Češi otevírají zlodějům. Triky, kterým podlehnete i vy

Domácí Domácí
30. 9. 2013 11:12
Stojí za dveřmi, vypadají seriózně a vemlouvají se dovnitř. Často je pustíte
Páčidla zloději a podvodníci často nepotřebují. Dveře jim otevřete sami a dobrovolně.
Páčidla zloději a podvodníci často nepotřebují. Dveře jim otevřete sami a dobrovolně. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Případů, kdy se příliš důvěřiví lidé stávají oběťmi podvodného jednání, přibývá. Dveře podvodníkům otevírají sami a v podstatě dobrovolně. Buď jsou zvábeni jejich sliby a slovy plnými porozumění, nebo se zaleknou lehkých výhrůžek a příkazů.

Podvodů se často dopouštějí lidé, kteří umí dokonale využít toho, že bravurně zvládají umění krásně a poutavě hovořit, že se umí vžít do tíživé situace dotyčné osoby a dát patřičně najevo svoji účast.

Dokážou také vzbudit soucit, kterému se jen těžko odolává, a historce, kterou si vymyslí, nelze nevěřit. Například o kamarádovi ležícím v nemocnici, který musí zaplatit za operaci a nemá české peníze. Pod takovouto záminkou od soucitných a důvěřivých lidí vylákali podvodníci již mnoho peněz.

Ke svému podvodnému jednání si většinou vybírají osamělé osoby, především seniory a invalidy. Těmto lidem obvykle nabízejí pomoc, která však nemusí být nezištná. Jediným cílem podvodníků je získání důvěry a následné odcizení všeho cenného, co vyhlédnutá oběť vlastní. Mohou to být například šperky nebo celoživotní úspory.

Policisté často marně varují, že pouštět cizí osoby do svého obydlí je vysoce rizikové.

"V neznámém člověku se může skrývat násilník či zloděj. Je důležité mít na paměti, že jsou mezi námi i lidé, kteří nejsou čestní a nemají čisté úmysly," říká například mluvčí jihočeské policie Lenka Kozoňová. 

Kukátko a řetízek jsou základ

Radí pořídit si na dveře bezpečnostní řetízek a panoramatické kukátko a náležitě je využívat.

"Již za zavřenými dveřmi se dá zjistit, zda se za nimi nachází osoba známá, či naopak. Jednání s neznámým člověkem je vždy bezpečnější přes pootevřené dveře, které jsou zajištěny řetízkem," uvádí mluvčí.

Přes dveře či dveře pootevřené na řetízek lze zjistit mnohé. Třeba se přesvědčit, zda příchozí je skutečně osobou, za kterou se vydává. Klasikou podvodníků je například kontrola elektroměrů či plynoměrů.

Kontrola elektroměrů je velmi častou záminkou, jak se dostat do bytu. Co na tom, ze většina elektroměrů je dnes na chodbě...
Kontrola elektroměrů je velmi častou záminkou, jak se dostat do bytu. Co na tom, ze většina elektroměrů je dnes na chodbě... | Foto: Reuters

Policie zná ale i falešné instalatéry, topenáře, kominíky, pošťáky...

Zkuste však požádat o předložení dokladů, kterými je zplnomocněn provádět úkon, pro který vyžaduje vpuštění do bytu…

Podvody na seniorech se dějí každý den

Podvody na seniorech se dějí dnes a denně. Tato pasáž je třeba ze zprávy novojičínské policie z 25. září 2013, pojednávající o falešném instalatérovi:

S vymyšlenou historkou se dostal do bytu 83leté seniorky „instalatér", který šel kontrolovat protékající vodu. Odešel s penězi, doklady a prstenem.

Před vchodem obytného domu na ul. Obránců míru v Kopřivnici oslovil v úterý 24. 9. 2013 v dopoledních hodinách muž seniorku. Řekl jí, že jde opravovat protékající vodu. Po krátké chvíli jí zaklepal na dveře s tím, že únik vody je od ní.

Vyděšená paní jej pustila do bytu. Do toalety zasunul toaletní papír a několikerým spláchnutím nechal přetéct vodu až do koupelny. Po chvíli ženě sdělil, že na závadu přišel a že oprava bude stát 1000 korun. Požadovanou sumu mu zaplatila. Vzápětí ji poslal do kuchyně překontrolovat, zda není voda i tam, využil okamžiku a odcizil zbývající peníze s doklady i šperky a z bytu odešel. 

S cizí osobou v bytě se mějte na pozoru

Pokud není vyhnutí, povolte neznámé osobě pohyb po prostoru, který potřebuje pro výkon svého úkolu. I tak je ale dobré mít se na pozoru a nespouštět dotyčného z očí.

Je také dobré vyvarovat se prozrazení svých domácích skrýší. Nezbytné peníze pro opraváře či údržbáře tedy mít po ruce a nelovit je před ním z hrníčku v příborníku.

Nejčastějším cílem podvodníků jsou senioři pro svou bezbrannost. Zcela bezbranní však být nemusejí.
Nejčastějším cílem podvodníků jsou senioři pro svou bezbrannost. Zcela bezbranní však být nemusejí. | Foto: Isifa / Thinkstock

Policisté znovu varují před důvěřivostí k různým podomním prodejcům. Obecně platí, že jakmile je pustíte přes práh svých dveří, obvykle již mají napůl vyhráno. Jsou velmi dobře školení na to, aby vám jednoduchou strategií vnutili smlouvu k podepsání. Jakmile se jednou vetřou do bytu, velmi těžko je můžete vypoklonkovat ven.

Pohoštění i nocleh. Důvěřivost nezná mezí

Důvěřivost lidí dle zkušeností policistů nezná mezí. Nejde jen o tyto krátkodobé jednorázové návštěvy. Mnozí jsou schopni naletět na "medové" řeči a zvát neznámé lidi na návštěvu, nabídnout jim pohoštění i nocleh. 

"Osobu, se kterou se seznámíte třeba po internetu, nezvěte hned k sobě na návštěvu. I když vám píše krásné věci, je podle obrázku sympatická a slibuje vám možné i nemožné. Je to stále neznámá osoba. Neznáte její pravé úmysly, které nemusí být vždy čisté. Nastěhovat si takovou osobu do bytu a svěřit jí své osobní věci k užívání se může krutě vymstít," varuje policejní mluvčí.

Cizí osoba, byť by to byl opravář, by neměla vidět vaši skrýš, kam si jdete pro peníze.
Cizí osoba, byť by to byl opravář, by neměla vidět vaši skrýš, kam si jdete pro peníze. | Foto: Vojtěch Marek

Přidává běžný trik podvodníků: předstírají nevolnost a žádají občerstvení. Jak by mělo vypadat předpisově bezpečné řešení této situace? "Nabídněte této osobě židli na chodbu a sklenici vody s tím, že jí zavoláte sanitku. Možná se ukáže, že to s tou akutní nevolností nebude až tak zlé.

Mnohokrát omílaným pravidlem je: Nepůjčujte lehkovážně peníze, ne nadarmo se říká "Co nechcete mít, to půjčte. Podle zkušeností policie se stále najde dost naivních lidí ochotných půjčit podvodníkovi.

Tuší, že je to podvodník. Ale bojí se nevyhovět

Mnozí senioři sice rozpoznají, že "tu něco nehraje", ale obávají se proti dotyčnému zakročit, nebo mu zkrátka nevyhovět.

První krok udělají dobře, zdráhají se dotyčného "obchodníka", "kontrolora" či "opraváře" pustit dovnitř. Jenže často podlehnou při kroku číslo dva. Tím bývá věta: "Přece tady nebudeme hovořit přes dveře." Popřípadě direktivnější: "Nemluvte se mnou takto přes dveře, to není slušné." Anebo zcela rázné: "Potřebuji se dostat k elektroměru, máte povinnost mě pustit dovnitř." Co na tom, že velká část elektroměrů bývá na chodbě.

V takovýchto krizových situacích nemusejí být lidé sami. Mohou kontaktovat nejbližší sousedy (je dobré mít na některého telefonní číslo) či své příbuzné. Věta "moment, zeptám se na to syna/dcery" již odradila nejednoho podvodníka.

Pokud (obzvláště senioři) vědí předem, že budou muset jednat s někým cizím ve svém bytě, měli by si pozvat na tuto dobu někoho blízkého, kdo mu případně pomůže. Argumenty "obchodníka s horkou vodou" budou rázem poloviční, možná to brzy vzdá, uvidí-li posilu. A také vyprovodit ho ke dveřím bude jednodušší.

"Pokud budete mít jakékoliv pochyby o serióznosti člověka, který vás navštívil, zapište si datum a čas návštěvy, dále základní údaje k popisu osoby - pohlaví, věk, výška, barva vlasů, očí, co měl na sobě, zvláštní znamení a podobně. Důležitá telefonní čísla mějte vždy v blízkosti telefonu. Nezapomeňte, že vždy můžete kontaktovat Policii ČR na bezplatné lince 158," dodává mluvčí policie Lenka Kozoňová.

 

Právě se děje

Další zprávy