Královna nese ztrátu manžela důstojně, rodina se kolem ní semkla, řekl princ Andrew

ČTK ČTK
11. 4. 2021 16:57
V katedrále v Canterbury se konala pietní vzpomínka za prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který v pátek zemřel ve věku 99 let, uvedla stanice BBC na svém webu. Bohoslužbu vedl canterburský arcibiskup Justin Welby, který má příští sobotu celebrovat také princův pohřeb v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Pohřbem skončí osmidenní státní smutek.
Královna Alžběta II. a její manžel princ Philip.
Královna Alžběta II. a její manžel princ Philip. | Foto: Reuters

"Je to velká ztráta. Myslím, že bych to řekl tak, že jsme ztratili téměř dědečka národa," řekl novinářům po dnešní bohoslužbě princ Andrew, druhorozený syn královského páru. Svého otce přitom označil za "pozoruhodného muže".

Celá královská rodina se podle Andrewa semkla kolem jeho 94leté matky. Dodal, že královna ztrátu, která "zanechala velké prázdno v jejím životě", nese důstojně. Arcibiskup Justin Welby při dnešní bohoslužbě v canterburské katedrále věnoval modlitbu všem, jimž skon prince Philipa způsobil "hlubokou ránu". Podobné církevní obřady se podle agentury Reuters konaly v celé zemi.

Británie od soboty vstoupila do osmidenního státního smutku, který potrvá až do sobotního pohřbu. U Windsoru a u dalších královských paláců dnes lidé k uctění památky zemřelého pokládali květiny.

Sobotní pohřební obřad se uskuteční bez účasti veřejnosti, ale bude vysílán v přímém přenosu v televizi. Počet truchlících bude kvůli pravidlům v době pandemie omezen na třicet. Úřad vlády již oznámil, že premiér Boris Johnson nepřijede, aby dal přednost příbuzným zesnulého a umožnil co největšímu počtu rodinných příslušníků zúčastnit se posledního rozloučení.

Británie si památku vévody z Edinburghu, jak zněl Philipův oficiální titul, připomene celostátní minutou ticha v 15:00 místního času (16:00 SELČ), kdy pohřební obřad začne. Očekává se, že se pohřbu zúčastní vnuk zemřelého Harry, který nyní žije v Los Angeles. Jeho těhotná manželka Meghan ale na radu svého lékaře nepřijede.

Britská média již spekulují, zda členové královské rodiny využijí této příležitosti k usmíření. Například německá DPA ale napsala, že není jisté, zda "roztaje doba ledová", která podle agentury zavládla poté, co si Harry a Meghan v senzačním televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou stěžovali na nedostatek ohleduplnosti, a dokonce na rasistické poznámky v rodině.

Video: Květinové pocty se princi Philipovi dostalo i před hradem Windsor

Květinové pocty se princi Philipovi dostává i před hradem Windsor | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 42 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy