Dolomity jsou "nejkrásnější architektura na světě". Část z nich ale mizí před očima

Dolomity jsou "nejkrásnější architektura na světě". Část z nich ale mizí před očima
Na své si tu přijdou aktivní turisté, milovníci koupání, cyklisté a motoristé, horolezci i nadšenci do treků. U jezera Braies začíná dálková trasa Alta Via 1, která bezesporu patří k nejkrásnějším trekům v Alpách. Na 120 kilometrech její trasy ovšem nastoupáte skoro sedm výškových kilometrů.
Charakteristické jsou právě kolmé stěny, věžovité vrcholy, stolový povrch nebo rozeklané, ostré skalní věže. I světoznámý horolezec Reinhold Messner o místních horách prohlásil, že se každá podobá kusu umění.
Z nedalekého ledovce do jezera proudí prach a usazeniny, které ve spolupráci s okolním vápencem mohou za jeho nevídanou, mléčně azurovou barvu.
Vzhledem ke změně klimatu budou bílé ledovcové vrcholky v Alpách brzy minulostí. Exkurzi do typické "měsíční" horské krajiny skýtá výhled na Piz Boé, jeden z nejnavštěvovanějších vrcholků Dolomit. Podobně budou za několik let vypadat i kopce, které si doposud uchovávaly celoročně ledovou čepici.
Foto: Martina Podhůrská
Martina Podhůrská Martina Podhůrská
15. 8. 2022 10:29
K létu naprosto neoddělitelně patří zmrzlina, koupání, cestování a pro ty aktivnější i hory a túry v přírodě. Všechny tyto kategorie splňují italské Dolomity. UNESCO je už před 13 lety zařadilo na svůj seznam světového přírodního dědictví. I proto se stávají vyhledávaným cílem turistů. Krom krás ale ukazují také negativní chování člověka a vliv klimatické změny na přírodu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy