Zemřel Václav Šorel. Jeho modely a komiksy milovaly generace čtenářů Ábíčka

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 9. 2020 15:52
V sobotu zemřel Václav Šorel, na jehož vystřihovánkách v časopisu ABC vyrostly děti několika generací. Vymyslel je v 80. letech, kdy pracoval jako konstruktér letecké společnosti Avia. V populárně vědeckém magazínu působil až do svého důchodu. Kromě papírových modelů byl i autorem mnoha komiksů. Mezi jeho nejslavnější díla patří Galaxia, Vzpoura mozků či Operace Jericho.
Na snímku autor komiksů Václav Šorel.
Na snímku autor komiksů Václav Šorel. | Foto: Josef Tuček

Václav Šorel se o techniku zajímal už na střední škole. V pubertě často navštěvoval kladenské letiště, pozoroval letadla a doma si modeloval jejich zmenšeniny. Později se stal pilotem a na kladenské ranveji přistával s dvoumístným větroněm značky Pionýr.

Od roku 1956 pracoval jako konstruktér ve společnosti Avia a ve volných chvílích psal články do leteckých časopisů. V podniku potkal svého budoucího kolegu Františka Kobíka, který ho externě zaměstnal v dětském časopise ABC. Vymyslel papírové modely automobilů nebo letadel, které si děti mohly vystřihnout a následně slepit podle jednoduchého návodu.

Za svou kariéru napsal řadu sci-fi a komiksů. Mezi jeho kultovní díla patří například Vzpoura mozků nebo Galaxia. Spolupracoval s řadou vydavatelství, jako je Mladá fronta, Argo nebo Albatros. Koncem 90. let odešel do důchodu, tvořit ale nepřestal.

Letos v lednu měl mozkovou příhodu, z které se ho i přes finanční dary jeho přátel nepodařilo dostat do fyzické kondice. Podle oficiálních stránek publicisty zemřel Šorel v Praze 12. září, čtyři dny po 83. narozeninách.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy