Čeští vědci boří zažité mýty. Také jste těmto "pravdám" věřili?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 1. 2016 18:45
Byla Antarktida vždy bílá? Značí krvavý Měsíc konec světa a příchod Mesiáše? Opravdu je Mars tak oranžový? Jsou mezi hrdiny vesmíru pouze lidé? Čeští vědci boří zažité mýty.
Kosmonauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.
Kosmonauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. | Foto: Reuters

"V extrémních podmínkách kosmu se lidé musí domluvit bez podrazů," říká k 15 letům stálé posádky na vesmírné stanici publicista Pavel Toufar

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je už patnáct let trvale obydlená. Posádky se pravidelně střídají po půl roce. Za tu dobu zde učinily řadu krátkodobých i dlouhodobých experimentů, důležitých pro rozvoj vědy, techniky i oblastí každodenního života.

Stanice funguje na základě americko-ruské spolupráce. "V extrémních podmínkách, jaké panují v kosmu, se totiž lidé musí domluvit bez jakýchkoli postranních úmyslů a bez přetvářky. Cokoli lidsky špatného by se nevyplatilo. Škoda že se to nedaří také v mezinárodní politice," říká spisovatel, publicista a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar.

Rozhovor s Pavlem Toufarem čtěte zde

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy