Muslimové se bouří proti Katy Perry. Urazila nás, tvrdí

pej
26. 2. 2014 15:11
Kalifornská zpěvačka Katy Perry pobouřila novým klipem k písni Dark Horse muslimy na celém světě. Ti zorganizovali online petici za stažení videa z YouTube.
Katy Perry
Katy Perry | Foto: Youtube

Praha – Popová zpěvačka Katy Perry zveřejnila 20. února nový klip k singlu Dark Horse z alba Prism. Pod taktovkou režiséra Matthewa Cullena se z ní tentokrát stala egyptská královna Kleopatra.

Video vyvolalo negativní reakce muslimů po celém světě. V úterý 25. února vznikla online petice, která žádá jeho stažení z internetu.

Foto: Repro YouTube

Kontroverzním bodem je podle odpůrců moment, kdy je v klipu zobrazen muž s dvěma přívěšky na krku, přičemž jeden z nich symbolizuje v arabštině boha. Katy Perry pak nechá muže i s medailonkem zmizet v písku.

Podle organizátorů petice tím zpěvačka vyjadřuje negativní postoj k bohu a její klip je tak rouháním. Vybízí proto lidi z "různých společenských vrstev, různých náboženství a z různých koutů světa, aby svým podpisem vyjádřili souhlas s tím, že video je zneužitím jména božího, což je nemyslitelné v kterémkoliv náboženství," uvedla Al Arabiya.

Petici do dnešního dne podepsalo přes 56 tisíc lidí ze všech částí světa. Signatáři své podpisy rovněž doplňují komentáři.

Například Unik Salihu ze Švédska napsal: "Jako muslim si myslím, že je to ostuda. Chce snad začít válku proti muslimům? Toto video nás uráží a musí být odstraněno dříve, než se něco stane!"

Katy Perry novým klipem pobouřila arabský svět
Katy Perry novým klipem pobouřila arabský svět | Video: YouTube

Faeezah Shaik z jižní Afriky konstatoval:  "Umělci by měli vzít v úvahu dopad své tvorby na společnost. Na světě žije více než dvě miliardy muslimů, kteří se mohou cítit uraženi, že jejich bůh je zobrazen takovým způsobem."

Video od 20. února zhlédlo na YouTube přes 33 miliónů lidí a samotná píseň se už čtyři týdny drží na špici americké hitparády Billboard. První místo obsadila rovněž v Kanadě, Nizozemí nebo Lucembursku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy