Američané kritizují influencery za propagaci Saúdské Arábie. Ignorují politiku, tvrdí

Magazín Magazín
8. 10. 2019 9:48
Království na Arabském poloostrově se nedávno rozhodlo otevřít masovému turistickému ruchu a pro svou propagaci si pozvalo řadu influencerů z celého světa. Osobnosti populární na sociálních sítí teď však čelí kritice za to, že se podílí na řízené propagační kampani Saúdské Arábie a o zemi referují pouze pozitivně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Saúdská Arábie již minulý měsíc oznámila, že bude vydávat turistická víza občanům 49 zemí, mezi nimiž je i Česká republika. Zároveň uvolní některá rigidní pravidla, která turisty od návštěvy země odrazovala. Nově například bude moci i nesezdaný pár spát v jednom pokoji. 

Království je tak další zemí na Arabském poloostrově, jež se rozhodla otevřít turistickému ruchu, jak je tomu u jejich sousedů Ománu či Spojených arabských emirátů.

Do propagace se státní představitelé rozhodli zapojit také známé cestovatelské influencery. Těm zcela zadarmo ukazují taková místa, která by mohla zaujmout i jejich fanoušky.

Americký deník The New York Times si všiml, že hned po oznámení saúdskoarabského záměru o rozšíření masového turismu v zemi se na sociálních sítích začaly objevovat příspěvky z Rijádu nebo srázu s názvem Okraj světa v centrálním pouštním regionu Nadžd. 

Jedna z dubajských influencerek uvedla, že se při návštěvě země cítila jako v Disneyho fantasy filmu Aladin. Kritici však upozorňují, že pouze pozitivní náhled na zemi není zcela v pořádku. Jeden z uživatelů například amerického influencera Micka Salase upozornil na loňskou vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Lidé upozorňují na diskriminaci žen a lidská práva

Jiná uživatelka zase na Instagramu blogerky Lyss Bossové připomněla, že království má problémy s diskriminací žen, korupcí a dodržováním lidských práv. "Ale dokud mají krásné turistické atrakce, nezáleží na tom, co?" dodala. 

Americký deník uvedl, že řada vlivných osobností na sociálních sítích nechce kritiku slyšet, a lidi, kteří na saúdskoarabskou politiku upozorňují, častokrát blokují. Proti nekritickému opěvování ropného království se postavili také cestovatelští blogeři, ti své kolegy z branže upozorňují na cenzuru, která v zemi vládne. 

Podle Dianelle Riversové-Mitchellové, autorky blogu Black Girls Travel Too, by si influenceři měli o zemích, kam cestují zadarmo, před jejich propagací zjistit dostatek informací. Sama podle svých slov ustoupila od spolupráce s některými turistickými asociacemi kvůli situaci občanů v dané zemi. 

Riversová-Mitchellová deníku The New York Times také řekla, že fanoušci influencerů častokrát touží po stejných zážitcích, jako mají oni sami, přitom však nemívají stejné možnosti a privilegia. To podle blogerky představuje velký problém. 

Země uvolnila pravidla, cizinci však nesmí pít alkohol a fotit lidi bez svolení

Podle některých mediálních odborníků cestovatelští influenceři při propagování zcela oddělují zážitky z navštívených míst a politiku. "Řeší zábavu a dobrodružství, na politiku přitom nemyslí," řekl americkému deníku Ricky Ray Butler z marketingové společnosti Branded Entertainment Network. Dodal však, že by si tito lidé měli dávat pozor na to, aby se nenechali ovlivnit propagandou dané země. 

Jiná americká blogerka Jessica Nabongo však upozornila na to, že kritika zahraničních států je častokrát spojována s obrazem, který o nich udělají média. A dodala, že ani USA nejsou zrovna bezproblémová země. "Doporučila bych všem Američanům, aby se prvně podívali kolem sebe a pak ukazovali prstem na ostatní," uvedla. 

Saúdská Arábie dlouho vydávala cizincům víza pouze za účelem obchodních cest, muslimské pouti nebo návštěvy příbuzných. Nyní se ale snaží získat nové příjmy pro své hospodářství, které je závislé na prodeji ropy. Podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit až desetinu hrubého domácího produktu.

Nově například však hotely ubytují nesezdané páry v jednom pokoji i samostatně cestující ženy, a to jak cizinky, tak Saúdky. Země očekává, že turistky budou dbát na střídmé oblečení se zahalenými koleny a rameny, nenařizuje ale cizinkám zahalování celého těla do abájí. Zákaz podávání alkoholu zmírňovat nehodlá.

Tamní úřady zároveň vypracovaly seznam prohřešků, za které hodlají cizince pokutovat. Patří mezi ně například odhazování odpadků, plivání, předbíhání ve frontách, fotografování a filmování lidí bez jejich souhlasu nebo rušení hudbou v době modliteb.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy