Česko má dalšího prezidentského kandidáta. Tonda Blaník slibuje maximální minimální mzdu a máslo

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
12. 10. 2017 15:07
"Z vlastní zkušenosti vím, že si rádi volíte za reprezentanty týhle země neotesance, hulváty a naprosto bezcharakterní prasata," říká ve svém předvolebním spotu lobbista Tonda Blaník představovaný hercem Markem Danielem. Domnělá kandidatura hrdiny ze satirického seriálu na Streamu přichází zhruba týden před volbami do Poslanecké sněmovny. Štáb pořadu Kancelář Blaník při této příležitosti spustil také web s předvolebními sliby.
Foto: Stream.cz/Kancelář Blaník

Zatímco český internet žije především nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny, zřejmě nejznámější internetový lobbista a recesista Tonda Blaník oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Oznámil to na svém Facebooku společně s tvrzením, že českou politiku zná jako svoje boty.

Ve dvouminutovém spotu představuje svůj záměr společně s prověřeným týmem ve složení "Žížala" a Lenka. "Demokracie je ten nejhorší způsob vlády, jaký si umím představit. Až na to, že neexistuje žádný lepší," čte Tonda Blaník z připraveného textu.

Na prezidenta může kandidovat úplně každý

Herec Marek Daniel, který již tři roky představuje domnělého lobbistu ovlivňujícího veškeré české politické dění, si vzal na paškál různá politická hesla.

Například Trumpovo "Make America Great Again". Následují známé české verze Obamova sloganu "Yes we can" či Kennedyho "Ich bin ein Berliner!". "To jsou citáty z internetu, chtěl jste, aby to znělo státnicky," odpovídá na výtku Blaníkův asistent.

Kromě jiného herec paroduje Babišovo vystupování na sociálních sítích. "Čau, lidi! Taky máte dojem, že dneska může kandidovat na prezidenta úplně každej? Já teda jo. A proto jsem se rozhodl kandidovat taky," vysvětluje důvody Blaník.

Rádi volíte hulváty

"Z vlastní zkušenosti vím, že si rádi volíte za reprezentanty týhle země neotesance, hulváty a naprosto bezcharakterní prasata," dodává Marek Daniel alias lobbista Blaník.

V rámci kampaně připravil štáb pořadu ze Streamu také kandidátský web. Zde Tonda Blaník představuje svoje sliby.

"Využiji systém státních máselných rezerv tak, aby nedocházelo ke zvyšování ceny másla. V zemi, kde je pivo levnější než voda, není důvod, aby bylo máslo dražší než mléko," zní jeden z nich.

Po svém by Tonda Blaník vyřešil také korupci: "Pokud nejsme v demokratickém státě schopni korupci vymýtit, měla by být dostupná pro všechny, a ne jen pro hrstku vyvolených. Bude-li každý z nás korumpován, budeme se mít všichni stejně dobře."

Na webu Prezident Blaník lze kromě jiného najít také oblíbené lobbistovy věci nebo jeho životopis. "Neptám se, co může stát udělat pro mě. Ptám se, co můžu udělat já pro vás," říká nový prezidentský kandidát.

Satirický seriál o současné české politické scéně na Streamu má již pět řad a řadu bonusových dílů. Poslední díl 5. řady vyšel v červenci. Autorem námětu je Marek Najbrt a kromě Marka Daniela v něm účinkují Michal Dalecký a Halka Třešňáková.

Video: Marek Daniel o Kanceláři Blaník

Na pozdržení dílu s Miloslavem Ransdorfem kvůli jeho úmrtí jsme se všichni neshodli, ale nakonec jsme názor přehodnotili, říká Marek Daniel. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy