Konec focení prostitutek. Amsterdam omezuje prohlídky ve čtvrti červených luceren

Magazín Magazín
24. 2. 2020 9:57
Amsterdam omezí od 1. dubna komentované prohlídky po slavné čtvrti De Wallen, která je centrem sexuální turistiky. Chce tak zajistit důstojnější prostředí pro sexuální pracovníky, kteří se stávají atrakcí. Pokuta za porušení nových pravidel může být v přepočtu až 190 tisíc korun. Město také zvažuje zákaz prodeje marihuany turistům.
Komentované prohlídky red-light districtu budou značně omezeny.
Komentované prohlídky red-light districtu budou značně omezeny. | Foto: Shutterstock

Až 115 komentovaných prohlídek zamíří každý den do slavné čtvrti v Amsterdamu. Sexuální pracovníci ve výlohách jsou podle města neustále obtěžováni a fotografováni bez svolení.

Od prvního dubna však dojde ke změně a prohlídky čeká omezení - zmenší se počet lidí ve skupinách a také trasa, kudy půjdou. "Prohlídky mimo čtvrť červených luceren budou stálé možné, uvnitř ale budou muset průvodci i návštěvníci respektovat přísnější pravidla," uvedl náměstek primátorky Victor Everdhart v tiskovém prohlášení.

Nová pravidla jsou reakcí města na davy turistů, kteří do této čtvrti míří za zábavou. Radnice chce navíc zlepšit podmínky sexuálních pracovníků. "Je nevhodné zacházet s nimi jako s turistickou atrakcí," řekl Everhardt. Zákaz se netýká jen nejslavnější čtvrti červených luceren De Wallen, ale i všech ostatních, třeba Spuistraat nebo Ruysdaelkade.

Amsterdam zvažuje také zákaz prodejen marihuany v místních kavárnách, které jsou cílem velkého množství návštěvníků. Vedení města doufá, že tato dvě opatření by pomohla v boji s nadměrným turismem, který trápí nejen Amsterdam. Město navštíví okolo 17 milionů turistů ročně, a platí za neoficiální evropské hlavní město marihuany.

Podle výzkumu amsterdamského magistrátu by celá třetina turistů z celého světa zvažovala jinou dovolenou, pokud by tu nemohla koupit marihuanu. Jedenáct procent z oslovených lidí by pak nepřijelo vůbec. Primátorka Femke Halsemaová plánuje také zadat výzkum, jak snížit atraktivitu Amsterdamu pro marihuanový turismus i organizovaný zločin, píše deník The Washington Post.

"Bývalo tady skutečné sousedství. Teď nás turisti vytlačili. Je to jen místo, kde se turisti potkávají s dalšími turisty," řekl o centru Amsterdamu jeden ze starousedlíků.

Nová pravidla omezující komentované prohlídky budou využívat systému výstrah a postupného navyšování pokuty, přičemž třetí upozornění bude znamenat dočasné odstavení průvodcovského oprávnění, čtvrté pak úplný zákaz činnosti a pokutu v přepočtu až 190 tisíc korun. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy