Historickým městem roku se stal Štramberk. Láká turisty na Trúbu a sladké uši

Historickým městem roku se stal Štramberk. Láká turisty na Trúbu a sladké uši
Štramberk byl vyhlášen historickým městem roku. Leží v okrese Nový Jičín poblíž Kopřivnice, v předhůří Beskyd. Žije zde přibližně 3500 obyvatel.
Typickou místní pochoutkou jsou štramberské uši. Podle místní pověsti se původ cukrovinky váže k mongolskému tažení v roce 1241, kdy si nepřátelské vojsko rozložilo tábor na úpatí blízkého kopce Kotouč. Podle pověsti místní obyvatelé po noční bouři prokopali hráz rybníka a ležení vytopili. Když voda opadla, našli prý na místě vaky s nasolenýma lidskýma ušima, které Mongolové utínali křesťanům a posílali svému chánovi. Údajně na památku této události se ve městě v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně každoročně peče cukroví slazené medem a ochucené tajnou směsí koření.
Dominantou města je hrad Štramberk s gotickou věží Trúba o výšce 40 metrů a průměru 9 metrů, která slouží od roku 1903 jako rozhledna.
Poblíž Štramberka leží jeskyně Šipka, která se proslavila nálezem zlomku spodní čelisti neandertálského dítěte, takzvané Šipecké čelisti. Jejím objevitelem je Karel Jaroslav Mašek (1851–1916).
Foto: Shutterstock.com
ČTK ČTK
18. 6. 2020 17:32
Historickým městem roku se stal Štramberk v Moravskoslezském kraji. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další péči o kulturní dědictví převzala starostka města Andrea Hlávková. V minulých letech byla ve Štramberku obnovena Jaroňkova útulna v areálu hradu Trúba a kostel sv. Jana Nepomuckého.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Štramberk byl ve finále soutěže již dvakrát.

Městská památková rezervace Štramberk má na svém území 98 kulturních památek. Podle pořádajícího sdružení se rezervace opravuje dlouhodobě a systematicky. Do opravených dřevěnic se vracejí lidé, čímž se navíc daří zlepšovat demografickou skladbu místa.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Britská opoziční Labouristická strana se rozhodla připojit k rozsáhlému bojkotu sociální sítě facebook

Britská opoziční Labouristická strana se rozhodla připojit k rozsáhlému bojkotu sociální sítě facebook, jehož cílem je vyvinout tlak na stejnojmennou provozovatelskou společnost, aby více regulovala nenávistný obsah sdílený uživateli. V televizi BBC to dnes prohlásila činitelka strany Rachel Reevesová.

"Všichni poslanci Labouristické strany používají facebook k šíření svých sdělení, ale co už nyní dělat nebudeme, je reklama na facebooku," řekla Reevesová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Hongkongu hlasovaly statisíce lidí v neoficiálních primárkách

Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v neoficiálních primárních volbách, které pořádal opoziční tábor, často označovaný jako prodemokratický. Cílem hlasování je vybrat jednotného kandidáta nesourodého hnutí, jehož společným jmenovatelem je snaha snížit vliv Pekingu na vnitřní fungování města

Zdroj: ČTK
Další zprávy