Američané kritizují influencery za propagaci Saúdské Arábie. Ignorují politiku, tvrdí

Magazín Magazín
8. 10. 2019 9:48
Království na Arabském poloostrově se nedávno rozhodlo otevřít masovému turistickému ruchu a pro svou propagaci si pozvalo řadu influencerů z celého světa. Osobnosti populární na sociálních sítí teď však čelí kritice za to, že se podílí na řízené propagační kampani Saúdské Arábie a o zemi referují pouze pozitivně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Saúdská Arábie již minulý měsíc oznámila, že bude vydávat turistická víza občanům 49 zemí, mezi nimiž je i Česká republika. Zároveň uvolní některá rigidní pravidla, která turisty od návštěvy země odrazovala. Nově například bude moci i nesezdaný pár spát v jednom pokoji. 

Království je tak další zemí na Arabském poloostrově, jež se rozhodla otevřít turistickému ruchu, jak je tomu u jejich sousedů Ománu či Spojených arabských emirátů.

Do propagace se státní představitelé rozhodli zapojit také známé cestovatelské influencery. Těm zcela zadarmo ukazují taková místa, která by mohla zaujmout i jejich fanoušky.

Americký deník The New York Times si všiml, že hned po oznámení saúdskoarabského záměru o rozšíření masového turismu v zemi se na sociálních sítích začaly objevovat příspěvky z Rijádu nebo srázu s názvem Okraj světa v centrálním pouštním regionu Nadžd. 

Jedna z dubajských influencerek uvedla, že se při návštěvě země cítila jako v Disneyho fantasy filmu Aladin. Kritici však upozorňují, že pouze pozitivní náhled na zemi není zcela v pořádku. Jeden z uživatelů například amerického influencera Micka Salase upozornil na loňskou vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Lidé upozorňují na diskriminaci žen a lidská práva

Jiná uživatelka zase na Instagramu blogerky Lyss Bossové připomněla, že království má problémy s diskriminací žen, korupcí a dodržováním lidských práv. "Ale dokud mají krásné turistické atrakce, nezáleží na tom, co?" dodala. 

Americký deník uvedl, že řada vlivných osobností na sociálních sítích nechce kritiku slyšet, a lidi, kteří na saúdskoarabskou politiku upozorňují, častokrát blokují. Proti nekritickému opěvování ropného království se postavili také cestovatelští blogeři, ti své kolegy z branže upozorňují na cenzuru, která v zemi vládne. 

Podle Dianelle Riversové-Mitchellové, autorky blogu Black Girls Travel Too, by si influenceři měli o zemích, kam cestují zadarmo, před jejich propagací zjistit dostatek informací. Sama podle svých slov ustoupila od spolupráce s některými turistickými asociacemi kvůli situaci občanů v dané zemi. 

Riversová-Mitchellová deníku The New York Times také řekla, že fanoušci influencerů častokrát touží po stejných zážitcích, jako mají oni sami, přitom však nemívají stejné možnosti a privilegia. To podle blogerky představuje velký problém. 

Země uvolnila pravidla, cizinci však nesmí pít alkohol a fotit lidi bez svolení

Podle některých mediálních odborníků cestovatelští influenceři při propagování zcela oddělují zážitky z navštívených míst a politiku. "Řeší zábavu a dobrodružství, na politiku přitom nemyslí," řekl americkému deníku Ricky Ray Butler z marketingové společnosti Branded Entertainment Network. Dodal však, že by si tito lidé měli dávat pozor na to, aby se nenechali ovlivnit propagandou dané země. 

Jiná americká blogerka Jessica Nabongo však upozornila na to, že kritika zahraničních států je častokrát spojována s obrazem, který o nich udělají média. A dodala, že ani USA nejsou zrovna bezproblémová země. "Doporučila bych všem Američanům, aby se prvně podívali kolem sebe a pak ukazovali prstem na ostatní," uvedla. 

Saúdská Arábie dlouho vydávala cizincům víza pouze za účelem obchodních cest, muslimské pouti nebo návštěvy příbuzných. Nyní se ale snaží získat nové příjmy pro své hospodářství, které je závislé na prodeji ropy. Podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit až desetinu hrubého domácího produktu.

Nově například však hotely ubytují nesezdané páry v jednom pokoji i samostatně cestující ženy, a to jak cizinky, tak Saúdky. Země očekává, že turistky budou dbát na střídmé oblečení se zahalenými koleny a rameny, nenařizuje ale cizinkám zahalování celého těla do abájí. Zákaz podávání alkoholu zmírňovat nehodlá.

Tamní úřady zároveň vypracovaly seznam prohřešků, za které hodlají cizince pokutovat. Patří mezi ně například odhazování odpadků, plivání, předbíhání ve frontách, fotografování a filmování lidí bez jejich souhlasu nebo rušení hudbou v době modliteb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy