Do Alp mohou i začínající lyžaři, důležité je nepřepálit začátek, říká instruktor

Magazín Magazín - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
31. 1. 2020 16:35
Na hory do Rakouska každý rok v zimě vyrazí stovky tisíc českých lyžařů, mezi nejoblíbenější regiony přitom patří Salcbursko, zhruba tři hodiny autem z jihu Čech. To má co nabídnout nejen zkušeným sportovcům, ale také začátečníkům, kteří se k lyžím po letech vrátili anebo se na nich učí jezdit.
Podle místního lyžařského instruktora Lukase Chromecka jsou lyžaři začátečníci každým druhým či třetím zákazníkem školy, ve které pracuje.
Podle místního lyžařského instruktora Lukase Chromecka jsou lyžaři začátečníci každým druhým či třetím zákazníkem školy, ve které pracuje. | Foto: TVB St. Johann in Salzburg, Mirja Geh

Starobylé lyžařské městečko St. Johann na Salcbursku je obklopeno hned několika horskými vrcholky, jejich štíty ale dosahují pouze 1500 metrů nad mořem.

Příprava na sjíždění kopců by podle 29letého instruktora z regionu Lukase Chromecka měla začít už týdny před samotným lyžováním. "Před lyžařskou dovolenou je vždycky dobré zařadit nějakou kardio aktivitu. Při tréninku se také více zaměřte na spodní část těla a nohy, protože ty při lyžování zatěžujete nejvíc," vysvětluje trenér, který se věnuje učení na lyžích již třináct let.

V areálu Snow Space Salzburg je 120 kilometrů sjezdovek. Výhodou je také jejich šířka, takže se začátečníci nemusí bát, že by se o své místo na obloučky museli s někým přetahovat. Nejvýše položená modrá sjezdovka vede k vrcholkům Mooskopf, Kreuzkogel či Fulseck.

Přímo v St. Johannu se pak nachází areál Hahnbaum, který je díky menšímu provozu a kratším sjezdovkám určený třeba na lyžařskou rozcvičku. Jednodenní skipas zde vychází na necelých 40 eur, děti zaplatí polovinu. Pětidenní skipas platný pro celou oblast Ski Amadé, kam spadá 760 kilometrů sjezdovek, vychází na 254 eur pro dospělého a 127 eur pro dítě. 

Jednodenní kurzy pro dospělého se pohybují okolo 70 eur, v přepočtu zhruba 1760 korun dle počtu lidí.
Jednodenní kurzy pro dospělého se pohybují okolo 70 eur, v přepočtu zhruba 1760 korun dle počtu lidí. | Foto: josalzburg, Mirja Geh

Začněte na kotvě a najměte si instruktora

Lanovky tu jsou moderní a převažují mezi nimi sedačkové. Pokud si jako začátečníci netroufáte na sedačku, začněte s kotvou u modrých sjezdovek, radí instruktor.

"Pokud pohodlně zastavujete a zatáčíte, dalším krokem je vyzkoušet sedačkovou lanovku. Obecně ale doporučuji, aby si začátečníci najali instruktora, který jim pomůže s technikou a bude dohlížet na jejich bezpečí na sjezdovce. Kromě toho vás vždycky může podpořit bez ohledu na to, jaký jste lyžař," popisuje rodák ze Salcburska Lukas Chromecek.

Jednodenní kurzy pro dospělého se pohybují okolo 70 eur, v přepočtu zhruba 1760 korun, dle počtu lidí. Soukromé lekce stojí dvojnásobek. Instruktor si proklepne váš lyžařský styl a kondici, na základě kterých pak vysvětlí, co a jak zlepšit, aby se vám jezdilo sebejistěji a třeba i rychleji. Podle Chromecka jsou lyžaři začátečníci každým druhým či třetím zákazníkem školy, ve které pracuje.

Většina učitelů lyžování hovoří německy a anglicky, a pokud budete mít štěstí, možná narazíte i na nějakého českého nebo slovenského instruktora. Do rakouských Alp jich jezdí na sezonu požehnaně.

Bezpečnost na sjezdovce by měla být prioritou

Problémem není ani zapůjčení kompletního lyžařského (či snowboardového) vybavení, s sebou si tak stačí zabalit pouze lyžařské nebo sluneční brýle a vhodné oblečení. Půjčovny lze najít hned v údolí u lanovky Alpendorf.

Prodejna sportovního vybavení Intersport má v alpendorfských hotelech Alpina a Rothirsch hned dvě půjčovny, ve kterých se nachází k vyzkoušení většinou nejnovější modely lyží. Základní lyžařský set vám zde půjčí za 31 eur na den nebo 144 eur na týden (v přepočtu 3615 korun).

Půjčovna nabízí také zvýhodněné balíčky pro rodiny, skupiny a děti do 14 let. Nezapomeňte si také půjčit lyžařskou helmu a pročíst si desatero pravidel FIS pro chování na sjezdovce, předejdete tak zbytečným úrazům.

Před stanutím na svahu si projděte desatero pravidel FIS pro chování na sjezdovce, předejdete tak zbytečným úrazům.
Před stanutím na svahu si projděte desatero pravidel FIS pro chování na sjezdovce, předejdete tak zbytečným úrazům. | Foto: Shutterstock

Pokud váháte, jak dlouho může takový začátečník zůstat první dny na sjezdovce, Lukas Chromecek radí spoléhat se na svůj vnitřní hlas. "Záleží na formě lyžaře. Někomu stačí dvě hodiny, jiní můžou lyžovat celý den. Důležité jsou ale především pravidelné přestávky, kdy by měli doplňovat dostatečné množství tekutin a vhodného jídla," říká.

Po lyžování na jógu nebo do sauny

Po celodenním ježdění také doporučuje zaskočit na lekci jógy, protáhnout se na hotelu anebo si zajít do sauny, aby se svaly dostatečně zregenerovaly. A po náročné sportovní aktivitě si zasloužíte také pořádnou gastronomickou odměnu. Místní speciality můžete vyzkoušet například v Hotel-Restaurantu Alpendorf, Cavalli, Oberforsthof Alm nebo Gasthof Silbergasser.

V St. Johannu si ale podle rakouského lyžařského instruktora přijdou na své i skialpinisté či zkušení lyžaři, kteří si mohou vyzkoušet například freeriding.

Projděte si další tipy v salcburském městečku St. Johann:

 

Právě se děje

před 13 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy