Česko má dalšího prezidentského kandidáta. Tonda Blaník slibuje maximální minimální mzdu a máslo

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
12. 10. 2017 15:07
"Z vlastní zkušenosti vím, že si rádi volíte za reprezentanty týhle země neotesance, hulváty a naprosto bezcharakterní prasata," říká ve svém předvolebním spotu lobbista Tonda Blaník představovaný hercem Markem Danielem. Domnělá kandidatura hrdiny ze satirického seriálu na Streamu přichází zhruba týden před volbami do Poslanecké sněmovny. Štáb pořadu Kancelář Blaník při této příležitosti spustil také web s předvolebními sliby.
Foto: Stream.cz/Kancelář Blaník

Zatímco český internet žije především nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny, zřejmě nejznámější internetový lobbista a recesista Tonda Blaník oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Oznámil to na svém Facebooku společně s tvrzením, že českou politiku zná jako svoje boty.

Ve dvouminutovém spotu představuje svůj záměr společně s prověřeným týmem ve složení "Žížala" a Lenka. "Demokracie je ten nejhorší způsob vlády, jaký si umím představit. Až na to, že neexistuje žádný lepší," čte Tonda Blaník z připraveného textu.

Na prezidenta může kandidovat úplně každý

Herec Marek Daniel, který již tři roky představuje domnělého lobbistu ovlivňujícího veškeré české politické dění, si vzal na paškál různá politická hesla.

Například Trumpovo "Make America Great Again". Následují známé české verze Obamova sloganu "Yes we can" či Kennedyho "Ich bin ein Berliner!". "To jsou citáty z internetu, chtěl jste, aby to znělo státnicky," odpovídá na výtku Blaníkův asistent.

Kromě jiného herec paroduje Babišovo vystupování na sociálních sítích. "Čau, lidi! Taky máte dojem, že dneska může kandidovat na prezidenta úplně každej? Já teda jo. A proto jsem se rozhodl kandidovat taky," vysvětluje důvody Blaník.

Rádi volíte hulváty

"Z vlastní zkušenosti vím, že si rádi volíte za reprezentanty týhle země neotesance, hulváty a naprosto bezcharakterní prasata," dodává Marek Daniel alias lobbista Blaník.

V rámci kampaně připravil štáb pořadu ze Streamu také kandidátský web. Zde Tonda Blaník představuje svoje sliby.

"Využiji systém státních máselných rezerv tak, aby nedocházelo ke zvyšování ceny másla. V zemi, kde je pivo levnější než voda, není důvod, aby bylo máslo dražší než mléko," zní jeden z nich.

Po svém by Tonda Blaník vyřešil také korupci: "Pokud nejsme v demokratickém státě schopni korupci vymýtit, měla by být dostupná pro všechny, a ne jen pro hrstku vyvolených. Bude-li každý z nás korumpován, budeme se mít všichni stejně dobře."

Na webu Prezident Blaník lze kromě jiného najít také oblíbené lobbistovy věci nebo jeho životopis. "Neptám se, co může stát udělat pro mě. Ptám se, co můžu udělat já pro vás," říká nový prezidentský kandidát.

Satirický seriál o současné české politické scéně na Streamu má již pět řad a řadu bonusových dílů. Poslední díl 5. řady vyšel v červenci. Autorem námětu je Marek Najbrt a kromě Marka Daniela v něm účinkují Michal Dalecký a Halka Třešňáková.

Video: Marek Daniel o Kanceláři Blaník

Na pozdržení dílu s Miloslavem Ransdorfem kvůli jeho úmrtí jsme se všichni neshodli, ale nakonec jsme názor přehodnotili, říká Marek Daniel. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy