Zemřel Václav Šorel. Jeho modely a komiksy milovaly generace čtenářů Ábíčka

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 9. 2020 15:52
V sobotu zemřel Václav Šorel, na jehož vystřihovánkách v časopisu ABC vyrostly děti několika generací. Vymyslel je v 80. letech, kdy pracoval jako konstruktér letecké společnosti Avia. V populárně vědeckém magazínu působil až do svého důchodu. Kromě papírových modelů byl i autorem mnoha komiksů. Mezi jeho nejslavnější díla patří Galaxia, Vzpoura mozků či Operace Jericho.
Na snímku autor komiksů Václav Šorel.
Na snímku autor komiksů Václav Šorel. | Foto: Josef Tuček

Václav Šorel se o techniku zajímal už na střední škole. V pubertě často navštěvoval kladenské letiště, pozoroval letadla a doma si modeloval jejich zmenšeniny. Později se stal pilotem a na kladenské ranveji přistával s dvoumístným větroněm značky Pionýr.

Od roku 1956 pracoval jako konstruktér ve společnosti Avia a ve volných chvílích psal články do leteckých časopisů. V podniku potkal svého budoucího kolegu Františka Kobíka, který ho externě zaměstnal v dětském časopise ABC. Vymyslel papírové modely automobilů nebo letadel, které si děti mohly vystřihnout a následně slepit podle jednoduchého návodu.

Za svou kariéru napsal řadu sci-fi a komiksů. Mezi jeho kultovní díla patří například Vzpoura mozků nebo Galaxia. Spolupracoval s řadou vydavatelství, jako je Mladá fronta, Argo nebo Albatros. Koncem 90. let odešel do důchodu, tvořit ale nepřestal.

Letos v lednu měl mozkovou příhodu, z které se ho i přes finanční dary jeho přátel nepodařilo dostat do fyzické kondice. Podle oficiálních stránek publicisty zemřel Šorel v Praze 12. září, čtyři dny po 83. narozeninách.

 

Právě se děje

Další zprávy