Whitney Houstonová "oživne" na turné jako hologram. V Praze zazpívá na konci března

Magazín Magazín
26. 2. 2020 16:23
Whitney Houstonová „oživne“ na pódiích během turné An Evening with Whitney. Bude promítána jako hologram a doprovázet ji bude živá kapela i tanečníci. Evropské turné začíná 25. února v britském Sheffieldu. Technologie hologramu vzbuzuje jak nadšení, tak i obavy a etické otázky.
Americká zpěvačka Whitney Houstonová zemřela v roce 2012. Její tělo bylo nalezeno v hotelu Beverly Hilton v Los Angeles.
Americká zpěvačka Whitney Houstonová zemřela v roce 2012. Její tělo bylo nalezeno v hotelu Beverly Hilton v Los Angeles. | Foto: Shutterstock

Pro dosažení maximální autenticity firma Base Hologram najala uznávanou režisérku a choreografku Fatimu Robinsonovou, která se zpěvačkou pracovala ještě za jejího života.

Robinsonová strávila 12 týdnů koučinkem dvojníka, jehož pohyby se pak staly základem pro pohyby hologramu. Rodinní příslušníci Houstonové byli přítomní u zkoušek a celé přípravy připomínkovali. 

Pat Houstonová, bývalá zpěvaččina manažerka a šéfka její pozůstalosti, tvrdí, že tím plní Whitney sen. Před smrtí si prý přála uspořádat menší turné. "Nedali jsme to dohromady jen tak. Přála si to, a je pro mě velice emotivní to sledovat, protože se to velice blíží její představě. Jediné, co chybí, je ona," říká Pat Houstonová.

Doufá také, že hologramovým turné upoutá na zpěvaččinu hudbu znovu pozornost, stejně jako se to povedlo minulý rok, když její nahrávku Higher Love přetvořil skladatel Kygo.

Technologie hologramu má však i své kritiky, a zvláště v případě Houstonové se hovoří o jejím vykořisťování. Na rozdíl od jiných hvězd, které se posmrtně vrátily na pódium, je navíc Houstonová po smrti relativně krátce - zemřela v roce 2012.

"Tato umělkyně, která strávila část života zápasem s drogami, neměla vždy pod kontrolou svou image, muziku či finance. Může se stát, že bude zneužívána znovu," vysvětlil pro rozhlasovou stanici NPR vyučující hudby z Newyorské univerzity Jason King. 

Hologram Whitney Houstonové
Hologram Whitney Houstonové | Foto: Profimedia.cz

Prodeje hologramových koncertů jsou zatím slabé

Hologramová turné zatím nejsou tak výnosným byznysem, jak by se mohlo zdát. Na koncertech Roye Orbisona a Buddyho Hollyho se prodala jen polovina vstupenek, píše New York Post. Na nejslabší koncerty se podařilo udat dokonce jen třetinu lístků.

Dvojrozměrný Frank Zappa pak prodal přes 60 procent nabízených vstupenek. Předpokládá se, že turné An Evening with Whitney by si mohlo vést lépe.

Koncerty začínají na konci února v Británii a budou pokračovat po dalších evropských státech až do začátku dubna. Do Prahy Houstonová dorazí 26. března. Turné by následně mělo pokračovat v Severní Americe a v Mexiku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy