Český pár má celý rok léto. Na Srí Lance vedou surfový dům, stavba jim dala zabrat

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
15. 9. 2018 20:44
Martin Maceček a Kristýna Klasová nejsou velcí fanoušci třeskuté zimy. Volný čas nejraději tráví v teple, u oceánu a na surfovém prkně. Před čtyřmi lety se proto rozhodli mít celý rok jen léto a založili na Srí Lance český surfový dům. „Dlouho jsme si přáli provozovat vlastní surf house a chtěli jsme najít místo, kam můžeme utíkat ze zimy. Srí Lanka je proto naprosto ideální. Nadchla nás od první chvíle, věděli jsme, že buď teď, nebo nikdy, a šli si za svým snem,“ říkají.
Kristýna Klasová, Martin Maceček a jejich dcera Mia.
Kristýna Klasová, Martin Maceček a jejich dcera Mia. | Foto: Archiv Martina Macečka a Kristýny Klasové

Na Cejlon, ostrov, na kterém se stát Srí Lanka nachází, se letuška a asistent kamery poprvé dostali v roce 2014. Během tříměsíčního pobytu je okouzlila svou rozmanitostí, nádhernými plážemi, divokou přírodou, usměvavými lidmi a taky lahodným ovocem.

Zařizování vlastního podnikání v Asii však nebylo tak jednoduché. Stálo je spoustu času, nervů i nemálo peněz.

Největším problémem byla nejen nepřehledná a nekonečná byrokracie na ostrově, ale také časté změny zákonů, neochota místních pomáhat, jazyková bariéra a také kulturní rozdíly. Stavět surfařský dům začal sám Maceček se svým kamarádem, nakonec si ale najali další dva zedníky. Přestože se ukázali jako výborní řemeslníci, Maceček zároveň přiznává, že na ně museli neustále dohlížet.

Začátek stavby surfového domu na Srí Lance.
Začátek stavby surfového domu na Srí Lance. | Foto: Archiv Martina Macečka a Kristýny Klasové

"Je to hodně individuální. Problémy byly také například s nedochvilností. Často se stávalo, že zedníci měli rozdělaných několik projektů najednou. Po pár dnech práce odešli na krátkou dobu za jinou prací a tak dále. Často holdovali pálence z kokosů - araku a téměř všichni žvýkali betel, což je taková rozšířená srílanská droga. Komunikace tedy nebyla mnohdy jednoduchá. Anglicky vůbec neuměli, vše jsme jim museli názorně ukazovat. Proto někdy s úsměvem tvrdíme, že jsme vlastně dům postavili pantomimou," vysvětluje český majitel.

Přiznávají tak, že kdyby věděli, čím vším budou muset projít, asi by si vybudování surfového domu rozmysleli. Jejich trpělivost a snaha se však vyplatily. První dva roky naplnili kapacitu bez toho, aniž by museli investovat horentní sumy do reklamy.

Dětství v tropickém ráji

Do čtyř pokojů vily v surfařské vesnici Gurubebila na jihu Srí Lanky jezdí především jejich přátelé a známí, ať už jsou to mladí surfaři, protřelí cestovatelé, nebo rodiny s dětmi. "Na další sezonu už máme v plánu projekt šířit pro veřejnost a propagovat po internetu, a tak čekáme, že se klientela bude skládat spíš z lidí všech možných národností," poznamenávají.

Právě jižní oblast kolem pláže Midigama je jedním ze srílanských surfařských rájů. "Jsou tu skvělé vlny prakticky pořád, každý si tu najde 'tu svou'," přesvědčuje český pár. Naprosto nejlepší podmínky zde panují ale od prosince do dubna, kdy také končí hlavní sezona.

Nejlepší podmínky pro surfování jsou na Srí Lance od prosince do dubna, kdy také končí hlavní sezona.
Nejlepší podmínky pro surfování jsou na Srí Lance od prosince do dubna, kdy také končí hlavní sezona. | Foto: Archiv Martina Macečka a Kristýny Klasové

Na léto se pak přesouvají zpátky do Evropy. "I proto jsme naši cestovní agenturu nazvali Endless Summer (Nekonečné léto), my ho opravdu žijeme," dodávají.

Před rokem se jim navíc narodila dcera, která tak může vyrůstat v tropické zahradě nedaleko pláže. Ačkoliv rodiče rok a půl staré Mii přiznávají, že vychovávat dítě v Evropě je mnohem jednodušší, zároveň si pochvalují, že místní děti si raději hrají venku s míčem než s iPadem v obchoďáku.

Místní rybáři.
Místní rybáři. | Foto: Archiv Martina Macečka a Kristýny Klasové

"Na druhou stranu mají zase daleko menší rozhled a možnosti. Být na Srí Lance rodičem je určitě o dost složitější, už jen z hlediska tropického podnebí, někdy je tady dost horko a vlhko. Naštěstí je Mia po nás a na místní klima si rychle zvykla. Také zdravotní péče tu zdaleka není na takové úrovni jako u nás a o možném uštknutí hadem či tropickou stonožkou radši nemluvě. Asi nebyl ani jeden den, kdy bych neprohledala postýlku, než jsem tam Miu večer uložila," popisuje Klasová.

Vzájemný respekt je základ

Přes to všechno jsou šťastní, že dceři můžou dopřát dětství s oceánem, nejlepším ovocem, pitím kokosů, pozorováním zvířat v jejich přirozeném prostředí a běháním v tričku po pláži, zatímco v Evropě v zimě mrzne.

Na rozdíl od mnoha jiných míst v Asii podle Macečka a Klasové na jižních plážích na odpadky narazíte málokdy. "Na spoustě pláží na jihu nenajdete žádné odpadky. Voda je tu neskutečně teplá, průzračná a má překrásnou tyrkysovou barvu. Myslím, že místní čím dál více chápou, jak je důležité pro turismus - potažmo pro ně, aby se tohoto problému vyvarovali," zmiňují majitelé.

Druhým dechem však dodávají, že místní stejně jako v jiných asijských zemích začali ve velkém využívat igelitové tašky, s jejichž likvidací si moc neví rady. Český pár by se tak rád zasadil o změnu jejich pohledu na zacházení s odpady.

"Při stavbě domu jsme například prošli několika domorodými rituály, abychom neurazili místní božstva," říkají majitelé.
"Při stavbě domu jsme například prošli několika domorodými rituály, abychom neurazili místní božstva," říkají majitelé. | Foto: Archiv Martina Macečka a Kristýny Klasové

S místními obyvateli vycházejí dobře. "Respektujeme jejich víru a zvyky. Při stavbě domu jsme například prošli několika domorodými rituály, abychom neurazili místní božstva a podobně. Je to hodně o respektu. Místní lidé jsou, dá se říct, docela tolerantní k našim zvykům a chování, takže my osobně tady nemáme problémy. Také čas zahrál svou roli, po několika letech už si na nás místní lidé zvykli. Dobře si ale pamatujeme časy, kdy jsme po naší ulici chodili jako jediní běloši široko daleko a místní vybíhali ze svých domů, aby si mohli užít takovou podívanou," komentují svoje začátky v oblasti východní Midigamy.

Návštěvníci, kteří do českého surfového domu přijíždí, si vychvalují nejen podnebí a teplotu vody, ale také gastronomické zážitky, nádhernou přírodu a bezprostřední chování Srílančanů.

I přes to, že je místní občas udivují svým pohodlným způsobem života ve stylu "vše je rychle zapomenuto, nad vším se přimhouří oči a podobně", nekonečné léto na Cejlonu mají v plánu prožívat na dobu neurčitou. "Postavili jsme si tady vlastníma rukama dům, takže určitě zde chceme zůstat," říkají.

Video: Albánie je nová populární destinace cestovatelů

Albánie se dostává do popředí zájmu turistů. Nejkrásnější jsou tu hory, příroda a lidé | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy