Přehledně: Fakta, mýty a záhady kolem českých korunovačních klenotů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 1. 2018 13:06
S českými korunovačními klenoty to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho lidí má zafixováno, že se jedná o korunu, žezlo a jablko z doby Karla IV. Jenže na pohled druhý se ukáže, že z doby Karlovy pochází jen koruna, zatímco žezlo a jablko jsou pozdější. Navíc se s nimi často vystavují i ostatkový (korunovační) kříž a Svatováclavský meč, ale ty přímo ke korunovačním klenotům nepatří. Můžeme si tedy jednou provždy ujasnit, jak to vlastně s českými korunovačními klenoty je? Zkusme si v tom udělat jasno s filozofem, historikem, pedagogem a autorem řady knih nejen o historii Prahy Vladislavem Dudákem.
Foto: Ludvík Hradilek

Jak se za Karla IV. používaly korunovační klenoty?

Abychom si udělali představu, jak konkrétně se za Karla IV. používaly dnes legendární korunovační klenoty, filozof a historik Vladislav Dudák cituje přímo z korunovačního řádu, na jehož sestavení se podílel sám císař Karel IV. Jeho symbolika je podle něj velmi promyšlená.

Při navlékání pláště arcibiskup říká: "Vezmi plášť na čtyři hrany udělaný, čímž chápejž, že čtyři strany světa božské moci jsou poddány a nikdo nemůže šťastně kralovati na zemi, leč by mu moc kralování byla dána s nebes."¨

K meči se říká "s mečem je mu všechno království odevzdáno", s obrannými náramky se tvrdí, že s nimi "všechna počínání proti viditelným i neviditelným nepřátelům mohou býti chráněna", u prstenu je připomínáno, aby panovník "skrze něj poznal v sobě znamení víry".

Teprve pak panovník přijímá žezlo a jablko, přičemž arcibiskup praví "vezmi žezlo, znamení královské moci, totiž prut přímý, prut moci, jímž bys dobře řídil sám sebe /…/ a věz, že máš jím laskati dobré a děsiti neřádné. Bloudícím ukaž cestu, upadlým podej ruku, rozpraš pyšné a zdvihni pokorné…"

A až poté se přistoupí k požehnání královské koruny. Arcibiskup zde mj. říká: "Bože … požehnej a posvěť tuto korunu, aby jako je ona mnohými vzácnými kameny okrášlena, tak tvůj sluha, její nositel, byl naplněn z tvé štědré milosti darem přemnohých vzácných ctností…" Po požehnání následuje nastolení krále: církevní preláti vedou krále od oltáře přes chrámový kůr k panovnickému trůnu, stolci, usadí jej na něj se slovy "na tomto královském stolci nechť tě potvrdí Bůh". Zde panovník skládá slib, že bude zákon a spravedlnost a pokoj církvi i lidu "podle moci a vědomí činiti a zachovávati…"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy