Vědci nasimulovali cestování časem. Brzy bude realitou

jaz
24. 6. 2014 13:30
Vědci z australské univerzity tvrdí, že dokázali nasimulovat cestování časem, které názorově rozděluje odborný svět už řadu let.
Foto: uq.edu.au / Martin Ringbauer

Praha – Fyzik Albert Einstein pomocí teorie relativity dokázal, že je teoreticky možné cestovat časem, když těleso překoná rychlost světla. Okolní čas se totiž v tu chvíli zpomalí. Kromě nadsvětelné rychlosti se vědci zabývali i cestováním pomocí červích děr, které teď posloužily i současným badatelům.

Tim Ralph s týmem vědců z Queensland Univerzity v Austrálii nyní dokázal v minimalistickém měřítku nasimulovat cestování časem pomocí fotonů. Tvrdí, že podle jejich závěrů nebude trvat dlouho, kdy tento experiment půjde zrealizovat i ve skutečnosti.

Práci publikovali ve vědeckém časopise Nature Communications a vyplývá z ní, že pomocí červí díry lze cestovat časem tam a zase zpět.

S červími dírami se lidé mohli setkat zatím jen ve sci-fi filmech a literatuře. Tyto objekty jsou totiž jen pouhými teoriemi, které navazují na známé černé díry. Vědci věří, že oproti černým dírám, které vše v okolí pohlcují a uvnitř trhají, mají červí díry výstupy, kde tyto pohlcené objekty znovu vypustí do jiného času i prostoru.

Ve filmu Zpátky do budoucnosti stačilo překonat rychlost 141,6 km/h a mít ve voze zabudovaný tzv. fúzní generátor poháněný plutoniem.
Ve filmu Zpátky do budoucnosti stačilo překonat rychlost 141,6 km/h a mít ve voze zabudovaný tzv. fúzní generátor poháněný plutoniem. | Video:

Rizika cestování v čase

To v podstatě potvrzuje i práce fyzika Luke Butchera z Cambridgeské univerzity, který nedávno řešil problém nestabilnosti červích děr. Tvrdí, že mohou existovat tak dlouho, aby jimi mohl projít foton. K cestě časem tak není potřeba překonání rychlosti světla.

Tyto teorie stále vyvolávají známé paradoxy, na které odborníci upozorňují již dlouhá léta. Pokud tedy odcestujeme z jednoho místa a času do jiného času, ale stejného místa, musíme brát v potaz nestálost světa, jak ho známe teď.

Kromě toho vědci upozorňují i na známější paradox tzv. zabití předka, kdy můžeme v minulosti změnit něco, co ovlivní naši současnost. Jak ale Tim Ralph z Queenslandské univerzity tvrdí, těmto paradoxům lze v díky jeho nové teorii předcházet.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vláda schválila žalobu na EK kvůli pozastavené dotaci pro Agrofert. Týká se více než 800.000 Kč, dle náměstka má hlavně vyjasnit výklad střetu zájmů

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

VW: Německý rozsudek o odškodnění v dieselgate se na ČR nevztahuje

Rozhodnutí německého nejvyššího soudu o odškodnění majitelů vozů VW dotčených manipulacemi s emisemi se českých zákazníků netýká. Soudní řízení o případnou náhradu škody budou v Česku a dalších zemích dále pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy