Český amatér vyfotil 100 milionů let staré světlo a galaxie z hlubin vesmíru

hrz
3. 7. 2017 18:00
Souhvězdí Draka nenajde každý, přestože je obtočené okolo Velké a Malé medvědice. Je to tak trochu opomíjené místo oblohy. Mléčná dráha je daleko, špatně se tam míří dalekohledem a mnoho tam toho ke koukání není. A přesto – vítězný snímek České astrofotografie za měsíc červen ukazuje skupinu tří galaxií právě v souhvězdí Draka. Od Země jsou vzdálené přibližně 100 milionů světelných roků. Amatérskému fotografovi se podařilo zachytit i galaxie ze samotné hranice známého vesmíru.
Souhvězdí Draka na astrofotografii měsíce.
Souhvězdí Draka na astrofotografii měsíce. | Foto: Jan K. Žehrovický

Souhvězdí Draka nenalezne na obloze každý. A to je to přitom souhvězdí velmi velké, nebo spíše dlouhé, obtočené okolo Velké a Malé medvědice. Dokonce je viditelné po celý rok, nejlepší podmínky pro pozorování z České republiky nastávají právě v červnu a červenci.

A nejde o souhvězdí ledajaké. Jak upozorňuje astronom Marcel Bělík z Hvězdárny Úpice, ke hvězdě Thuban, nejjasnější z celého souhvězdí, dokonce v době stavitelů velkých pyramid v Egyptě mířila zemská polární osa. Ta, co nyní míří k Polárce. A v posledním záhybu dračího těla, kousek za hlavou, se nachází galaktický severní pól.

I amatér se může zatoulat do hlubin vesmíru

Je to oblast oblohy, kterou amatérští astronomové trochu zanedbávají. Mléčná dráha je daleko, špatně se tam míří dalekohledem a zdánlivě tam mnoho ke koukání není. Nicméně snímky pořízené Hubbleovým teleskopem svědčí o opaku.

To je ovšem velký teleskop. Ale může se do temných hlubin vesmíru v oblastech nedalekých galaktickému pólu podívat třeba i amatérský fotograf?

"Samozřejmě může. Hvězdná pole chudá na zářící mezihvězdný plyn galaktického rovníku, či naopak temná mračna zakrývající pohled do hlubin vesmíru jsou nejen pobídkou pro přehlídky vzdálených galaxií podobných těm 'Hubbleovým', ale i výzvou pro mnohé astrofotografy," říká Marcel Bělík.

Jedním z nich je i Jan Žehrovický, který namířil svůj teleskop a kameru na  trojici galaxií právě do souhvězdí Draka.

Skupina tří galaxií, nazývaná též "Skupina v Draku", je od nás vzdálena přibližně 100 milionů světelných let a na obloze zabírá plochu jen o něco větší, než zakryje měsíční úplněk.

Mimochodem, v asi nejhezčím členovi skupiny, v centru galaxie NGC 5985, se podle předpokladů vědců nachází supermasivní černá díra.

Snímek však neznázorňuje pouze tři galaxie. "Podíváme-li se pozorně, uvidíme, že mnoho takzvaných 'hvězd' na snímku vůbec hvězdami není. Podrobnější pohled ukáže, že mnohé z nich mají různé nekulaté tvary svědčící ne o špatné kvalitě snímku, ale naopak o dokonalém pohledu ještě dále do hlubin, snad až někam k hranicím známého vesmíru. Tyto zploštělé a vůbec různě tvarované malé objekty představují totiž také galaxie, ovšem velmi a velmi vzdálené," vysvětluje astronom Marcel Bělík, jeden z členů poroty, jež vybrala červnovou astrofotografii měsíce.

Stephen Hawking vyšle do vesmíru sluneční plachetnici | Video: Breakthrough
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy