48 hodin v nejlepším městě pro život. Do Vídně se vydejte za řízkem i uměním

Vídeňská Ringstraße.
Kromě atraktivních muzeí si Muzejní čtvrť veřejnost oblíbila i díky řadě restaurací, kaváren a akcí, které se zde konají.
Čtvrtou nejpočetnější uměleckou sbírkou na světě se chlubí známé Kunsthistorisches Museum (Uměleckohistorické muzeum). Kromě světově nejrozsáhlejší sbírky Bruegela zde lze najít i obrazy dalších významných umělců, jako například Rafaela, Cranacha, van Dycka nebo Rubense.
Spolu s nedalekou "hipsterskou" Burggasse nabízí zajímavý mix barů, hospůdek, restaurací, kaváren a uměleckých obchodů.
Co by to bylo za návštěvu Vídně bez ochutnání Sacherova dortu? Nejlépe prý chutná v modrém salónku Blue bar legendárního Grand Hotelu Sacher v ulici Philharmoniker.
Foto: Shutterstock
Kateřina Kombercová
30. 5. 2019 16:00
Již podesáté byla Vídeň zvolena podle konzultantské společnosti Mercer nejlepším městem pro život. Na špici žebříčku míst, kde chtějí lidé žít, se umisťuje pravidelně v různých výzkumech. Hlavní město Rakouska ale není jen synonymem vánočních trhů, klasické hudby nebo Mozartových koulí. Česká novinářka na volné noze Kateřina Kombercová představuje místa, která stojí za návštěvu během 48 hodin v této metropoli.

Veškeré typické památky Vídně se nacházejí podél více než pět kilometrů dlouhé Ringstraße v prvním vídeňském obvodu zvaném Bezirk. Okružní třída je oblíbená také mezi běžci a cyklisty.

Na Ringu si našlo své místo bezpočet monumentálních staveb z druhé poloviny 19. století, které jsou nejdůležitějšími pamětihodnostmi města. Od státní opery, městské radnice, parlamentu, Vídeňské univerzity až po Uměleckohistorické muzeum. Stavbu Ringstraße nařídil v roce 1857 sám císař František Josef. A šlechta i bohatí měšťané se tehdy předháněli v tom, kdo si u výstavního bulváru postaví pompéznější palác.

Místo stájí Muzejní čtvrť

Na okraji Starého Města, v bývalých císařských dvorních stájích, se na ploše 60 tisíc metrů čtverečních nachází vídeňská Muzejní čtvrť (MQ, Museumsquartier), která patří k největším kulturním areálům na světě. Kromě atraktivních a velkolepých muzeí, jako je MUMOK (Muzeum moderního umění) nebo Muzeum Leopoldových, ukrývající nejpočetnější sbírku Egona Schieleho na světě, si ji veřejnost oblíbila i díky řadě restaurací, kaváren a akcí, které se zde konají.

V zimě se na nádvoří pořádají vánoční trhy a hraje curling. V létě se lidé rádi zastavují u barevných lehátek Enzis, která platí za další umělecké artefakty. Za návštěvu ale stojí také Kunsthalle (Hala umění) nebo Designforum.

Čtvrtou nejpočetnější uměleckou sbírkou na světě se chlubí známé Kunsthistorisches Museum (Uměleckohistorické muzeum). Kromě světově nejrozsáhlejší sbírky Bruegela zde lze najít i obrazy dalších významných umělců, jako například Rafaela, Cranacha, van Dycka nebo Rubense.

Biedermeier Spittelbergu a hipsterská Burggasse

Pár metrů od Museumsquartier, mezi známou nákupní ulicí Mariahilferstrasse a ulicí Burggasse, se nachází malebná čtvrť s nízkými domky zvaná Spittelberg s nádechem biedermeieru. Nabízí zajímavý mix barů, hospůdek, restaurací, kaváren a uměleckých obchodů.

O kus dál tuto romantickou část města lemuje Burggasse, která se za posledních deset let vyvinula v jednu z nejzajímavějších ulic Vídně. Za návštěvu zde stojí například kreativní koncept kavárny a exkluzivní vintage módy Burggasse 24.

Na sachr do modrého salónku

Legendární Grand Hotel Sacher na ulici Philharmoniker dodnes platí za synonymum vídeňského životního stylu a patří k nejvyhledávanějším místům. Na ochutnání originálního dortu, který se vyrábí od roku 1832 podle přísně střežené receptury, se zde stojí fronta. Nejlépe prý chutná v modrém hotelovém salónku Blue bar. A poslat jej lze také v dřevěné krabičce jako sladký pozdrav z Vídně do celého světa.

Rakouské hlavní město však nabízí mnohem více "sladkostí". Dalším legendárním podnikem, kde pod ruce cukrářů může nahlédnout i kolemjdoucí host, je cukrárna Demel v ulici Kohlmarkt. Oslní nejen vůní povidlových taštiček, ale také nádechem monarchie. Cukrárna založená roku 1888 totiž dodávala dobroty císařskému dvoru a tradiční výrobu od dob císaře si zachovala dodnes.

Pokud sladkému neholdujete, zajděte si na chlebíček do vyhledávaného podniku Schwarzer Kameel (Černý velbloud) na náměstí Am Graben. Pro "kavárnovinárnu" je typická živá atmosféra a výřeční hosté. Majitel Peter Friese nedávno obohatil podnik o populární Campari bar.

Směsice národů na Naschmarktu

Vídeň se v posledních dvaceti letech proměnila v multikulturní metropoli a díky rozmanitosti chutí tak má návštěvník z čeho vybírat. Cizinci obohatili tradiční rakouskou gastronomii nejen o exotické pokrmy v restauracích, ale také specializované obchůdky s potravinami nebo trhy, z nichž nejznámější je Naschmarkt. Tato vídeňská tržnice přináší se svými 120 stánky, restauracemi a kavárnami pestrou kulinářskou nabídku od tradiční vídeňské přes indickou, izraelskou až po vietnamskou kuchyni.

Na Naschmarktu nakupuje od svítání do západu slunce pestrá směsice zákazníků ovoce, zeleninu a různé lahůdky ze všech koutů světa. K tržišti také neodmyslitelně patří pravidelný sobotní bleší trh.

Podniky, jako je například Neni nebo Deli, změnily gastronomickou scénu a podařilo se jim přitáhnout mladé městské publikum. O zábavu se tady o víkendu starají i dýdžejové. V Neni můžete ochutnat izraelsko-orientální speciality od šakšuky (vajec se zeleninou) až po tabouleh (libanonský salát).

V podniku s názvem Orient & Occident zase servírují manželky majitelů tureckou domácí kuchyni. Milovníci ryb si na své přijdou v restauraci Umar, kterou mnozí považují za vůbec nejlepší ve Vídni.

Domov řízků i exkluzivní kluby

Kdo chce ochutnat pravý vídeňský řízek nebo tafelspitz, měl by zavítat k Plachuttovi nebo do rodinného podniku Figlmüller. Hospoda Figlmüller se na svých stránkách chlubí mottem "Die Heimat des Schnitzels", tedy "Domov řízků", a její tradice sahá až do roku 1905. Není proto divu, že před podnikem se občas stojí fronty.

Užitečné aplikace

Pobyt v rakouské metropoli vám může zpříjemnit hned několik aplikací. WienMobil App pomáhá s plánováním dopravy a pohybu po městě.

Susi slouží jako navigátor na nejbližší podniky i požadované služby, jako je třeba benzínová pumpa. Pro vyhledávání parkovacího místa poslouží ParkU.

Zdroj: Magdaléna Daňková

Pod názvem vídeňský řízek se rozumí tenký a rozměrem značně velký telecí řízek v trojobalu z mouky, rozšlehaného vejce a strouhanky. Málokdo však ví, že nejdůležitějším poznávacím znakem vídeňského řízku není trojobal, ale speciálně upravené maso. To musí pocházet z telecí kýty zvané ořech, nejkvalitnější a nejchutnější části telete.

Kuchaři pak plátek masa naříznou tak, aby dole zůstaly alespoň tři centimetry, dva plátky spojené na delší straně rozevřou, díky čemuž je oválný řízek dostatečně široký. Díky dalšímu naklepání masa vznikne dokonalý ovál dlouhý až 40 centimetrů.

Centrum Vídně avšak nabízí i jiné gastronomické pozoruhodnosti. Třeba extravagantní podnik známého a úspěšného podnikatele vietnamského původu Martina Hoa s názvem One o one v ulici Seilerstätte 16. Dvě patra nabízí kromě restaurace také bar s dýdžejem, poslech klasické hudby v salónku a galerii. Podnikatel ale provozuje také nejexkluzivnější klub ve Vídni, zvaný X Club, kam se nedostane host bez pozvání, nebo butikový hotel La Petite Ivy.

Jak na dopravu ve Vídni

Centrum města lze obejít bez větších problémů pěšky. Pro přesuny na vzdálenější místa pak lze využít metro, autobusy nebo tramvaje. Jedna jízda vychází na 2,4 eura (zhruba 62 korun), jednodenní jízdenka stojí osm eur (208 korun), dvoudenní pak 14,1 eura (364 korun).

Lístky lze zakoupit v oficiálních prodejnách dopravního podniku (Wiener Linien), v automatech nebo v trafikách. Vídeň patří také k cyklistickým rájům Evropy. S půjčením pomůže třeba aplikace Citybike Wien nebo Bike Citizens.

 

Právě se děje

Další zprávy