Čeští vědci boří zažité mýty. Také jste těmto "pravdám" věřili?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 1. 2016 18:45
Byla Antarktida vždy bílá? Značí krvavý Měsíc konec světa a příchod Mesiáše? Opravdu je Mars tak oranžový? Jsou mezi hrdiny vesmíru pouze lidé? Čeští vědci boří zažité mýty.
Jurij Gagarin a German Titov na cestě k Vostoku 1. Titov byl náhradním pilotem, do vesmíru nakonec letěl. Krátce pod deváté hodině ráno, 12. dubna 1961 se Gagarin odlepil od Země a stoupal do vesmíru.
Jurij Gagarin a German Titov na cestě k Vostoku 1. Titov byl náhradním pilotem, do vesmíru nakonec letěl. Krátce pod deváté hodině ráno, 12. dubna 1961 se Gagarin odlepil od Země a stoupal do vesmíru. | Foto: wikipedia commons

Hrdiny vesmíru nejsou jen Gagarin a spol., ale i toulaví psi. Prošlapali mu cestu vesmírem

Dvacátého srpna 1960 se vrátily z oběžné dráhy zpátky na Zem fenky Strelka a Bělka. Jednalo se o první živé tvory naší planety, kterým se to podařilo. Vycpaná těla dvou slavných psů jsou dodnes obdivována v moskevském muzeu kosmonautiky.

Cestu do vesmíru lidstvu otevřeli voříšci Cygan a Dežik, kteří v červnu 1951 vystoupali v raketě do výšky 101 kilometrů a pak se v pořádku vrátili k Zemi na padáku, říká Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Svět si ale spíše pamatuje jiné jméno psí hrdinky - Lajky, prvního živého tvora na oběžné dráze. Ta startovala do vesmíru v listopadu 1957 a šla si pro jistou smrt. Sověti ještě tehdy neměli vyřešen návrat z oběžné dráhy.

Rozhovor s Milanem Halouskem čtěte zde

 

Právě se děje

Další zprávy