Aténský luxusní hotel musí zbourat dvě nejvyšší patra, blokují výhled na Akropoli

Magazín Magazín
12. 5. 2020 8:55
Majitelům pětihvězdičkového hotelu Coco-Mat v řeckém hlavním městě bylo nařízeno, aby zbourali dvě vrchní patra velkolepé budovy, protože brání výhledu na starověkou Akropoli. Desetipatrová stavba se přitom otevřela veřejnosti teprve před rokem. "Akropole je naše srdce a duše a je základem našeho kulturního dědictví. Je proto důležité, aby si ji každý mohl užít," uvedl starosta Atén.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Luxusní aténský hotel sítě Coco-Mat stojí v luxusní čtvrti Makrygianni teprve rok, desetipatrová budova však rozlítila obyvatele řecké metropole natolik, že se případ dostal až k nejvyššímu řeckému soudu, píše britský deník The Guardian.

Obyvatelé proti modernistickému komplexu bránícímu ve výhledu na starověkou Akropoli protestovali celý rok. Začátkem května bylo majitelům hotelu nařízeno, aby zbourali dvě nejvyšší patra.

"Je to velmi odvážné rozhodnutí. Akropole je naše srdce a duše a je základem našeho kulturního dědictví. Je proto důležité, aby si ji každý mohl užít," uvedl k rozhodnutí starosta Atén Kostas Bakoyannis. 

Podle architektky Irini Frezadouové však hotel Coco-Mat není jedinou příliš vysokou budovou ve městě. Obyvatelé Atén proto v dubnu spustili on-line petici požadující ustanovení ochranné archeologické zóny okolo starověké Akropole. "Víme o dalších sedmi obrovských hotelech, u kterých se zvažují stavební povolení," citoval architektku britský list.  

Řecká Centrální archeologická rada (KAS) údajně rozhodla o snížení hotelu po šestihodinové telekonferenční debatě ve jménu ochrany symbolu západní demokracie. Luxusní pětihvězdičkový hotel by podle rozhodnutí rady neměl převyšovat stanovených 24 metrů. Se současnými 31,5 metru je momentálně nejvyšší budovou ve městě. 

Vítězství jako důkaz síly občanské společnosti

Minulý týden řecký nejvyšší soud rozhodl o tom, že budovy v okolí Akropole mohou mít maximálně 21 metrů. Stalo se tak poté, co soud odebral stavební povolení jednomu z plánovaných hotelů ve čtvrti Makrygianni. 

"Makrygianni je rezidenční čtvrť a nikdy nebyla určena pro stavby těchto velikostí. Masový turismus možná s koronavirem na chvíli zmizel, ale jednoho dne se vrátí. A pokud nebude kontrolován, zničí důvod, pro který sem lidé jezdí - samotnou Akropoli," myslí si Frezadouová. 

Podle Andrease Papapetropoulose, právníka zastupujícího protestující, jsou obě rozhodnutí velkým vítězstvím a důkazem "síly občanské společnosti". 

"Jakmile poškodíme Akropoli, bude poškozena také podstata naší civilizace. Akropole je symbol, není to jenom památka," řekla k tomu řecká ministryně kultury Lina Mendoniová. Zároveň upozornila na to, že rozhodnutí bylo velmi těžké a že právo je "velmi pravděpodobně na straně vlastníků hotelu". 

Britský deník připomíná, že před osmi lety, v době řecké ekonomické krize, byl přijat nový stavební zákon umožňující stavět vyšší budovy, pokud splňují "zelené standardy". Toho využili investoři a začali v řecké metropoli stavět ve velkém. 

"Akropole má sjednocující charakter"

Starosta Atén si však stojí za tím, že by výhled na Akropoli měl zůstat zachován pro všechny a neměl by patřit jenom několika privilegovaným. Právě to Atény podle něj odlišuje od jiných měst.

"Londýnský Big Ben můžete vidět jenom z několika bohatších městských částí, to samé platí pro pařížskou Eiffelovu věž. Ale Akropole má sjednocující charakter, můžete ji vidět z celých Atén, ať už žijete v chudé, nebo bohaté čtvrti," uvedl Kostas Bakoyannis. 

Aténský politik však také varoval před házením viny na podnikatele. "Je jednoduché říct, že investoři nebo hoteliéři jsou zlí. Ale musíme jasně stanovit pravidla, respektovat rozhodnutí nejvyššího soudu a vytvářet předvídatelné a bezpečné podnikatelské prostředí," upozornil starosta s odkazem na křehkou řeckou ekonomiku, která je značně závislá na cestovním ruchu. 

Kdy a jak aténský hotel velikost budovy sníží, zatím není jasné, majitelé na rozhodnutí archeologické rady zatím nereagovali. Architektka Frezadouová také upozornila na to, že občanskou kampaň nevedou proti jednomu hotelu, ale proti kterémukoliv "desetipatrovému monstru, které by mohlo zakrýt velkolepou aténskou památku". 

Akropole byla vybudována staletí před naším letopočtem a tvořila nejdůležitější politické, náboženské a kulturní centrum starověkého Řecka. Od roku 1987 figuruje na seznamu památek UNESCO.  

 

Právě se děje

před 8 minutami

Místostarostka Prahy 5 rezignovala. Vadí jí nekoncepčnost řízení i střet zájmů starostky

V Praze 5 rezignovala místostarostka Nadežda Priečinská (TOP 09). Důvodem je podle ní vedle nekoncepčnosti řízení městské části také střet zájmů starostky Renáty Zajíčkové (za ODS), která podle ní odmítá vystěhovat z městské budovy soukromé gymnázium, jehož je majitelkou, i když má městská část málo míst ve školách. Zajíčková sdělila, že Priečinská porušovala koaliční smlouvu a ve své gesci byla nečinná. Odůvodnění vnímá jako ryze osobní útok na svoji osobu. O ukončení nájmu je ochotná jednat, pokud tak rozhodnou zastupitelé.

Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha se nachází v budově na Plzeňské ulici kousek od tramvajové zastávky Klamovka, kterou si pronajímá od radnice. Zajíčkové je majitelkou školy a před tím, než se loni v září stala starostkou, tam působila jako ředitelka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy