Deset příběhů lidí, jejichž hlavním koníčkem je pomoc druhým. Mohou se stát filantropy dvacetiletí

hrz
23. 4. 2017 15:56
Nadace Via organizuje už dvacátým rokem Ceny Via Bona. Oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým a věnují svůj čas, energii, peníze či zkušenosti pro dobrou věc. Nadace Via vybrala dvacet nejinspirativnějších příběhů české filantropie posledních dvaceti let, o nichž může hlasovat veřejnost. Aktuálně.cz vám představuje pět nominovaných v kategorii Individuální filantropie a pětici nominovaných v kategorii Mladí filantropové. Dalšími kategoriemi jsou Firemní filantropové a Filantropové v regionech. Přečíst si o nich můžete na stránkách cenaviabona.cz.
Zdenka Wasserbauerová přebírá cenu Via Bona určenou filantropům v kategorii Srdcař roku.
Zdenka Wasserbauerová přebírá cenu Via Bona určenou filantropům v kategorii Srdcař roku. | Foto: kostnidren.cz

Individuální filantropie: Zdenka Wasserbauerová

Před osmnácti lety její vnuk onemocněl leukémií. Ze své nemoci se vyléčil, ale tříletý chlapec, který ležel na vedlejší posteli, zemřel. Pro Zdenku Wasserbauerovou (76), účetní v otrokovické továrně na pneumatiky, to byl zlomový moment života.

Kdyby měl dárce kostní dřeně, přežil by. Zjistila, že v registru dárců je v Česku mnohonásobně míň lidí než třeba v Německu. Svou životní energii začala vkládat jedinému: osvětě a nabádání mladých lidí, že zápis do registru dárců kostní dřeně může zachraňovat životy.

V posledních dvaceti letech objížděla školy, přednášela, přesvědčovala dělníky v továrnách. Podle odhadů národního registru dárců díky ní nabídlo svou kostní dřeň okolo 10 000 lidí, svou energií tedy zachránila řadu nemocných dětí a mladých lidí.

"Motivuje mě život. Ale ne můj, já už mám v podstatě odžito, ale životy těch mladých," řekla před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Více čtěte zde

 

Právě se děje

Další zprávy