Češi napsali nejlepší program, který hraje sám Angry Birds

Ondřej Chlupáček
28. 8. 2014 11:41
Čeští studenti ČVUT zvítězili na mezinárodní soutěži o umělé inteligenci, jejich program porazil tucet týmů z celého světa.
Angry Birds
Angry Birds | Foto: Rovio

Praha – Studentům ČVUT se podařil nebývalý úspěch. V rámci konference o umělé inteligenci vyhráli mezinárodní soutěž, když naprogramovali tzv. agenta (počítačový program), který bude svépomocí hrát populární hru Angry Birds.

Zleva Karel Rymeš, Tomáš Borovička a Radim Špetlík
Zleva Karel Rymeš, Tomáš Borovička a Radim Špetlík | Foto: Anusha Lewis

Karel Rymeš a Radim Špetlík, studenti prvního ročníku Fakulty informačních technologií, se svým mentorem Tomášem Borovičkou vytvořili herní program, který porazil konkurenci dvanácti týmů z celého světa.

"Úkolem bylo během bezmála osmi týdnů napsat program – agenta, který bude sám hrát internetovou hru Angry Birds, jejímž účelem je sestřelit pomocí ptáků prasata schovaná v různých budovách. Samozřejmě s co nejlepšími výsledky," přiblížil soutěž Karel Rymeš, člen vítězného týmu DataLab Birds.

V jednoduchosti je síla

Agenta musely soutěžící týmy odevzdat dva dny před začátkem soutěže. Na samotné soutěžení už pak lidské bytosti neměly žádný vliv, vše stálo na jejich agentovi a především na tom, jak dobře byl naprogramován.

Angry Birds
Autor fotografie: Rovio

Angry Birds

Angry Birds je původně hra na mobilní telefony od finské firmy Rovio, první verze vyšla v roce 2009 pro operační systémy iOS a Apple. Díky celosvětovému úspěchu vývojáři vyvinuli verze pro herní konzole a osobní počítače. Hráč se snaží pomocí ptáků získat zpět svá vejce, která mu ukradla nepřátelská prasata. Hru si do dnešního dne stáhly přes dvě miliardy lidí. 

Český tým se rozhodl, že cesta úspěchu tkví v tom, naučit hrát agenta podle toho, co vidí. K tomu jim pomohly čtyři strategie, z nichž si pak agent vybíral.

"Naučili jsme agenta mířit na budovu, mířit na dynamit, mířit na prase a mířit na kulatý objekt," popsal schopnosti agenta Radim Špetlík, druhý člen vítězného týmu.

Hra byla podle nich natolik komplexní, že ji nešlo kompletně popsat a následně rozhodnout o nejlepším tahu.

"My jsme zjednodušili několik úspěšných herních strategií, které se nakonec ukázaly jako nejlepší řešení. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme vyhráli. Zjistili jsme, že v jednoduchosti je síla," komentoval úspěch Rymeš.

"Ostatní týmy se snažily všechny problémy řešit individuálně, což je neuvěřitelně obtížné na naprogramování. Také pak agentovi dlouho trvá propočet," doplnil Špetlík.

Aby agent hrál co nejlépe, potřeboval vědět, kolik je v daném levelu prasat, které má trefit, jaké ptáky má k dispozici, kolik tam je kulatých objektů a kolik je v dané úrovni budov.

Angry Birds - DataLab Birds
Angry Birds - DataLab Birds | Foto: Karel Rymeš

Čas jsou body

Soutěž byla rozložená do čtyř kol – kvalifikace, čtvrtfinále, semifinále a finále. V každém kole museli agenti v osmi různých levelech nahrát během půl hodiny co nejvíce bodů. Kvůli časovému omezení se studenti Fakulty informačních technologií rozhodli pro riskantní řešení.

Při hraní Angry Birds hráč vidí, kdy je jeho střela špatná, a následně hraje dál. S tím server na soutěži nepočítal, po výstřelu měl agent čekat patnáct sekund, po kterých dostal informaci, jestli něco trefil, či nikoliv, a následně hrál dál.

České naděje
Autor fotografie: Thinkstock

České naděje

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Zdroj: Zuzana Hronová

"My jsme to udělali jinak. Do agenta jsme byli schopní zakomponovat detekci toho, jestli se po výstřelu něco hýbe. Pokud se nic nehýbalo, hrál okamžitě dál, pokud ano, čekal, co spadne. Organizátoři tenhle postup nedoporučovali, mysleli si, že nebudeme schopní určit konec scény – kdy se co hýbe a co ne. Nakonec to nebylo nic tak složitého a ve výsledku náš agent hrál jeden a půl krát rychleji než agenti ostatních, kteří čekali patnáct sekund, až jim server sám řekne, co se ve hře děje," vysvětlil Rymeš.

Díky tomuto vylepšení jejich agent odehrál o jeden až dva levely více. Což jim v kombinaci s vhodně zvoleným přístupem ve formě čtyř základních strategií zaručilo vítězství.

"Karel s Radimem na agentovi pracovali velmi tvrdě. I přestože je jejich akademická kariéra teprve na začátku, dokázali, že mají potenciál se měřit i s mnohem zkušenějšími z oboru umělé inteligence," pochválil své svěřence mentor týmu DataLab Birds Tomáš Borovička, doktorand na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického.

O praktické uplatitelnosti agenta by se dalo polemizovat. Borovička to však nevidí tak skepticky. "Agent schopný hrát Angry Birds je zajímavá možnost, jak širokému publiku přiblížit problematiku umělé inteligence. I když je uplatnitelnost agenta, počítačového programu, minimální, metody, které jsme použili při jeho vytvoření, nacházejí své místo v řadě průmyslových aplikací všude okolo nás," dodal Borovička.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy