Festival naháčů v Japonsku. Tisíce mužů se máčí v ledové vodě, chtějí mít štěstí

Před obřadem v buddhistickém chrámu musí muži projít očistou v ledové vodě.
Festivalu naháčů u japonského města Okajama na jihu ostrova Honšú se každým rokem účastní tisíce mužů všech věkových kategorií.
Poté následuje hlavní část programu - obřad.
Festival nazvaný Hadaka Matsuri se koná každou třetí sobotu v únoru a je výrazem vděčnosti za bohatou sklizeň, blahobyt a plodnost.
Muži, kteří jsou oblečeni pouze do bederní roušky a bílých ponožek, se tísní na pár metrech čtverečních.
Foto: Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
18. 2. 2020 11:20
Tisíce otužilých Japonců se sešly o víkendu na tradičním festivalu nahoty nedaleko města Okajama na jihu ostrova Honšú. Hadaka Matsuri, jak zní japonský název festivalu, se koná každou třetí sobotu v únoru a je výrazem vděčnosti za bohatou sklizeň, blahobyt a plodnost. Muži při něm prochází očistou v ledové vodě, po němž následuje obřad v buddhistickém chrámu.

Letošního festivalu se účastnilo okolo 10 tisíc mužů, kteří na sobě měli tradiční bederní roušku a bílé ponožky. Tradice, při které se muži očišťují v ledové vodě a poté podstupují obřad v buddhistickém chrámu, je stará zhruba 500 let.

V historických začátcích mezi sebou vesničané soupeřili o to, kdo se dotkne papírových talismanů. Ty byly později nahrazeny dřevěnými hůlkami. Ti, kteří se jich dotknou, budou mít údajně celý rok štěstí. Není divu, že účastníci z půl hodiny trvající akce odcházejí poškrábaní, s modřinami a poraněnými zápěstími či koleny. 

Na akci, která trvá od odpoledne až do pozdního večera, se sjíždí muži z celého Japonska a častokrát se na ni hlásí celé skupiny zaměstnanců jednoho podniku, píše americký zpravodajský web CNN

"Doufáme, že se nám podaří zachovat tradici i do budoucna," uvedla mluvčí místní turistické kanceláře Mieko Itanová. 

Hadaka Matsuri není zdaleka jediným nahým festivalem v Japonsku, další se koná například ve městě Jocukaidó. Na něm spolu muži bojují a přenášejí děti přes bláto.

Nahý festival v Okajamě je ale především velkou kulturní událostí, před rituální očistou a obřadem se na pódiu vystřídají tanečníci, bubenice a nechybí ani ohňostroj. 

 

Právě se děje

Další zprávy