Dobrodružný život Edmunda Hillaryho - zdolal Everest, oba póly a pomohl zlepšit život v Himálaji

Foto: Profimedia.cz
ČTK Magazín ČTK, Profimedia, Magazín
10. 9. 2017 16:57
Slavný novozélandský horolezec stanul spolu se šerpou Tenzingem Norgayem v roce 1953 jako první na Mount Everestu. Svůj život zasvětil dobrodružným výpravám i humanitární pomoci v himálajském regionu. Z rukou královny Alžběty II. obdržel Řád britského impéria, objevil se na novozélandské bankovce a obdržel jako první cizinec čestné nepálské občanství. Své slávy však využil i pro dobročinné účely, pomohl například zlepšit infrastrukturu v Himálaji. Zemřel 11. ledna 2008 v Aucklandu ve věku osmaosmdesáti let na selhání srdce, část jeho ostatků byla rozprášena v aucklandském zálivu Hauraki, jak si přál. Zbytek putoval do nepálského kláštera nedaleko Everestu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy