Jsou teprve na střední škole a už vedou důležité výzkumy. To jsou České hlavičky 2018

hrz hrz
13. 11. 2018 18:00
Osm středoškoláků obdrželo počátkem listopadu ocenění pro začínající vědce Česka hlavička. Tento program je zaměřený na podporu nadaných studentů v technických a přírodovědných oborech. Z mnohých Hlaviček jsou dnes již úspěšní vědci. Seznamte se s těmi letošními.
Foto: ceskahlava.cz

Plzeňští studenti vylepšili povrchovou úpravu materiálů

Trojice studentů z Gymnázia Plzeň uspěla v ceně Futura, která se uděluje za praktické projekty, zlepšovací návrhy a vynálezy, technologie a inovace.

Jejich předmětem zájmu byla magnetronová naprašovací zařízení, jejichž pomocí se vyrábějí tenké vrstvy speciálních kovových povrchů. Stále totiž přibývá výrobků, zejména v elektrotechnice, které tyto materiály potřebují.

Ondřej Brichta, Přemysl Čechura a Jan Lüftner (v tomto pořadí na fotce) se rozhodli, že si takové zařízení na magnetronové naprašování postaví sami. Jelikož byli omezeni finančními prostředky, vycházeli z běžných komponent a naučili se improvizovat při jejich využití.

Složité zařízení na magnetronové naprašování se jim nakonec podařilo sestrojit a nyní na něm provádí nejrůznější experimenty jako například naprašování kovových vrstev na skleněné nebo teflonové substráty.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy