Historické fotky Edmunda Hillaryho. Jako první zdolal Everest, pak dobyl i oba póly

Edmund Hillary se šerpou Tenzingem Norgayem.
Výstup na Everest se uskutečnil pouhé tři dny před korunovací britské královny Alžběty II. a mnozí jej tak považovali za korunovační dar. Všichni členové britské výpravy dostali od nové královny korunovační medaili a Johnu Huntovi s Edmundem Hillarym byl udělen Řád britského impéria.
Edmund Hillary se jako jediný žijící Novozélanďan dostal v roce 1992 na pětidolarovou bankovku.
A roku 2003 mu bylo jako prvnímu cizinci uděleno čestné občanství Nepálu u příležitosti 50. výročí úspěšného výstupu člověka na Mount Everest.
Jeho osobní život ale ovlivnily dvě letecké katastrofy. V roce 1975 zemřela během letecké nehody krátce po startu z letiště v Káthmándú jeho první žena Louisa (na snímku) i s dcerou Belindou. O čtyři roky později pak při jiné letecké katastrofě zemřel jeho blízký přítel Peter Mulgrew, který na poslední chvíli nahradil Hillaryho ve vyhlídkovém letu nad Antarktidou. Hillary si v roce 1989 vzal vdovu po svém příteli June Mulgrewovou.
Foto: Profimedia.cz
ČTK Magazín ČTK, Profimedia, Magazín
Aktualizováno 10. 1. 2023 15:50
Před 15 lety zemřel novozélandský horolezec a polární badatel sir Edmund Percival Hillary, který v květnu 1953 jako první s Nepálcem Tenzingem Norkejem vystoupil na nejvyšší horu světa Mount Everest.

Edmund Hillary svůj život zasvětil dobrodružným výpravám i humanitární pomoci v himálajském regionu. Své slávy tak využil i pro dobročinné účely, pomohl například zlepšit infrastrukturu v Himálaji.

Připomeňte si v galerii jeho život.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy