Čeští dokumentaristé získali již přes 50 festivalových cen

Aleš Wallcon
10. 6. 2015 16:18
Čeští dokumentaristé získali již přes 50 festivalových cen, dnes má na České televizi premiéru jejich nový díl nazvaný Útěk na Vanuatu.
Papua-Nová Guinea
Papua-Nová Guinea | Foto: Facebook/Escape To Nature

Praha - Půl roku intenzivních příprav a natáčení v nejexotičtějších koutech planety, měsíce postprodukce následované sérií trofejí prestižních festivalů cestovatelských a ekologických filmů.

Petra Doležalová a Libor Špaček tak žijí už několik let a nelitují. Jen poličky a vitrínky na festivalové ceny už docházejí. Jejich filmy znají víc diváci v zahraničí než v Česku, což se teď může změnit.

Vše začalo před několika roky. Petra Doležalová, již tehdy zdatná fotografka milující severské krajiny, zpovídala do časopisu instruktora potápění a kameramana Libora Špačka. Spor o to, zda je lepší sever, nebo potápění v teplých mořích, fotka, nebo kamera, vyústil ve společnou cestu na Mauricius.

Přivezli si odtamtud spoustu filmového materiálu i fotek, ale až kamarádi je přesvědčili, že "je to na film". Vznikl první z dnes již šestidílného cyklu, který teď každou středu večer vysílá Česká televize.

Útěk na Vanuatu (vznikl v koprodukci s Českou televizí). | Video: Escape To Nature

A jen tak mimochodem, zmiňovaný první film Útěk na Mauricius přihlásila autorská i partnerská dvojice Petra Doležalová a Libor Špaček pod hlavičkou jejich společnost Escape to Nature na festival Tourfilm v Karlových Varech, kde se stal nejúspěšnějším českým dokumentem a celkově získal druhé místo.

"To nás nakoplo a začali jsme plánovat další dokumenty", říká Petra. Tehdy se psal rok 2009, dnes, po šesti letech, získaly dokumenty Escape to Nature (Útěk do přírody) již přes padesát ocenění z festivalů po celém světě.

Již dvakrát byla díla Libora Špačka a Petry Doležalové také nominována na Comité International des Festivals du Film Touristique, zkráceně CIFFT, ve Vídni na jednu z nejprestižnějších cen – Grand Prix Winner 2013 a 2014 – v oblasti cestopisných filmů jako celosvětově nejlepší dokumentární film. 

Útěk na Papuu-Novou Guineu (vznikl v koprodukci s Českou televizí) | Video: Escape To Nature

Měl jsem tu čest zúčastnit se jako support diver natáčení podvodních záběrů zatím posledního dílu Útěk na Maledivy a vidět Petru s Liborem při práci. Oba s sebou vezli víc než půl tuny techniky a odhodlání trávit pod hladinou moře desítky hodin. Byla to především dřina, třikrát, někdy i čtyřikrát denně skákat z houpající se lodi do moře, ověšeni těžkou technikou, každý ponor trval přes hodinu, celý maledivský pobyt pak dva náročné měsíce.

Ale nadšení z dokonalých záběrů žraloků i mant obrovských, detailní snímky oceánského života dodávaly energii. Už tehdy, na lodi Ari Queen, bylo jasné, že si i další díl "Útěků do přírody" sáhne na nejedno ocenění. I tento díl bude mít zanedlouho premiéru na ČT2.

Aktuálně.cz: Natáčení každého dílu trvá několik měsíců, do jaké míry je scénář pevně daný a nakolik improvizujete na místě?

Petra Doležalová
Petra Doležalová | Foto: Escape To Nature

Petra Doležalová: Jakmile si vybereme destinaci, začínají několikaměsíční jednání se zástupci tamního ministerstva pro cestovní ruch a dalších institucí, sháníme partnery. Společně dáváme dohromady itinerář, kde a co bychom chtěli, měli a mohli filmovat. Díky rešerším i místním odborníkům skládáme mozaiku a natáčecí plán toho, co se kde odehrává v různých obdobích roku, ať už pod vodou, nebo mezi domorodci, pátráme po zajímavých rituálech, zvycích a schopných průvodcích.

Libor Špaček: Při kontaktu s místními lidmi samozřejmě vždy z velké části improvizujeme, často až na místě dostáváme tipy na věci, které ještě nebyly zdokumentovány ani publikovány. Pod vodou je to pak improvizace, z devadesáti procent nikdy dopředu nevíte, co a kde potkáte.

A.cz: Když film vznikne a vy ho vypustíte do světa, začíná i kolotoč festivalů. Není nakonec víc vyčerpávající létat si po celém světě pro festivalové ceny?

Petra Doležalová: Bohužel to tak v současné době je, festivalů je hodně. Některé z nich musíme vzhledem k finanční i časové náročnosti oželet a případné náklady raději použijeme na natáčení dalšího dílu.

Libor Špaček: Jinak je ale radost přebírat si ta nejvyšší ocenění, zvyšuje to naší práci kredit a vstoupíme tak ve známost nejen na českém trhu, ale především ve světě.

A.cz: Sledujete konkurenci, třeba hodně diskutovaného Dobrodruha?

Libor Špaček
Libor Špaček | Foto: Escape To Nature

Libor Špaček: Když jsme viděli první díl, tak jsme si nejdřív mysleli, že je to parodie na cestování. Nemyslím, že lze naše formáty srovnávat, jde o úplně odlišné pojetí tvorby. My se opravdu při natáčení každého dílu dostáváme do nebezpečných situací a pracujeme s velkým respektem a úctou k tamním lidem i přírodě.

Petra Doležalová: Já bych jen dodala, že když Libor při natáčení prvního dílu přišel o kus prstu na ruce, hned druhý den ráno po operaci utíkal s kamerou natáčet, pan Dobrodruh by asi proležel v nemocnici týdny.

A.cz: Roztomilý paradox, dva Češi točí o nejkrásnějších lokalitách naší planety, oceánech a ostrovních domorodcích. Jaký je váš filmařský sen a nehodláte se mu přiblížit i geograficky?

Libor Špaček: I kvůli tomu, že máme spoustu techniky a musíme se přesouvat, bych si přál zůstat delší čas na lodi, třeba na katamaránu, aniž bychom museli manipulovat s takovým množstvím techniky. Bylo by tak možné věnovat se natáčení bez omezení itineráře.

Petra Doležalová: Mimo jiné jsme oba propadli kouzlu souostroví v Pacifiku. Možná i proto by měl být další díl "Útěků" z Kostariky a Kokosového ostrova, jednoho z nejkrásnějších podvodních rájů naší planety.

Útěk na Maledivy (vznikl v koprodukci s Českou televizí). | Video: Escape To Nature
 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy