Američan přešel jako první sám Antarktidu. Při tříměsíční expedici zhubl 10 kilo

mdan mdan
2. 1. 2019 18:00
Třiatřicetiletý Američan Colin O’Brady dokončil během Vánoc svou sólo cestu přes Antarktidu. Cesta od břehů Atlantiku k břehům Pacifiku na Rossův šelfový ledovec mu trvala 54 dní, během kterých překročil jižní pól. Tři dny po něm dosáhl cíle také jeho vyzyvatel, britský námořní kapitán Louis Rudd. Stali se tak prvními lidmi, kterým se podařilo expedici dokončit bez pomoci ostatních.
Colin O’Brady.
Colin O’Brady. | Foto: ČTK

Celých 54 dní strávil extrémní sportovec Colin O’Brady sám na cestě věčně zamrzlým kontinentem. Ušel přitom 1500 kilometrů na lyžích s nákladem o váze 136 kilogramů. Jeho expedice nazvaná The Impossible First začala 3. listopadu na břehu Atlantského oceánu a skončila 26. prosince na Rossově šelfovém ledovci u břehů Pacifiku. 

Tři dny po Američanovi dokončil svou expedici také 49letý britský dobrodruh a armádní kapitán Louis Rudd. Oba muži se setkali na šelfovém ledovci pod Transantarktickým pohořím koncem prosince, odkud odletěli zpět na základnu Union Glacier Camp. 

O’Brady i Rudd při přechodu nevyužili žádného jiného pohonu kromě svých svalů. Američan se tak stal prvním člověkem, který překonal jižní pól sám bez pomoci. V posledních dvou dnech přitom ušel téměř 128 kilometrů, což bylo pětkrát více než jeho běžný denní standard. 

Podmínky při přechodu přitom nebyly ideální. Kromě nekonečné bílé planiny ztěžoval sportovcům expedici také silný ledový vítr a nekončící mráz. Viditelnost byla někdy tak špatná, že neviděli ani metr země před sebou, poznamenal magazín National Geographic, který o expedicích informoval. 

Námořník a atlet, kterému doktoři nedávali naději

Rudd se v 16 letech dal k britským námořníkům a bojoval v Kosovu, Iráku i Afghánistánu. Na polární výpravě v Antarktidě byl již v roce 2012. 

Mladší O’Brady je atlet, kterému před deseti lety po nehodě v Thajsku doktoři řekli, že kvůli popáleninám možná nikdy nebude chodit normálně. Necelé dva roky nato však vyhrál amatérský triatlon. Následovala sportovní kariéra, zlezení nejvyšších hor sedmi kontinentů (Koruna planety) a extrémní lyžařské výkony. 

Oba se na expedici připravovali měsíce pod dohledem trenérů. Na konci října se přesunuli na jih Chile, kde začíná každá expedice na věčně zamrzlý kontinent. Jejich expedice začaly 3. listopadu z Ronneové šelfového ledovce. 

Překonali Messnerův ledovec, horské pásmo Thiel, jižní pól a Leverettův ledovec, odkud zamířili do cíle - na Rossův šelfový ledovec.

"V životě není nic důležitějšího než zdraví"

Louis Rudd poznamenal, že chvíle, kdy spatřil vrcholky Transantarktického pohoří, byla pro něj velmi emotivní. Právě zde totiž v roce 2017 zahynul Ruddův kamarád, polárník Henry Worsley, který absolvoval stejnou trasu. "Dnes jsem myslel na Henryho. Nesu jeho vlajku i erb jeho rodiny. Je pro mě velmi důležité, že tentokrát dorazí až do cíle," napsal v jedné ze svých pravidelných zpráv armádní kapitán. 

O své cestě pravidelně informoval také 33letý Colin O’Brady, kterého sledují na sociálních sítích stovky tisíc lidí. Kromě webové stránky přidával deníkové záznamy také na Instagram. "Napsal jsem již hodně o mentální stránce cesty, která je nejpodstatnější částí téhle výzvy (nebo jakékoliv podobné výzvy). Nicméně tentokrát bych chtěl poděkovat svému tělu a zdraví. Z celého srdce věřím, že v životě není nic důležitějšího než být zdravý," napsal 50. den svého putování.  

Když 54. den svojí expedice dorazil O’Brady do cíle, přiznal, že poslední hodiny byly nejnáročnější, ale zároveň dosud jedny z nejlepších v jeho životě. První, komu zavolal, byla jeho žena a zároveň manažerka cesty i komunikace. "Nikdy jsem tam nebyl sám. Šla jsi se mnou každou míli a celou dobu mě podporovala. Dokázali jsme to!" uvedl na Instagramu.  

View this post on Instagram

Day 54: FINISH LINE!!! I did it! The Impossible First ✅. 32 hours and 30 minutes after leaving my last camp early Christmas morning, I covered the remaining ~80 miles in one continuous “Antarctica Ultramarathon” push to the finish line. The wooden post in the background of this picture marks the edge of the Ross Ice Shelf, where Antarctica’s land mass ends and the sea ice begins. As I pulled my sled over this invisible line, I accomplished my goal: to become the first person in history to traverse the continent of Antarctica coast to coast solo, unsupported and unaided. While the last 32 hours were some of the most challenging hours of my life, they have quite honestly been some of the best moments I have ever experienced. I was locked in a deep flow state the entire time, equally focused on the end goal, while allowing my mind to recount the profound lessons of this journey. I’m delirious writing this as I haven’t slept yet. There is so much to process and integrate and there will be many more posts to acknowledge the incredible group of people who supported this project. But for now, I want to simply recognize my #1 who I, of course, called immediately upon finishing. I burst into tears making this call. I was never alone out there. @jennabesaw you walked every step with me and guided me with your courage and strength. WE DID IT!! We turned our dream into reality and proved that The Impossible First is indeed possible. “It always seems impossible until it’s done.” - Nelson Mandela. #TheImpossibleFirst #BePossible

A post shared by Colin O'Brady (@colinobrady) on

Se světem byli Američan i Brit spojení prostřednictvím satelitního modemu, přes který posílali jednu fotku a zprávu denně. Kromě toho však v jejich výbavě nechyběl ani nezbytný satelitní telefon a GPS navigace, díky které si mohli oni nebo jejich asistenti "na telefonu" přivolat pomoc. Všechny technologie nabíjeli prostřednictvím solárních panelů.  

Nahrávky oblíbené hudby, audioknihy i toaletní papír

Aby ze samoty nezešíleli, oba polárníci si na cestu zabalili také nahrávky oblíbené hudby, audioknihy i podcasty. Podle deníku The New York Times si však Američan i Brit užívali také ticha.  

Colin O’Brady pro The New York Times také prozradil, že si s sebou zabalil čtyři role toaletního papíru. To Louis Rudd si vystačil s ledem. Před konáním své potřeby si však nejprve museli vyhloubit 15 centimetrů hlubokou díru. Veškerý zbývající odpad museli tahat s sebou.

Polárníci přiznali, že během téměř tříměsíční výpravy dost zhubli. "Pokud hledáte efektivní způsob, jak v novém roce zhubnout, doporučuji tahat 136kilové sáně přes Antarktidu," zavtipkoval O’Brady v jednom ze svých deníkových příspěvků.

View this post on Instagram

SKINNY ME! If you are looking for a highly effective way to meet your New Year’s weight loss resolution, I highly recommend dragging a 375 lb sled across Antarctica. It seems to have stripped all the excess fat off of me 😉. Jokes aside, here is a little before and after shot of my body composition. The photo on the left was taken on October 30th one day before I flew out on the ice. The photo on the right is me the day after I finished crossing Antarctica December 27th. With the help of my coach @mikemccastle I put on about 15 pounds of muscle before departing. That ended up being crucial as I lost about 20 pounds on the journey, actually less than I thought. Historically, polar explorers on long expeditions have commonly lost 40-50 lbs. So all told my body did quite well. The work I did with @standardprocess to optimize my nutrition and create the custom “Colin Bars” most certainly paid off - whole food, plant-based organic ingredients straight from the farm. Despite some inevitable weight loss, my final 80 mile push to the end proved that my body was still quite strong and capable through to the finish. I am certain my whole food diet was a huge contributing factor to my body’s performance and resilience. Here at Union Glacier now, I’ve already begun the process of putting the weight back on as I eat to my heart’s content and it feels amazing to put nutritious food back in my body! I’m prepared to raise and maintain the standard of my health in 2019 and glad to have @grandrounds on my team who are raising the standard of healthcare for people everywhere. #TheImpossibleFirst #BePossible

A post shared by Colin O'Brady (@colinobrady) on

Během necelých tří měsíců přišel o skoro deset kilogramů, což ale bylo podle jeho slov méně, než očekával. "Historicky polárníci na dlouhých výpravách ztráceli 18 až 22 kilo," dodal sportovec. 

Ve vstupní bráně do Antarktidy Union Glacier Camp oslavili muži poslední den roku. "Užívám si půlnočního antarktického slunce, drinků, a dokonce i ledového volejbalu," napsal O’Brady. Dodal, že v následujícím roce má jen tři předsevzetí: být zdravý, trávit čas s rodinou a svou ženou a plánovat další dobrodružství. 

O přechod Antarktidy se lidé v posledních letech pokoušeli již šestnáctkrát. Všechny předchozí expedice však měly doprovodné zásobování či letadlo. Oba muži, kteří ledový kontinent přešli vloni, však zvládli náročnou cestu sami, bez průběžné pomoci. 

Video: NASA objevila v Antarktidě novou plovoucí kru

Dokonalý ledovec. NASA objevila v Antarktidě plovoucí kru ve tvaru obdélníku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy