Český manažer zachraňuje zvířata v Africe. Vše platí ze svého, do projektů už investoval milion

Petr Lukáč Petr Lukáč
5. 8. 2018 10:00
Roman Baláž financuje řadu projektů v Africe, které se snaží zmírnit úhyn ohrožených druhů. Všechny projekty platí zatím z drtivé většiny ze svého.
Roman Baláž
Roman Baláž | Foto: archiv Romana Baláže

Vztah k Africe získal Roman Baláž, podobně jako většina turistů, na safari. Od své první návštěvy jezdí za tamními zvířaty už třináct let.

Před čtyřmi roky si tento manažer, který byl dlouho obchodním ředitelem výrobce průmyslových armatur firmy MSA a nyní zasedá například v kontrolním výboru Aliance české energetiky, řekl, že chce na tomto nejchudším kontinentu s ochranou zvířat i pomáhat.

"Chtěl jsem přispět svojí troškou k tomu, aby tam ta zvířata vydržela delší dobu," říká Baláž. "Za dobu, co tam jezdím, jsem poznal mnoho lidí z celého světa, kteří se záchraně různých druhů věnují již mnoho let. Teď jsme přáteli a děláme některé projekty spolu," vysvětluje.

Jako první se zapojil do projektu Mara Meru Cheetah Project, který vedla Ruska Elena Čelyševová. Ta se už osmnáct let snaží v keňském národním parku Masai Mara o ochranu gepardů. Ti se podobně jako jiné druhy dostali na seznam ohrožených živočichů, když se jejich počet od počátku minulého století snížil ze 150 tisíc na něco přes sedm tisíc kusů.

"A Elena mne poprosila o pomoc. Zafinancoval jsem tedy program, který zkoumá, jakým způsobem gepardi komunikují," popisuje začátky Baláž. Jednalo se hlavně o nákup techniky, jako byly speciální mikrofony či hardware na zpracování a selekci zvuků. Nahrávání trvalo dva roky a nakonec se podařilo identifikovat šestnáct unikátních zvuků, pomocí kterých se gepardi dorozumívají.

Projektů má ale víc. Ve zmiňovaném parku Masai Mara nyní jeho nadace Roman Wildlife Foundation získala povolení od keňské vlády k monitoringu a ochraně levhartů.

A kočkovitým šelmám se věnuje i třetí program. "Požádala mne další kamarádka, Švédka Ingela, jestli bych jí nepomohl s jejím projektem Cope Lion, tentokrát v parku Serengeti v Tanzánii," říká Baláž. Projekt chce v první řadě přesvědčit tamní Masaje, aby opustili rituály zabíjení lvů.

Těch bylo ještě před 50 lety přes 200 tisíc, dnešní odhady uvádí zhruba desetinu. "Pro Masaje je největším majetkem kráva. Počet krav určuje postavení v komunitě a tak dále. A pokud jim lev krávu zabije, můžou podle zákona zase oni zabít lva. A tento program je o tom, aby to nedělali. Dostali mobily, a pokud se to stane, zavolají a dostanou finanční náhradu zhruba 500 dolarů a mohou si koupit novou," popisuje

V Keni i Tanzánii se snaží i o osvětu. Ve dvou školách platí jeho nadace dětem jídlo, aby měli rodiče další impulz je tam posílat. "Každých 15 minut je zabit jeden slon. Některé druhy nosorožců jsou už vyhubeny. A jde o to, aby si ty děti uvědomily, jak důležitá pro ně zvířata jsou. Že bez nich nebudou jezdit turisti a utrácet peníze," říká Baláž. Podle něj se situace zhorší i s tím, jak se s růstem populace bude stavět nová infrastruktura.

Všechny projekty platí Baláž zatím z drtivé většiny ze svého. Celkově dosud do projektů investoval více než milion korun, příspěvky zvenčí činily asi pět procent. "V Česku to je složité, lidé k těm zvířatům nemají vztah," říká.

Peníze se ale snaží vybrat i jinak. Na svých cestách fotí a plánuje v Praze prodejní výstavu, z níž by šly výtěžky do nadace.

Podívejte se na video: Dan Bárta mluví o pytlácích, kteří obchodují s mořskými želvami

Naši dobrovolníci nocují na plážích, aby ochránili želví vajíčka, snaží se zabránit, aby místní vybírali hnízda. Získávání želvoviny je brutální | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Rasista, který v Buffalu zastřelil deset lidí, přiznal vinu. Hrozí mu doživotí

Útočník se v pondělí u soudu přiznal k vraždě prvního stupně a dalším obviněním v souvislosti s hromadnou střelbou, při níž v květnu v supermarketu v převážně černošském městě Buffalo ve státě New York zahynulo deset lidí. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž muž stráví zbytek života za mřížemi.

Devatenáctiletý Payton Gendron se u okresního soudu v Erie přiznal ke 25 bodům obžaloby souvisejícími se střelbou, včetně deseti vražd prvního i druhého stupně, vnitřního terorismu motivovaného nenávistí, za což mu hrozí doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Gendron se rovněž přiznal ke zranění tří osob, které květnový útok přežily.

Gendron, kterému bylo v době střelby 18 let, jel podle úřadů tři hodiny ze svého domova poblíž Binghamtonu ve státě New York do obchodu v Buffalu. Hledal veřejné místo v oblasti, kde žije mnoho černochů. Ze třinácti osob zasažených výstřely bylo 11 tmavé pleti. Podle policie nechal před útokem na internetu rasistický manifest a střelbu živě přenášel na sociálních sítích.

Gendron se již dříve přiznal k federálním obviněním z trestných činů z nenávisti, za které mu v případě odsouzení hrozí trest smrti. Ministerstvo spravedlnosti USA ale neuvedlo, zda ho bude požadovat.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Útok na somálský hotel využívaný vládními činiteli si vyžádal devět mrtvých

Útok islamistické skupiny Šabáb na hotel využívaný vládními představiteli v centru somálského hlavního města Mogadišo si vyžádal nejméně devět mrtvých, napsala agentura Reuters s odvoláním na policii. Ta původně informovala o osmi zabitých civilistech a později doplnila, že o život přišel také jeden somálský voják.

Z okolí hotelu Villa Rose byly v pondělí ráno slyšet výstřely a exploze. Somálský činitel v tu dobu AFP sdělil, že teroristé jsou obklíčeni v jedné z hotelových místností a že bezpečnostní složky v nejbližší době operaci ukončí. Podle agentury Reuters radikálové hotel obléhali více než 12 hodin, než se bezpečnostním složkám podařilo boje ukončit.

Policejní mluvčí dnes odpoledne uvedl, že bojovníci Šabábu zabili osm civilistů, kteří byli v hotelu, a že se bezpečnostním složkám podařilo zachránit asi 60 lidí, kteří vyvázli bez zranění.

Později policie oznámila, že o život přišel také voják a dalších pět vojáků bylo zraněno. Do útoku na hotel bylo podle policie zapojeno šest bojovníků Šabábu. "Jeden se odpálil a dalších pět zastřelily bezpečnostní složky," uvedl mluvčí policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje vlajku mrtvého Putina na sídle vnitra

Národní centrála proti organizovanému zločinu se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v pondělí řekl České televizi, že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Případem se nejprve zabývala pražská policie, která ho ale předala centrále proti organizovanému zločinu. "Náš útvar přijal oznámení, které v současné době vyhodnocuje. Více informací nyní poskytovat nebudeme," potvrdil v pondělí televizi mluvčí centrály Ibehej.

Podle Deníku N šetřila pražská policie vyvěšení vlajky kvůli možnému porušení zákona o státních symbolech. Podle něj se státní vlajka vyvěšuje na čelní straně budovy, v tomto případě ale visela na zadní straně ministerstva. Ministr Rakušan serveru řekl, že podle předběžného právního názoru nešlo o protiprávní jednání a že případnou pokutu zaplatí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy