Český manažer zachraňuje zvířata v Africe. Vše platí ze svého, do projektů už investoval milion

Petr Lukáč Petr Lukáč
5. 8. 2018 10:00
Roman Baláž financuje řadu projektů v Africe, které se snaží zmírnit úhyn ohrožených druhů. Všechny projekty platí zatím z drtivé většiny ze svého.
Roman Baláž
Roman Baláž | Foto: archiv Romana Baláže

Vztah k Africe získal Roman Baláž, podobně jako většina turistů, na safari. Od své první návštěvy jezdí za tamními zvířaty už třináct let.

Před čtyřmi roky si tento manažer, který byl dlouho obchodním ředitelem výrobce průmyslových armatur firmy MSA a nyní zasedá například v kontrolním výboru Aliance české energetiky, řekl, že chce na tomto nejchudším kontinentu s ochranou zvířat i pomáhat.

"Chtěl jsem přispět svojí troškou k tomu, aby tam ta zvířata vydržela delší dobu," říká Baláž. "Za dobu, co tam jezdím, jsem poznal mnoho lidí z celého světa, kteří se záchraně různých druhů věnují již mnoho let. Teď jsme přáteli a děláme některé projekty spolu," vysvětluje.

Jako první se zapojil do projektu Mara Meru Cheetah Project, který vedla Ruska Elena Čelyševová. Ta se už osmnáct let snaží v keňském národním parku Masai Mara o ochranu gepardů. Ti se podobně jako jiné druhy dostali na seznam ohrožených živočichů, když se jejich počet od počátku minulého století snížil ze 150 tisíc na něco přes sedm tisíc kusů.

"A Elena mne poprosila o pomoc. Zafinancoval jsem tedy program, který zkoumá, jakým způsobem gepardi komunikují," popisuje začátky Baláž. Jednalo se hlavně o nákup techniky, jako byly speciální mikrofony či hardware na zpracování a selekci zvuků. Nahrávání trvalo dva roky a nakonec se podařilo identifikovat šestnáct unikátních zvuků, pomocí kterých se gepardi dorozumívají.

Projektů má ale víc. Ve zmiňovaném parku Masai Mara nyní jeho nadace Roman Wildlife Foundation získala povolení od keňské vlády k monitoringu a ochraně levhartů.

A kočkovitým šelmám se věnuje i třetí program. "Požádala mne další kamarádka, Švédka Ingela, jestli bych jí nepomohl s jejím projektem Cope Lion, tentokrát v parku Serengeti v Tanzánii," říká Baláž. Projekt chce v první řadě přesvědčit tamní Masaje, aby opustili rituály zabíjení lvů.

Těch bylo ještě před 50 lety přes 200 tisíc, dnešní odhady uvádí zhruba desetinu. "Pro Masaje je největším majetkem kráva. Počet krav určuje postavení v komunitě a tak dále. A pokud jim lev krávu zabije, můžou podle zákona zase oni zabít lva. A tento program je o tom, aby to nedělali. Dostali mobily, a pokud se to stane, zavolají a dostanou finanční náhradu zhruba 500 dolarů a mohou si koupit novou," popisuje

V Keni i Tanzánii se snaží i o osvětu. Ve dvou školách platí jeho nadace dětem jídlo, aby měli rodiče další impulz je tam posílat. "Každých 15 minut je zabit jeden slon. Některé druhy nosorožců jsou už vyhubeny. A jde o to, aby si ty děti uvědomily, jak důležitá pro ně zvířata jsou. Že bez nich nebudou jezdit turisti a utrácet peníze," říká Baláž. Podle něj se situace zhorší i s tím, jak se s růstem populace bude stavět nová infrastruktura.

Všechny projekty platí Baláž zatím z drtivé většiny ze svého. Celkově dosud do projektů investoval více než milion korun, příspěvky zvenčí činily asi pět procent. "V Česku to je složité, lidé k těm zvířatům nemají vztah," říká.

Peníze se ale snaží vybrat i jinak. Na svých cestách fotí a plánuje v Praze prodejní výstavu, z níž by šly výtěžky do nadace.

Podívejte se na video: Dan Bárta mluví o pytlácích, kteří obchodují s mořskými želvami

Naši dobrovolníci nocují na plážích, aby ochránili želví vajíčka, snaží se zabránit, aby místní vybírali hnízda. Získávání želvoviny je brutální | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy