Zemřel Václav Šorel. Jeho modely a komiksy milovaly generace čtenářů Ábíčka

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 9. 2020 15:52
V sobotu zemřel Václav Šorel, na jehož vystřihovánkách v časopisu ABC vyrostly děti několika generací. Vymyslel je v 80. letech, kdy pracoval jako konstruktér letecké společnosti Avia. V populárně vědeckém magazínu působil až do svého důchodu. Kromě papírových modelů byl i autorem mnoha komiksů. Mezi jeho nejslavnější díla patří Galaxia, Vzpoura mozků či Operace Jericho.
Na snímku autor komiksů Václav Šorel.
Na snímku autor komiksů Václav Šorel. | Foto: Josef Tuček

Václav Šorel se o techniku zajímal už na střední škole. V pubertě často navštěvoval kladenské letiště, pozoroval letadla a doma si modeloval jejich zmenšeniny. Později se stal pilotem a na kladenské ranveji přistával s dvoumístným větroněm značky Pionýr.

Od roku 1956 pracoval jako konstruktér ve společnosti Avia a ve volných chvílích psal články do leteckých časopisů. V podniku potkal svého budoucího kolegu Františka Kobíka, který ho externě zaměstnal v dětském časopise ABC. Vymyslel papírové modely automobilů nebo letadel, které si děti mohly vystřihnout a následně slepit podle jednoduchého návodu.

Za svou kariéru napsal řadu sci-fi a komiksů. Mezi jeho kultovní díla patří například Vzpoura mozků nebo Galaxia. Spolupracoval s řadou vydavatelství, jako je Mladá fronta, Argo nebo Albatros. Koncem 90. let odešel do důchodu, tvořit ale nepřestal.

Letos v lednu měl mozkovou příhodu, z které se ho i přes finanční dary jeho přátel nepodařilo dostat do fyzické kondice. Podle oficiálních stránek publicisty zemřel Šorel v Praze 12. září, čtyři dny po 83. narozeninách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy