Telepatie mezi psem a člověkem. Podívejte se na neuvěřitelné výkony z mistrovství světa v agility

Alena Vocelková
Aktualizováno 11. 10. 2017 22:38
Vypadalo to, jako by mezi psem a člověkem existovalo nějaké zvláštní telepatické spojení. Psi na parkurech předváděli neuvěřitelné věci a pro nezasvěceného diváka to vypadalo, jako by téměř ani nedostávali povely. Mistrovství světa v Liberci předvedlo divákům špičkové výkony. A mistrovský titul si nakonec odvezli i Češi: vybojovala ho Tereza Králová s border kolií Say.
Stadion v Liberci zaplnili psi, tribuny byly plné fanoušků. Tak vypadalo mistrovství světa v agility | Video: Aktuálně.cz

Svět už zná nové mistry v agility, psím sportu, kde pes s psovodem musí překonat překážkovou trať podobnou koňskému parkuru. První říjnový víkend hostil Liberec mistrovství světa v tomto sportu, kde rozhoduje rychlost a přesnost.

V kategorii jednotlivců z českých závodníků nejlépe zabodovala Tereza Králová s border kolií Say (celým jménem Explosive Essay). Dechberoucím výkonem v závěrečném běhu se jim podařilo získat nejvyšší příčku a s ní i titul mistra světa v kategorii large.

Dařilo se nejen v této kategorii velkých psů, ale i těm středním (medium). Tam se podařilo dosáhnout na titul vicemistra světa Kateřině Malačkové s fenou pyrenejského ovčáka Izzy (celým jménem Abigail the Fabulous world). Medaili získaly díky skvělému výkonu v závěrečném běhu, po prvním kole se totiž nacházely na 11. místě. "Jsem maximálně nadšená," řekla čtyřiadvacetiletá závodnice krátce po doběhu. O něco rychlejší už byl jen Němec Daniel Schröder s Cashewem, který se v této kategorii stal mistrem světa.

V kategorii malých psů české týmy bojovaly, ale na příčky nejvyšší nedosáhly. Mistrem světa v kategorii small se stal další Němec - Tobias Wüst se psem Doerte. Není překvapením, že se německá výprava stala tou nejúspěšnější. Ale skvělé je, že hned v závěsu za nimi je ta česká.

Čeští závodníci uspěli nejen v soutěži jednotlivců, ale i družstev. Tam dosáhli na titul vicemistra světa v kategorii medium ve složení Radka Mokrišová a Easy, Eliška Panáčová a Jive, Martina Klimešová s Kiki a Kateřina Malačková se svou druhou fenou Jackie. Lepší byl jen tým Slovinska, který dosáhl na titul. V kategorii small zvítězili Italové a v kategorii large Poláci.

Česká republika pořádala mistrovství už v roce 2012, bylo velmi oceňováno jako jedno z nejpovedenějších v celé historii tohoto sportu. To letošní opět nezklamalo. "Bylo to nádherné mistrovství, naprosto perfektně zorganizované a cítili jsme, že bylo připravené s nadšením a láskou k agility," řekla předsedkyně komise Mezinárodní kynologické federace Christa Bremerová.

Mistrovství se účastnilo 514 závodníků ze 43 zemí. Soutěžili jednotlivci a družstva, a to ve třech kategoriích - small, medium a large (malý, střední a velcí psi).

 

Právě se děje

před 34 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy