Mimořádná zpráva

Aténský luxusní hotel musí zbourat dvě nejvyšší patra, blokují výhled na Akropoli

Magazín Magazín
12. 5. 2020 8:55
Majitelům pětihvězdičkového hotelu Coco-Mat v řeckém hlavním městě bylo nařízeno, aby zbourali dvě vrchní patra velkolepé budovy, protože brání výhledu na starověkou Akropoli. Desetipatrová stavba se přitom otevřela veřejnosti teprve před rokem. "Akropole je naše srdce a duše a je základem našeho kulturního dědictví. Je proto důležité, aby si ji každý mohl užít," uvedl starosta Atén.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Luxusní aténský hotel sítě Coco-Mat stojí v luxusní čtvrti Makrygianni teprve rok, desetipatrová budova však rozlítila obyvatele řecké metropole natolik, že se případ dostal až k nejvyššímu řeckému soudu, píše britský deník The Guardian.

Obyvatelé proti modernistickému komplexu bránícímu ve výhledu na starověkou Akropoli protestovali celý rok. Začátkem května bylo majitelům hotelu nařízeno, aby zbourali dvě nejvyšší patra.

"Je to velmi odvážné rozhodnutí. Akropole je naše srdce a duše a je základem našeho kulturního dědictví. Je proto důležité, aby si ji každý mohl užít," uvedl k rozhodnutí starosta Atén Kostas Bakoyannis. 

Podle architektky Irini Frezadouové však hotel Coco-Mat není jedinou příliš vysokou budovou ve městě. Obyvatelé Atén proto v dubnu spustili on-line petici požadující ustanovení ochranné archeologické zóny okolo starověké Akropole. "Víme o dalších sedmi obrovských hotelech, u kterých se zvažují stavební povolení," citoval architektku britský list.  

Řecká Centrální archeologická rada (KAS) údajně rozhodla o snížení hotelu po šestihodinové telekonferenční debatě ve jménu ochrany symbolu západní demokracie. Luxusní pětihvězdičkový hotel by podle rozhodnutí rady neměl převyšovat stanovených 24 metrů. Se současnými 31,5 metru je momentálně nejvyšší budovou ve městě. 

Vítězství jako důkaz síly občanské společnosti

Minulý týden řecký nejvyšší soud rozhodl o tom, že budovy v okolí Akropole mohou mít maximálně 21 metrů. Stalo se tak poté, co soud odebral stavební povolení jednomu z plánovaných hotelů ve čtvrti Makrygianni. 

"Makrygianni je rezidenční čtvrť a nikdy nebyla určena pro stavby těchto velikostí. Masový turismus možná s koronavirem na chvíli zmizel, ale jednoho dne se vrátí. A pokud nebude kontrolován, zničí důvod, pro který sem lidé jezdí - samotnou Akropoli," myslí si Frezadouová. 

Podle Andrease Papapetropoulose, právníka zastupujícího protestující, jsou obě rozhodnutí velkým vítězstvím a důkazem "síly občanské společnosti". 

"Jakmile poškodíme Akropoli, bude poškozena také podstata naší civilizace. Akropole je symbol, není to jenom památka," řekla k tomu řecká ministryně kultury Lina Mendoniová. Zároveň upozornila na to, že rozhodnutí bylo velmi těžké a že právo je "velmi pravděpodobně na straně vlastníků hotelu". 

Britský deník připomíná, že před osmi lety, v době řecké ekonomické krize, byl přijat nový stavební zákon umožňující stavět vyšší budovy, pokud splňují "zelené standardy". Toho využili investoři a začali v řecké metropoli stavět ve velkém. 

"Akropole má sjednocující charakter"

Starosta Atén si však stojí za tím, že by výhled na Akropoli měl zůstat zachován pro všechny a neměl by patřit jenom několika privilegovaným. Právě to Atény podle něj odlišuje od jiných měst.

"Londýnský Big Ben můžete vidět jenom z několika bohatších městských částí, to samé platí pro pařížskou Eiffelovu věž. Ale Akropole má sjednocující charakter, můžete ji vidět z celých Atén, ať už žijete v chudé, nebo bohaté čtvrti," uvedl Kostas Bakoyannis. 

Aténský politik však také varoval před házením viny na podnikatele. "Je jednoduché říct, že investoři nebo hoteliéři jsou zlí. Ale musíme jasně stanovit pravidla, respektovat rozhodnutí nejvyššího soudu a vytvářet předvídatelné a bezpečné podnikatelské prostředí," upozornil starosta s odkazem na křehkou řeckou ekonomiku, která je značně závislá na cestovním ruchu. 

Kdy a jak aténský hotel velikost budovy sníží, zatím není jasné, majitelé na rozhodnutí archeologické rady zatím nereagovali. Architektka Frezadouová také upozornila na to, že občanskou kampaň nevedou proti jednomu hotelu, ale proti kterémukoliv "desetipatrovému monstru, které by mohlo zakrýt velkolepou aténskou památku". 

Akropole byla vybudována staletí před naším letopočtem a tvořila nejdůležitější politické, náboženské a kulturní centrum starověkého Řecka. Od roku 1987 figuruje na seznamu památek UNESCO.  

 

Právě se děje

před 13 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliardy korun, o 4,4 procenta více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covidu-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy