Deset příběhů lidí, jejichž hlavním koníčkem je pomoc druhým. Mohou se stát filantropy dvacetiletí

hrz
23. 4. 2017 15:56
Nadace Via organizuje už dvacátým rokem Ceny Via Bona. Oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým a věnují svůj čas, energii, peníze či zkušenosti pro dobrou věc. Nadace Via vybrala dvacet nejinspirativnějších příběhů české filantropie posledních dvaceti let, o nichž může hlasovat veřejnost. Aktuálně.cz vám představuje pět nominovaných v kategorii Individuální filantropie a pětici nominovaných v kategorii Mladí filantropové. Dalšími kategoriemi jsou Firemní filantropové a Filantropové v regionech. Přečíst si o nich můžete na stránkách cenaviabona.cz.
Paní hraběnka Mathilda Nostitzová již víc než 20 let pomáhá lidem se zrakovým postižením.
Paní hraběnka Mathilda Nostitzová již víc než 20 let pomáhá lidem se zrakovým postižením. | Foto: mathilda.cz

Individuální filantropie: Mathilda Nosticová

Když bylo Mathildě 12 let, psal se rok 1948 a její rodinu vyhnali z Československa. Žila v řadě zemí po celém světě. Po revoluci se vrátila do Česka a svůj čas věnuje pomoci zrakově postižením.

Jejím hlavním cílem je, aby lidé s postižením zraku mohli žít normální život jako kdokoliv jiný. Proto Nadační fond Mathilda podporuje projekty, které pomáhají nevidomým k jejich samostatnosti. Přispívá mimo jiné na vzdělávání nevidomých, které jim zvýší šance, že si najdou práci. Fond se také zabývá výchovou a výcvikem vodicích psů. A usiluje o to, aby lidé s postižením zraku žili podobně kvalitní život jako zbytek populace, a to třeba i díky umění. Pořádají proto například i koncerty nevidomých hudebníků.

Jak si zalít kávu a neopařit se? Jak si uvařit jednoduché jídlo? Právě s takovými drobnými úkony, které jsou zásadní pro kvalitní život, lidem se zrakovým postižením fond pomáhá. A to zejména těm, kteří znenadání o zrak přišli během svého života a nyní bojují s tím, aby se opět vrátili do života a aby nezůstali na okraji české společnosti.

Více čtěte zde

 

Právě se děje

Další zprávy