Česká zima jinak, to jsou ledové jeskyně i sněhový hrad

td
12. 1. 2012 15:56
I v České republice se dají najít neobvyklé zimní aktivity, vyzkoušejte je
Foto: Aktuálně.cz

Ne všichni patří mezi příznivce lyžařských středisek a běžkařských stop, nevlídné počasí navíc ani těmto sportům příliš nepřeje a nechává milovníky sněhových závějí na holičkách. Přesto lze po celé republice najít neobvyklé aktivity, které nadchnou i skalní odpůrce mrazivého počasí.

Místo znuděného posedávání před televizí vyrazte za unikáty, které se objevují pouze v zimě. Mezi takové patří například dvě neobyčejné jeskyně v národním parku České Švýcarsko. Nejen že jsou otevřeny i během zimního období, ale navíc nabízí neuvěřitelnou podívanou. V ledové Jeskyni víl totiž každý rok vzniká třpytivá výzdoba tvořená nespočtem rampouchů všech velikostí. Návštěvníci mohou spatřit i ledové záclony, krásu blyštivých klenotů je možné ještě znásobit umístěním čajových svíček, které rampouchy krásně rozsvítí, neměly by se však nechávat hořet příliš dlouho. Jeskyně víl je volně přístupná, je proto možné si ji prohlédnout i bez průvodce. Neméně atraktivní je i nedaleká jeskyně s názvem Vinný sklep. Místo obyčejných rampouchů v ní vznikají ledové krápníky, které svým tvarem připomínají vinné lahve - odtud se také vzalo jméno jeskyně. Lokalita je volně přístupná po turistické značce, nachází se asi kilometr od Kyjova.

Foto: Reuters

Pozornost si ale zaslouží nejen krásy přírody, nýbrž i výtvory člověka, které často berou dech. Zářným příkladem jsou ledové sochy, které příští víkend ozdobí Pustevny na Rožnovsku. U příležitosti pravidelné akce Sněžné království zde vznikne na dvanáct nejrůznějších soch vytvořených ze sněhu a ledu. Letošní rok je unikátní v tom, že návštěvníci ledové galerie si budou moci výtvory umělců prohlížet až do 24. ledna. Samozřejmostí je také doprovodný program, který zpestří třináctý ročník oblíbené akce, objeví se stánky s tradičními výrobky i nejrůznější vystoupení.

Na děti čeká sněhový hrad, dospělé potěší bar z ledu

Zimní radovánky čekají i na rodiny s menšími dětmi. Přímo pro ně je připravena akce World Snow Day 2012, která se uskuteční 22. ledna 2012 v běžeckém areálu Harrachov. Celosvětový svátek sněhu si klade za cíl ukázat dětem, jak úžasný je sníh a vylákat je k hraní venku. Na programu zaujmou soutěže se známými sportovci, závody na matracích, zkouška snowtubingu a mnoho dalšího. Pokud se vydaří počasí, budou se moci návštěvníci pokochat i největší sněhovou hradbou České republiky - mohutným hradem Harrachštejn. Celá akce je zdarma.

Neobyčejné zážitky čekají i na obyvatele hlavního města. Nejen pro ně je každý den kromě neděle otevřen ledový bar na terase Cloud 9 sky bar & lounge, který je celý vytvořen z ledu. Efekt zvýrazňují barevné nasvícení a dekorace v podobě ledových soch. Úspěšný koncept se osvědčil již loni, stylový ledový bar doplňuje i speciální chladivá edice koktejlů servírovaných tematicky oděnými hosteskami. Vstup do ledového baru je 590 korun, v ceně je sklenka šampaňského, ústřice a neomezená konzumace ledových Vodka shots. Bar bude otevřen na dobu neurčitou - záleží jen na počasí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy