České turisty láká neodolatelně modré modře Istrie

Ilona Víchová
5. 6. 2012 14:28
Zelené vnitrozemí, bílý písek a modré moře jsou symbolem chorvatské Istrie

Poloostrov vybíhající do Jaderského moře nese romantický název Istrie. Skvostná příroda se rozděluje mezi Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Slunné královstí, poloostrov Istrie každý rok láká turisty z celého světa. Místní lidé jsou velmi příjemní a oddaní dobám minulým.

Ubytování na Istrii se nese v duchu nadstandardu. Tento tajemný poloostrov ukrývá mnohá místa k příjemnému relaxování a památky s nádechem historie. Dovolená na Istrii, to jsou malebné zátoky, oblázkové pláže a starobylá městečka.

Poloostrov Istrie - dovolená jak má být

Geograficky si poloostrov můžeme rozdělit na Bílou Istrii, která pod svá křídla bere pohoří Učka a Čičarija. Hned vedle najdeme Šedou Istrii, která zahrnuje klín mezi Labinem, mysem Savudarija a Terstem. Poslední z částí Istrie nese název Červená. Rozkládá se jižně od Labin a mys Savudarija. Západní pobřeží patří převážně turistům.

Foto: Aktuálně.cz

Při návštěvě si vyberete z celé řady letovisek, která mají svá kulturní a nákupní centra. V létě je na Istrii příjemné počasí, které není tak šílené jako na jihu dalmátské oblasti. Ve vnitrozemí narazíte na léčivé prameny, krásné vinné stezky a města na kopcích, ze kterých je překrásný výhled. 

Slovinská Istrie

Severozápadně od istrijského poloostrova najdete historické město Piran. Slovinské město je obklopené dvěma zálivy, Strunjanski a Piranský, který patří Chorvatské Istrii. Slovinská část Istrie je zemí útesů. Tato část poloostrova je českými turisty téměř neposkvrněná. Cestovní kanceláře se tento fakt pokouší změnit. Lákají návštěvníky na přírodní úkazy. Ve vnitrozemí uchvátí každého fotografa solné pánve. Badatelé a milovníci historek můžou zavítat do jeskyní, kde lze spatřit "lidskou rybu".

přímořské město Piran, Slovinsko
přímořské město Piran, Slovinsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Stejně nepoznané město je starobylá Izola, která je na jihu Slovinska. Při vaší dovolené v této jižní části poloostrova si užijete tradiční rybářské a vinařské slavnosti. Ochutnáte místní speciality z ryb a lahodné víno. V tradiční hospůdce zkuste vyhlášené sýry a pršut. Pokud rádi experimentujete, vyskoušejte polévku fritaja s chřestem. Pro mlsné jazýčky jsou ke kávě připravené tradiční koblihy "kroštule nebo "fritule".

Kaňon Vela Draga

Když vaše cesty povedou na chorvatskou Istrii, nezapomeňte navštívit kaňon Vela Draga. Velmi originální výlet, jehož začátek je na nádraží v Lupoglavu. Stezka pokračuje k městečku Raša. Zhruba po sedmi kilometrech vás uchvátí přírodní div Istrie, Vela Draga. Tento skvost se nachází na podhůří hor Učka. Celou cestu jdete po bývalé železniční dráze.

Foto: Aktuálně.cz

Během cesty budete potkávat masiv Ćićarije a hřebeny Učky. V blízkosti obce Dolenja Vas cesta prochází stometrovým tunelem.  Nad prvním tunelem můžete vyšplhat na vyhlídku, která zakončuje putování z přilehlé osady Brci. Kaňon končí hluboko v pánvi Boljunsko polje. I když jde o chráněný přírodní úkaz, je vidět, že jde o oblíbené místo horolezců.

Do kaňonu se nejsnáze dopravíte z letovisek v okolí Opatije. Po magistrále A8 se dostanete až k osadě Brci, kde je třeba automobil nechat. Kdybyste chtěli jít cestou po staré železnici, musíte dojet autem do Lupoglavu a pěšky do kaňonu doputovat ještě sedm kilometrů.

--------------------------------------------------------------------------------

Dovolená v Chorvatsku.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy