Královna nese ztrátu manžela důstojně, rodina se kolem ní semkla, řekl princ Andrew

ČTK ČTK
11. 4. 2021 16:57
V katedrále v Canterbury se konala pietní vzpomínka za prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který v pátek zemřel ve věku 99 let, uvedla stanice BBC na svém webu. Bohoslužbu vedl canterburský arcibiskup Justin Welby, který má příští sobotu celebrovat také princův pohřeb v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Pohřbem skončí osmidenní státní smutek.
Královna Alžběta II. a její manžel princ Philip.
Královna Alžběta II. a její manžel princ Philip. | Foto: Reuters

"Je to velká ztráta. Myslím, že bych to řekl tak, že jsme ztratili téměř dědečka národa," řekl novinářům po dnešní bohoslužbě princ Andrew, druhorozený syn královského páru. Svého otce přitom označil za "pozoruhodného muže".

Celá královská rodina se podle Andrewa semkla kolem jeho 94leté matky. Dodal, že královna ztrátu, která "zanechala velké prázdno v jejím životě", nese důstojně. Arcibiskup Justin Welby při dnešní bohoslužbě v canterburské katedrále věnoval modlitbu všem, jimž skon prince Philipa způsobil "hlubokou ránu". Podobné církevní obřady se podle agentury Reuters konaly v celé zemi.

Británie od soboty vstoupila do osmidenního státního smutku, který potrvá až do sobotního pohřbu. U Windsoru a u dalších královských paláců dnes lidé k uctění památky zemřelého pokládali květiny.

Sobotní pohřební obřad se uskuteční bez účasti veřejnosti, ale bude vysílán v přímém přenosu v televizi. Počet truchlících bude kvůli pravidlům v době pandemie omezen na třicet. Úřad vlády již oznámil, že premiér Boris Johnson nepřijede, aby dal přednost příbuzným zesnulého a umožnil co největšímu počtu rodinných příslušníků zúčastnit se posledního rozloučení.

Británie si památku vévody z Edinburghu, jak zněl Philipův oficiální titul, připomene celostátní minutou ticha v 15:00 místního času (16:00 SELČ), kdy pohřební obřad začne. Očekává se, že se pohřbu zúčastní vnuk zemřelého Harry, který nyní žije v Los Angeles. Jeho těhotná manželka Meghan ale na radu svého lékaře nepřijede.

Britská média již spekulují, zda členové královské rodiny využijí této příležitosti k usmíření. Například německá DPA ale napsala, že není jisté, zda "roztaje doba ledová", která podle agentury zavládla poté, co si Harry a Meghan v senzačním televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou stěžovali na nedostatek ohleduplnosti, a dokonce na rasistické poznámky v rodině.

Video: Květinové pocty se princi Philipovi dostalo i před hradem Windsor

Květinové pocty se princi Philipovi dostává i před hradem Windsor | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Při střelbě na škole nedaleko Detroitu zemřeli tři student, útočník je ve vazbě

Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a dalších šest lidí utrpělo zranění. Oznámila to místní policie, která jako pachatele označila 15letého studenta. Mladík je ve vazbě, řekl podle agentury AP zástupce šerifa okresu Oakland Mike McCabe.

Dějištěm násilí byla škola Oxford High School v obci Oxford Township, což je komunita s asi 22.000 obyvateli severně od města Detroit. Policie údajného střelce zatkla přímo ve škole a zabavila pistoli.

před 50 minutami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy