Brit uběhl maratony v každé zemi světa. Peníze věnuje na léčbu rakoviny prostaty

Magazín Magazín
13. 11. 2019 11:38
Třicetiletý Nick Butter je prvním mužem, který uběhl maratony ve všech zemích světa. Bývalý bankéř, který pochází z provincie Dorset v jihozápadní Anglii, se na svůj první vytrvalostní běh přihlásil v 11 letech, dnes jich má na kontě téměř 600 a k tomu v přepočtu i dva miliony korun, které věnoval na léčbu rakoviny prostaty.
Foto: Nick Butter (archiv)

Nick Butter je obyčejný člověk, který ještě do nedávna pracoval jako bankéř a ve volném čase chodil běhat. Na svůj první maraton se přihlásil v 11 letech, a když dospěl, bral si v práci volno na vytrvalostní běhy v cizině.

Jeho život změnil Kevin Webber, kterého potkal na závodě na Sahaře. Starší soupeř se mu svěřil, že mu lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty. Butter dlouho přemýšlel, jak by lidem s touto nemocí mohl do budoucna pomoci, a napadlo ho, že se stane prvním mužem, který oběhl svět.

"Uvědomil jsem si, že nechci být ten člověk, který čeká, až dostane důchod a pak si splní své sny. Pokud něco člověk chce, měl by to udělat hned," řekl Nick Butter americké televizi CNN.

Ve svých 29 letech skončil v práci a vydal se na cestu kolem světa. V každé zemi odběhl maraton a peníze od sponzorů věnoval na charitu, která se specializuje na léčbu rakoviny. 

Svá dobrodružství z cest sdílel s lidmi na Instagramu, kde ho sleduje přes padesát tisíc lidí. Poslední ze svých závodů dokončil koncem minulého týdne v Řecku a od OSN získal titul muže, který oběhl svět.

Video: Za 11 dní ujel na kole 4361 kilometrů. Zadek jsem si rozedřel do masa a spal v příkopu

Co je jednoduché, není zajímavé. Jsem beran, jsem tvrdohlavý a umanutý, říká cyklomaratonec Aleš Zavoral. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy