17 důvodů, proč se vydat na Srí Lanku. Krásné pláže i památky a výborné jídlo

mdan mdan
8. 12. 2018 10:00
Na ostrově Cejlon se nachází jedna z nejoblíbenějších exotických destinací českých cestovatelů. Srí Lanka láká nejen na krásné pláže a historické památky, ale také na zachovalou přírodu, hory a čajové plantáže. Kromě toho ji vydavatelství Lonely Planet zvolilo top zemí nadcházejícího roku. Vybrali jsme 17 důvodů, proč Srí Lanku navštívit. Podívejte se.

Teprve před devíti lety byl na Srí Lance ukončen 26 let trvající konflikt mezi sinhálskou buddhistickou většinou a tamilskou hinduistickou menšinou. Přesto v posledních letech patří tato asijská destinace mezi ty nejnavštěvovanější. 

Zatímco v roce 2009 navštívilo zemi necelých 500 tisíc lidí, vloni už to byly více než dva miliony, uvedla srílanská rozvojová agentura. 

Za posledních deset let došlo k rozsáhlé modernizaci infrastruktury, což umožnilo další rozvoj turistického ruchu. Železniční trasy na Cejlonu patří k nejkrásnějším na světě. A na vzestupu je také výstavba a modernizace ubytovacích zařízení. 

Přestože nejrušnější sezona trvá od listopadu do dubna, na ostrov se dá jet prakticky celý rok. V létě je příjemněji na východě, v zimě zase na jihu a západě. Praktické tipy, co v zemi vidět, najdete například v průvodci Lonely Planet.

Čajová plantáž, Srí Lanka
Čajová plantáž, Srí Lanka | Foto: Shutterstock

Čajové plantáže

Nejlepším výchozím bodem pro prozkoumávání čajových plantáží je horská vesnička Ella v centrální části ostrova. Vesnička je obklopená kopci a čajovými plantážemi, odkud se dají podniknout příjemné vycházky po okolí. Kromě návštěvy plantáží a továrny na čaj se lze projít také k chrámu Dowa. 

Tradici pěstování čaje na Srí Lanku dotáhli Britové, kteří vykáceli džungli a na její místo zasadili čaj. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy