Festival naháčů v Japonsku. Tisíce mužů se máčí v ledové vodě, chtějí mít štěstí

Před obřadem v buddhistickém chrámu musí muži projít očistou v ledové vodě.
Festivalu naháčů u japonského města Okajama na jihu ostrova Honšú se každým rokem účastní tisíce mužů všech věkových kategorií.
Poté následuje hlavní část programu - obřad.
Festival nazvaný Hadaka Matsuri se koná každou třetí sobotu v únoru a je výrazem vděčnosti za bohatou sklizeň, blahobyt a plodnost.
Muži, kteří jsou oblečeni pouze do bederní roušky a bílých ponožek, se tísní na pár metrech čtverečních.
Foto: Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
18. 2. 2020 11:20
Tisíce otužilých Japonců se sešly o víkendu na tradičním festivalu nahoty nedaleko města Okajama na jihu ostrova Honšú. Hadaka Matsuri, jak zní japonský název festivalu, se koná každou třetí sobotu v únoru a je výrazem vděčnosti za bohatou sklizeň, blahobyt a plodnost. Muži při něm prochází očistou v ledové vodě, po němž následuje obřad v buddhistickém chrámu.

Letošního festivalu se účastnilo okolo 10 tisíc mužů, kteří na sobě měli tradiční bederní roušku a bílé ponožky. Tradice, při které se muži očišťují v ledové vodě a poté podstupují obřad v buddhistickém chrámu, je stará zhruba 500 let.

V historických začátcích mezi sebou vesničané soupeřili o to, kdo se dotkne papírových talismanů. Ty byly později nahrazeny dřevěnými hůlkami. Ti, kteří se jich dotknou, budou mít údajně celý rok štěstí. Není divu, že účastníci z půl hodiny trvající akce odcházejí poškrábaní, s modřinami a poraněnými zápěstími či koleny. 

Na akci, která trvá od odpoledne až do pozdního večera, se sjíždí muži z celého Japonska a častokrát se na ni hlásí celé skupiny zaměstnanců jednoho podniku, píše americký zpravodajský web CNN

"Doufáme, že se nám podaří zachovat tradici i do budoucna," uvedla mluvčí místní turistické kanceláře Mieko Itanová. 

Hadaka Matsuri není zdaleka jediným nahým festivalem v Japonsku, další se koná například ve městě Jocukaidó. Na něm spolu muži bojují a přenášejí děti přes bláto.

Nahý festival v Okajamě je ale především velkou kulturní událostí, před rituální očistou a obřadem se na pódiu vystřídají tanečníci, bubenice a nechybí ani ohňostroj. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy