Vica Kerekes: Čeští muži? S ženami to bohužel příliš neumí

Marek Pros Marek Pros
30. 3. 2014 23:34
Rozhovor se slovenskou herečkou o štěstí, mužích, erotice ve filmech a české kinematografii.
Vica Kerekes
Vica Kerekes | Foto: Rene & Radka Leitneric

Rozhovor - S Vicou Kerekes jsme se potkali v rámci křtu DVD filmu Křídla Vánoc, kde si zahrála po boku Richarda Krajča či Davida Novotného. Už na první pohled bylo vidět, že by nejradši byla úplně jinde. „Abych byla upřímná, nemám tolik ráda premiéry a různé promenády,“ vysvětluje.

Z dálky se ozývá dunivý hlas moderátorky, která připravuje fanoušky a hlavně novináře na slavnostní křest. Poblíž postávají fotografové z bulvárních plátků, v ruce drží obří objektivy a pokukují po Vice i režisérce Karin Babinské. „Já tam snad nepůjdu, schovejte mě někde,“ špitne slovenská herečka napůl vážně, napůl ve vtipu.

Premiéra filmu Muži v naději - Vica Karekes
Premiéra filmu Muži v naději - Vica Karekes | Foto: Hermína

„Přinesl jsem vám dárek, ale musíte zavřít oči,“ říkám Vice, abych trochu odlehčil atmosféru. Trochu ji to překvapí, ale vzápětí se šibalsky usměje a přistoupí na hru. „Už je můžu otevřít?“

„Můžete,“ říkám a čekám, jak zareaguje na drobnost v podobě švýcarských čokoládových bonbonů. V den, kdy rozhovor vznikal, totiž svět slavil mezinárodní den štěstí.

„Chtěl jsem vám udělat radost, když je ten den štěstí,“ vysvětluju mírně dojaté Vice.

„Ale to já vím!“ vykřikne nadšeně. „A navíc dnes slaví narozeniny moje maminka. Takže pro mě to je dvojitá, vlastně díky vám teď i trojitá radost.“

Aktuálně.cz: Teď jsme tak radostně naladění … zajímalo by mě, co vykouzlí Vice Kerekes úsměv na tváři?

Vica Kerekes: Dobré jídlo. A když si můžu popovídat s lidmi, kteří se navzájem poslouchají. Mívám totiž problém, že se často s někým bavím, ale ten člověk je duchem úplně jinde. Když pak potkám lidi, před kterými můžu být sama sebou a jsme schopni se spolu bavit hodiny a hodiny, zažívám opravdové pocity štěstí.

Čeští muži jsou velmi sympatičtí a přirození, ale s ženami to příliš neumí. My jako ženy potřebujeme cítit, že jsme ty nej na světě. I když to není pravda!

A.cz: Když jsme u těch emocí, jaká jste vlastně povaha?

Svým způsobem se mi líbí být ve středu zájmu, už jen kvůli tomu, že jsem herečka. Ale jen když pracuju. Abych byla upřímná, nemám tolik ráda premiéry a různé promenády. Vůbec třeba nechodím na žádné večírky. Nejradši jsem v klidu večer doma a čtu si.

A.cz: Co jste četla nejzajímavějšího v poslední době?

Zrovna mám rozečtených asi sedm knih. Na poličce mi nesmí chybět Osho a nejrůznější americké a asijské knihy od duchovních guru. Velmi mě baví psychologie, a jak funguje naše duše. Ve svém příštím životě bych si chtěla jen povídat s lidmi a vymyslet s nimi řešení, které by vylepšilo život nás všech.

A.cz: To byste mohla stihnout i v tomto životě, nemyslíte?

Dobře, tak až budu stará a nebudu herečkou, koupím si nebo postavím vlastní domeček někde uprostřed lesa, kde se budu potkávat s různými lidmi a budeme se navzájem léčit. (smích) Tak to je můj plán.

Křídla Vánoc - trailer filmu
Křídla Vánoc - trailer filmu | Video: YouTube

A.cz: Díky úspěchu filmů Nestyda a Muži v naději vás má většina českých diváků zaškatulkovanou jako tu pihatou a prsatou zrzku. Vadí vám to?

Nevadí. V Česku jsem si zahrála i v pohádkách nebo dramatu Křídla Vánoc, a to byly úplně odlišné postavy, než které jsem ztvárnila v Mužích v naději a Nestydovi. Ale dnešní doba je už zkrátka taková, erotika je všude a lidem zůstane v paměti spíš to, že člověk někde odhalí tělo a ukáže něco sexy.

A.cz: Bojujete proti tomu?

Už ne. Vím, kdo jsem a co je ve mně. A mám spoustu času to ostatním ukázat. Rozhodně z toho nejsem smutná, protože všechno má svůj čas. Na druhou stranu každá herečka potřebuje alespoň jednu takovouto roli, díky které se dostane do povědomí lidí a pomůže jí to udělat jméno.

A.cz: Opravdu to takhle berete?

Ano, a každá herečka, která tvrdí opak, tak lže. Když o nějaké herečce tvrdí spousta lidí, že je ženská, tak se musí radovat. Herci v sobě musejí mít muže a herečky naopak tu ženu.

A.cz: Když jsme tedy naťukli ty chlapy ... střídavě žijete na Slovensku, Maďarsku i v Česku. Jsou čeští muži od těch maďarských či slovenských v něčem odlišní?

Na to se mě vůbec neptejte! (smích)

Vica Kerekes

Muži v naději - Éva Vica Kerekes
  • Narozena: 28. 3. 1981, Fiľakovo, Československo
  • Má maďarské kořeny po matce
  • Neúspěšně se hlásila na policejní akademii
  • Vystudovala herectví na VŠUM v Bratislavě
  • Byla provdaná za uměleckého fotografa Csabu Vigha
  • V Česku se proslavila rolí ve filmu Nestyda režiséra Jana Hřebejka
  • Hrála ve filmech Muži v naději, Příběh kmotra, Něžné vlny, Křídla Vánoc
  • Po boku Kryštofa Hádka se objeví v novém detektivním seriálu České televize nazvaném Clona

A.cz: Povídejte…

(po chvilce přemýšlení) Víte, v čem je hlavní rozdíl? Maďaři lépe vědí, jak na ženy. Mají už naučené způsoby, umějí ženu krásně obalamutit a získat. Jsou gentlemani. Čeští muži jsou velmi sympatičtí a přirození, ale s ženami to příliš neumí. My jako ženy potřebujeme cítit, že jsme ty nej na světě. I když to není pravda! Potřebujeme slyšet „ty jsi tak úžasná“ a „dnes vypadáš báječně“, a když to někdo poví, tak jsem ochotná dát všechno (smích). Na tom by Češi mohli trochu zapracovat, abychom se cítily jako královny.

A.cz: Co se vám nejvíc líbí na Česku?

Miluju vaši kinematografii, točíte filmy hlavně pro lidi. Někteří čeští kritici, filmaři i herci je sice hodnotí velmi negativně, ale pro mě je fascinující sledovat, jak Češi jako národ chodí na filmy, a podporují tak českou kinematografii. To je úžasné! Že by mě v Maďarsku jen tak někdo poprosil o podpis? To se nestane! Čeští diváci si o autogram dokonce napíšou. Zároveň točíte filmy pro sebe, vycházíte ze svého národa, povahy, máte v sobě úžasnou ironii a humor a umíte se sami sobě zasmát. Od vašich filmů bychom se měli učit a já mám nesmírnou radost, že jste mě mezi sebe přijali.

A.cz: Nemáte zač. Už byste asi měla běžet na křest. A ještě jsem vám chtěl říct, že máte krásné "ř" a hlavně dnes vypadáte báječně.

Děkuju. A vidíte, vy to umíte! (smích)

 

Právě se děje

Další zprávy