Festival naháčů v Japonsku. Tisíce mužů se máčí v ledové vodě, chtějí mít štěstí

Před obřadem v buddhistickém chrámu musí muži projít očistou v ledové vodě.
Festivalu naháčů u japonského města Okajama na jihu ostrova Honšú se každým rokem účastní tisíce mužů všech věkových kategorií.
Poté následuje hlavní část programu - obřad.
Festival nazvaný Hadaka Matsuri se koná každou třetí sobotu v únoru a je výrazem vděčnosti za bohatou sklizeň, blahobyt a plodnost.
Muži, kteří jsou oblečeni pouze do bederní roušky a bílých ponožek, se tísní na pár metrech čtverečních.
Foto: Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
18. 2. 2020 11:20
Tisíce otužilých Japonců se sešly o víkendu na tradičním festivalu nahoty nedaleko města Okajama na jihu ostrova Honšú. Hadaka Matsuri, jak zní japonský název festivalu, se koná každou třetí sobotu v únoru a je výrazem vděčnosti za bohatou sklizeň, blahobyt a plodnost. Muži při něm prochází očistou v ledové vodě, po němž následuje obřad v buddhistickém chrámu.

Letošního festivalu se účastnilo okolo 10 tisíc mužů, kteří na sobě měli tradiční bederní roušku a bílé ponožky. Tradice, při které se muži očišťují v ledové vodě a poté podstupují obřad v buddhistickém chrámu, je stará zhruba 500 let.

V historických začátcích mezi sebou vesničané soupeřili o to, kdo se dotkne papírových talismanů. Ty byly později nahrazeny dřevěnými hůlkami. Ti, kteří se jich dotknou, budou mít údajně celý rok štěstí. Není divu, že účastníci z půl hodiny trvající akce odcházejí poškrábaní, s modřinami a poraněnými zápěstími či koleny. 

Na akci, která trvá od odpoledne až do pozdního večera, se sjíždí muži z celého Japonska a častokrát se na ni hlásí celé skupiny zaměstnanců jednoho podniku, píše americký zpravodajský web CNN

"Doufáme, že se nám podaří zachovat tradici i do budoucna," uvedla mluvčí místní turistické kanceláře Mieko Itanová. 

Hadaka Matsuri není zdaleka jediným nahým festivalem v Japonsku, další se koná například ve městě Jocukaidó. Na něm spolu muži bojují a přenášejí děti přes bláto.

Nahý festival v Okajamě je ale především velkou kulturní událostí, před rituální očistou a obřadem se na pódiu vystřídají tanečníci, bubenice a nechybí ani ohňostroj. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy