Brit uběhl maratony v každé zemi světa. Peníze věnuje na léčbu rakoviny prostaty

Magazín Magazín
13. 11. 2019 11:38
Třicetiletý Nick Butter je prvním mužem, který uběhl maratony ve všech zemích světa. Bývalý bankéř, který pochází z provincie Dorset v jihozápadní Anglii, se na svůj první vytrvalostní běh přihlásil v 11 letech, dnes jich má na kontě téměř 600 a k tomu v přepočtu i dva miliony korun, které věnoval na léčbu rakoviny prostaty.
Foto: Nick Butter (archiv)

Nick Butter je obyčejný člověk, který ještě do nedávna pracoval jako bankéř a ve volném čase chodil běhat. Na svůj první maraton se přihlásil v 11 letech, a když dospěl, bral si v práci volno na vytrvalostní běhy v cizině.

Jeho život změnil Kevin Webber, kterého potkal na závodě na Sahaře. Starší soupeř se mu svěřil, že mu lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty. Butter dlouho přemýšlel, jak by lidem s touto nemocí mohl do budoucna pomoci, a napadlo ho, že se stane prvním mužem, který oběhl svět.

"Uvědomil jsem si, že nechci být ten člověk, který čeká, až dostane důchod a pak si splní své sny. Pokud něco člověk chce, měl by to udělat hned," řekl Nick Butter americké televizi CNN.

Ve svých 29 letech skončil v práci a vydal se na cestu kolem světa. V každé zemi odběhl maraton a peníze od sponzorů věnoval na charitu, která se specializuje na léčbu rakoviny. 

Svá dobrodružství z cest sdílel s lidmi na Instagramu, kde ho sleduje přes padesát tisíc lidí. Poslední ze svých závodů dokončil koncem minulého týdne v Řecku a od OSN získal titul muže, který oběhl svět.

Video: Za 11 dní ujel na kole 4361 kilometrů. Zadek jsem si rozedřel do masa a spal v příkopu

Co je jednoduché, není zajímavé. Jsem beran, jsem tvrdohlavý a umanutý, říká cyklomaratonec Aleš Zavoral. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy