Deset příběhů lidí, jejichž hlavním koníčkem je pomoc druhým. Mohou se stát filantropy dvacetiletí

hrz
23. 4. 2017 15:56
Nadace Via organizuje už dvacátým rokem Ceny Via Bona. Oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým a věnují svůj čas, energii, peníze či zkušenosti pro dobrou věc. Nadace Via vybrala dvacet nejinspirativnějších příběhů české filantropie posledních dvaceti let, o nichž může hlasovat veřejnost. Aktuálně.cz vám představuje pět nominovaných v kategorii Individuální filantropie a pětici nominovaných v kategorii Mladí filantropové. Dalšími kategoriemi jsou Firemní filantropové a Filantropové v regionech. Přečíst si o nich můžete na stránkách cenaviabona.cz.
Tomáš Slavata
Tomáš Slavata | Foto: cenaviabona.cz

Individuální filantropie: Tomáš Slavata

"Snažím se podporovat děti z dětských domovů a veřejnosti ukázat, že na startovní čáře jsme si všichni rovni a máme stejné šance. A to bez ohledu na to, v jakém prostředí nebo zázemí vyrůstáme," říká Tomáš Slavata. Pořádá sportovní závody, tréninkové kempy i besedy pro děti o tom, že věci se nesmějí vzdávat.

Vlastní minulost mu umožňuje přistupovat k dětem jako k sobě rovným a chápat jejich pocity a problémy. Snaží se o přirozenou integraci těch, kterým osud nepřál. Sám totiž pochází z rozvrácené rodiny. Utíkal z domu, staraly se o něj sestry, idylické dětství to rozhodně nebylo. Ustál to, začal tvrdě dřít, sportovat a v triatlonu se v minulosti vypracoval na špičku.

Jeho největším projektem je Slavata Triatlon Tour. Tyto akce spojují děti ze všech sociálních skupin včetně těch z dětských domovů. Jeho cílem je hledaní dětí, které si o pomoc neumějí říct či se stydí.

Aby získal dostatek peněz na rozjezd všech aktivit, prodal i vlastní byt. Dětem, které si to nemohou dovolit, půjčuje na závody kola a další vybavení. "Všechny ty mé aktivity pomáhají dětem, ale i mně samotnému," říká.

Pomoci věnuje veškerý svůj čas a peníze. Sám se od 21 let staral o své synovce a momentálně se svou partnerkou vychovává i další dva mladé kluky z rozvrácených rodin, kteří dosud moc štěstí v životě neměli.

Více čtěte zde

 

Právě se děje

Další zprávy