Češi plánují letní dovolenou už v zimě. Nejradši létají do Řecka, Egypta už se nebojí

mdan ČTK mdan, ČTK
31. 12. 2019 8:00
Až o 20 procent vzrostl meziročně zájem lidí o takzvané first minute zájezdy. Češi si navíc čím dál častěji objednávají dražší hotely, all inclusive stravu i doplňkové služby. Nejčastěji jezdí na sedm až deset dní a oblíbené jsou Řecko, Španělsko, Turecko i Tunisko či Egypt. Právě zájem o zájezdy do Egypta podle největších českých cestovních kanceláří v posledních měsících opět stoupá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"V tuto chvíli už máme prodány tisíce zájezdů na léto 2020. Rekordní zájem o cestování z posledních let neopadá a počty prodaných zájezdů jsou vyšší než loni touto dobou. Během září, října a poloviny listopadu se prodalo přibližně o 20 procent víc zájezdů než v minulém roce," uvedl Jan Bezděk, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer. 

Až polovina zájezdů na léto se tak prodá s předstihem. To potvrzuje také Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style. "V meziročním srovnání nám prodej zájezdů ve first minute vzrostl téměř o čtvrtinu. Zároveň se navyšuje počet zájezdů, na které vyráží početnější rodiny, skupiny přátel s dětmi nebo prarodiče s vnoučaty," řekl. Mluvčí cestovní kanceláře Jana Ondrejechová dodala, že momentálně mají prodánu zhruba třetinu nabídek first minute zájezdů. 

Dovolené zařízené s výrazným předstihem jsou výhodné zejména kvůli slevám, které se pohybují až v desítkách procent. Dalšími bonusy bývá možnost složit nízkou zálohu, levnější parkování na letištích a dovolená pro dítě zdarma nebo za cenu letenky.

Mezi pěticí nejžádanějších destinací se kromě již roky oblíbeného Řecka a Španělska objevuje Turecko, Tunisko a také Egypt. Ten se od roku 2011 potýkal s výrazným úbytkem turistů kvůli nestabilní politické situaci a několika teroristickým útokům.

Egypt zlepšil infrastrukturu a posílil bezpečnost

Podle obchodního ředitele CK Exim Tours Petra Kostky však egyptské bezpečnostní složky věnují zvláštní pozornost zejména turistickým resortům a oblíbeným historickým památkám.

"Bezpečnost na letištích je vysoká. Každý hotel má svá vlastní bezpečnostní opatření, často dokonce vlastní bezpečnostní službu. Silnice jsou nepřetržitě hlídány pořádkovými složkami," vypočítal pro ČTK seznam opatření dotýkajících se návštěvníků země.

Pro severoafrickou zemi je přitom turismus důležitou složkou národního hospodářství. V souvislosti s klesajícím počtem návštěvníků tak investovala do rekonstrukce infrastruktury a hoteliéři, stejně jako cestovní kanceláře, pozměnili svou nabídku.

S agenturou Invia vloni do Egypta vyrazilo zhruba 68 tisíc lidí a podle dosavadních čísel do země u Suezského průplavu prodala zhruba 18 procent všech svých zájezdů. Většina lidí cestuje do resortních oblastí, jako je Hurgháda, Marsa Alam či Šarm aš-Šajch.

Nejvytíženější jsou první dva týdny v červenci

Z průzkumu mezi největšími českými cestovními kancelářemi také vyplynulo, že lidé si rádi připlatí nejen za all inclusive balíčky, ale i čtyř- až pětihvězdičkové hotely s akvaparky a dalšími volnočasovými aktivitami.

Podle Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK ČR) byla vloni průměrná cena zájezdu na osobu zhruba 18 tisíc korun za týden. Podle Andrey Řezníčkové z cestovní agentury Invia se průměrná cena letošního zájezdů pohybuje okolo 15 tisíc korun, což potvrzuje také ředitel portálu Dovolená.cz Petr Komárek.

"Zájezdy ve středomořské oblasti je ale možné pořídit i za poloviční cenu. V posledních letech se nicméně potvrdilo, že Češi chtějí za své letní dovolené utrácet větší peníze, už je tolik nelákají autobusové zájezdy a cesty autem do autokempů," dodává Komárek. 

Ceny za zájezdy do Řecka či Turecka se momentálně pohybují okolo 10 tisíc za týdenní pobyt. Za osmidenní dovolenou na tuniském ostrově Džerba zaplatí zájemci od 11 tisíc a týdenní dovolená ve Španělsku se dá pořídit od 10 tisíc. Ceny se však odvíjí také od data pobytu - v hlavní letní sezoně bývají o něco vyšší než například v květnu či září.

Zdaleka nejvytíženějším obdobím loňska byly první dva týdny v červenci, příští rok by to podle zatím prodaných zájezdů mohlo být podobné. "U letních zájezdů, sezona začíná 1. květnem, jsou již tradičně nejpoptávanější termíny kolem květnových a červencových státních svátků, kdy může nárazově vzrůst poptávka i o polovinu," říká Komárek. 

Mezi další oblíbené destinace pro letní dovolenou v loňském roce patřilo také Bulharsko, Kypr, Itálie a Chorvatsko. To dominovalo zejména mezi zájezdy s vlastní dopravou. Do Chorvatska se každým rokem vydají stovky tisíc českých turistů.

Podle ředitele portálu Dovolená.cz je zájem také o letní zájezdy do exotických destinací, jako je Dominikánská republika, Maledivy nebo Kapverdy. 

Nezapomeňte na pojištění, varuje asociace

ACK ČR upozorňuje na to, aby lidé při nákupu zájezdů nezapomínali na cestovní pojištění a případně také pojištění proti úpadku letecké společnosti. "Cestovní kanceláře mají pojištění povinné ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. Praktické je také pojištění pro případ storna letenek, které se vztahuje na případy zrušení letu z důvodu nemoci či třeba ztráty zaměstnání," upozornil již v září Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy.

Podle manažera marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimila Divokého lidé, kteří si kupují first minute zájezdy, také velmi často dokupují pojištění storna zájezdu. "Obecně platí, že čím dražší zájezd si lidé kupují, tím více současně objednávají pojištění storna," tvrdí.

To lze uplatnit na řadu událostí, od onemocnění a úrazu přes komplikace spojené s těhotenstvím, nezaviněného vyhazovu z práce, opravné zkoušky ve škole, a dokonce i rozvod.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy