Francouzská vesnice je děravá jako švýcarský sýr. Můžou za to lovci pokladů hledající zlato kněze

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
14. 1. 2018 11:04
Na konci loňského roku neznámí pachatelé vyhloubili u vchodu do kostela ve vesnici na jihu Franice díru o velikost metru krychlového. Jejich cílem bylo najít poklad kněze François-Bérengera Saunièra, který jej zde údajně zakopal na konci 19. století. Většina historiků dospěla k závěru, že poklad nikdy neexistoval a kněz vydělal peníze tím, že kradl dary a peníze za kostelní služby.
Kostel v Rennes-le-Château.
Kostel v Rennes-le-Château. | Foto: Profimedia.cz

Jihofrancouzskou vesnici Rennes-le-Château trápí nevídaný zájem návštěvníků ze všech koutů země. V obci nacházející se necelých 50 kilometrů od města Carcassonne totiž údajně na konci 19. století zakopal kněz zlaté mince a drahé kameny. Kostel svaté Maří Magdalény je tak terčem lovců pokladů.

Na konci loňského roku neznámí pachatelé vyhloubili u vchodu do kostela díru o velikost metru krychlového. Jejich cílem bylo najít poklad kněze François-Bérengera Saunièra, který jej zde údajně zakopal na konci 19. století.

Bohatství Saunièrovi umožnilo nejen renovovat kostel, ale také postavit Magdalskou věž a buržoazní vilu s přilehlým parkem. Podle populární verze mýtu objevil Saunière poklad zakopaný aletským biskupem, který uprchl během francouzské revoluce do Španělska.

Zvoník: Kopání pokladu je nesmysl

Někteří věří, že kněz ukryl část toho, co zbylo v kostele nebo na hřbitově. Nicméně většina historiků dospěla k závěru, že poklad nikdy neexistoval a kněz vydělal peníze tím, že kradl dary a peníze za kostelní služby.

O legendě vyšlo několik knih. Jednu z nich napsal i někdejších zvoník kostela Antoine Captier, který deníku Le Parisien řekl, že kopání údajného pokladu je nesmysl: "Již dlouho je známo, že poklad abbého Saunièra není zakopán v kostele."

Neoprávněné vykopávky zakázal starosta obce již v roce 1960, poté, co si místní obyvatelé stěžovali, že vesnice vypadá "jako švýcarský sýr". Lidé v tom přesto pokračovali, nejen za použití detektorů kovu a lopat, ale také dynamitu.

Kněz figuruje také v Šifře mistra Leonarda

Kněz François-Bérenger Saunière figuruje také například v konspiračních teoriích objevujících se ve slavném románu Dana Browna Šifra mistra Leonarda. Je po něm pojmenována jedna z hlavních postav - Jacques Saunière.

Právě Brownův román pozval na nechtěnou návštěvu vesnice zástupy lovců pokladů. Ačkoliv v posledních letech zájem mírně opadl, nová díra vyvolala mezi místními 70 obyvateli obavy, že přišla další vlna pátračů. "Nechceme se znovu setkávat se zástupy lovců pokladů," řekl místostarosta Marcel Captier pařížskému deníku.

Hledače pokladů by naopak uvítala Hélène Calmederová, provozovatelka knihkupectví le Rendez-vous des chercheurs. "Chybí mi ty dny. Lovci pokladů byli jako velké děti, plní vzrušení ze svého hledání. Nepřestávali ve dne v noci, s nejnejasnějšími předtuchami a detektory kovů," uvedla Calmederová pro Le Parisien. Na to, že byl v kostele vyhlouben otvor, řekla, že je to jen další díra v místě, kde je jich už beztak hodně.

Nepříjemný incident se pak ve vsi odehrál loni v dubnu, kdy mladá žena poničila sochu rohatého ďábla a zničila basreliéf vysokého oltáře představující Maří Magdalénu, kterou údajně maloval sám Saunière. Na opravě sochy pracuje již několik měsíců specialistka.

Video: Cestovatel objevuje nejodlehlejší místa světa

Cestovatel natáčel opuštěná místa. Podívejte se na souhrn záběrů za rok 2017 | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy