Co se vám vybaví, když se řekne "Jordánsko"? Ztracené město Petra? Mrtvé moře? Řeka Jordán?
Pokud ano, tak alespoň nějaký obrázek o Jordánsku máte. Nestálo by ale zato odjet tam na pár dní na dovolenou a tuto kouzelnou zemi poznat blíže?
S naším malým virtuálním výletem ale začněme nejprve u jordánských symbolů, které se nám vybavily jako první. Starověké město Petra, pro svou barevnost také označované jako "Růžové město", v sobě skrývá klášter, hrobky či velký chrám. Od roku 1985 patří na seznam památek UNESCO a BBC ho zařadila mezi 50 míst na Zemi, která musíte navštívit, než zemřete. K Petře můžete, kromě jiného, dojet třeba na velbloudovi a udělat si sem tak zajímavý jednodenní výlet.
Legendární řeka Jordán teče podél hranice Izraele s Jordánskem. Je to řeka, ve které měl být údajně pokřtěn Ježíš Kristus - a dodnes se její vody ke křestům používá. Jordán teče až do Mrtvého moře, které - i přes pokračující vysychání - stále každoročně přivítá mnoho turistů. Ti zde "plovou" na hladině vody - ta je totiž tak slaná, že vás bez problémů udrží nad hladinou - stačí do vody usednout a nechat se nadnášet. Mnozí, zejména pacienti trpící kožními chorobami si pochvalují jak účinky vody samotné, tak i zdejšího bahna, které má prý léčivé vlastnosti.
Amman, hlavní město Jordánska, je postavené na "dávných píscích času", které sem a tam vykukují napovrch. Amman je místo, kde si staré podává ruku s novým a moderním.
Umístěn na kopcích mezi pouští a úrodným údolím Jordánu, disponuje Amman supermoderním centrem s luxusními hotely a restauracemi. Zároveň však všude po městě najdete stopy dřívějšího osídlení - například římské fórum a divadlo, nebo Herkulův chrám. Ve městě se kromě toho stále koná tradiční trh. Z moderních staveb je pravděpodobně nejslavnější mešita krále Abdullaha.
Druhým nejoblíbenějším místem turistů (hned po Petře) je Jerash. Jerash dobili v roce 63 před naším letopočtem Římané. Městu se někdy, pro svou rozlohu a zachovalost, říká "Pompeje Východu" (i přesto, že Jerash nikdy nebyl zničen výbuchem sopky).
Obrovský komplex obsahuje, mimo jiné, dva amfiteátry, dva chrámy, dvoje lázně a arénu. Je jedním z nejzachovalejších římských komplexů na světě. Pokud byste měli zájem vidět i další římské ruiny, můžete navštívit také Umm Qais nebo Umm ar-Rasas.
Poušťní hrady jsou příkladem rané islámské architektury. Jejich umělecky pomalované interiéry vyprávějí příběhy ze života lidí osmého století našeho letopočtu. Ačkoliv se jim, podle struktury stavby, říká hrady, sloužily tyto stavby k různým účelům - ať už jako stanice pro karavany, místa pro konání trhů, či jako pevnůstky při obraně proti kočovným beduínům.
Quseir Amra, jedna z nejzachovalejších staveb tohoto druhu, je další z jordánských památek, zařazených na seznamu UNESCO. Její interiéry jsou, včetně stropů, pokryté freskami a na podlahách jsou vyskládány pestrobarevné mozaiky.
Bezesporu unikátním územím je Wadi Rum. Tato poušť je poseta masivními horami oděnými v odstíny žluté, oranžové a červené. Jejich barvy se zvolna přelévají i do barev okolního písku a dun a vytváří tak úchvatné scenérie.
Pro prohloubení vašeho zážitku z cestování po Jordánsku pozorujte, jak místní lidé žijí, nebo jak se stravují - a kdo rád ochutnává lokální kuchyně, rozhodně by neměl vynechat některý z malých stánků na ulicích. Absenci Michelinských hvězd určitě vynahradí "upřímnost" pokrmů a tradice za nimi schovaná.