Vědci nasimulovali cestování časem. Brzy bude realitou

jaz
24. 6. 2014 13:30
Vědci z australské univerzity tvrdí, že dokázali nasimulovat cestování časem, které názorově rozděluje odborný svět už řadu let.
Foto: uq.edu.au / Martin Ringbauer

Praha – Fyzik Albert Einstein pomocí teorie relativity dokázal, že je teoreticky možné cestovat časem, když těleso překoná rychlost světla. Okolní čas se totiž v tu chvíli zpomalí. Kromě nadsvětelné rychlosti se vědci zabývali i cestováním pomocí červích děr, které teď posloužily i současným badatelům.

Tim Ralph s týmem vědců z Queensland Univerzity v Austrálii nyní dokázal v minimalistickém měřítku nasimulovat cestování časem pomocí fotonů. Tvrdí, že podle jejich závěrů nebude trvat dlouho, kdy tento experiment půjde zrealizovat i ve skutečnosti.

Práci publikovali ve vědeckém časopise Nature Communications a vyplývá z ní, že pomocí červí díry lze cestovat časem tam a zase zpět.

S červími dírami se lidé mohli setkat zatím jen ve sci-fi filmech a literatuře. Tyto objekty jsou totiž jen pouhými teoriemi, které navazují na známé černé díry. Vědci věří, že oproti černým dírám, které vše v okolí pohlcují a uvnitř trhají, mají červí díry výstupy, kde tyto pohlcené objekty znovu vypustí do jiného času i prostoru.

Ve filmu Zpátky do budoucnosti stačilo překonat rychlost 141,6 km/h a mít ve voze zabudovaný tzv. fúzní generátor poháněný plutoniem.
Ve filmu Zpátky do budoucnosti stačilo překonat rychlost 141,6 km/h a mít ve voze zabudovaný tzv. fúzní generátor poháněný plutoniem. | Video:

Rizika cestování v čase

To v podstatě potvrzuje i práce fyzika Luke Butchera z Cambridgeské univerzity, který nedávno řešil problém nestabilnosti červích děr. Tvrdí, že mohou existovat tak dlouho, aby jimi mohl projít foton. K cestě časem tak není potřeba překonání rychlosti světla.

Tyto teorie stále vyvolávají známé paradoxy, na které odborníci upozorňují již dlouhá léta. Pokud tedy odcestujeme z jednoho místa a času do jiného času, ale stejného místa, musíme brát v potaz nestálost světa, jak ho známe teď.

Kromě toho vědci upozorňují i na známější paradox tzv. zabití předka, kdy můžeme v minulosti změnit něco, co ovlivní naši současnost. Jak ale Tim Ralph z Queenslandské univerzity tvrdí, těmto paradoxům lze v díky jeho nové teorii předcházet.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 53 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy