V Čáslavi cítil Miloš Forman kořeny a nikdy na ni nezanevřel, vzpomínala režisérova neteř

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2018 19:27
S Formanem se viděla neteř Blahoslava Procházková naposledy před více než rokem, tehdy za ním přiletěla do USA.
Miloš Forman s cedulí "své" ulice.
Miloš Forman s cedulí "své" ulice. | Foto: ČTK

Čáslav (Kutnohorsko) - Úžasný, upřímný a krásný byl podle příbuzných a lidí, kteří ho dobře znali, čáslavský rodák Miloš Forman. Na slavného režiséra, který před týdnem zemřel v USA, v čáslavském kině nesoucím filmařovo jméno zavzpomínalo několik desítek lidí. Podle neteře oscarového režiséra Blahoslavy Procházkové Forman na rodnou Čáslav nikdy nezanevřel a i po letech si uvědomoval, že je jeho domovem.

"Cítil tady kořeny. Sepjatost, svůj domov. I když Amerika samozřejmě byla taky jeho domovem, protože tam měl kluky a Martinu," řekla Procházková. S Formanem se viděla naposledy před více než rokem, tehdy za ním přiletěla do USA. Režisér měl zrovna narozeniny.

"Říct, že Miloš Forman odešel, to mi - přiznám se bez mučení - vůbec nejde," posteskla si ředitelka kina a divadla Eva Albrechtová. Podle ní patřil k lidem, kteří neodcházejí. Už jen proto, že jeho filmy jsou nesmrtelné a nestárnou. "I když jsme je viděli tolikrát, vždycky ten biják dokoukáme celý," podotkla.

Čáslav v minulosti vzdala hold svému rodákovi i přejmenováním ulice, v níž dodnes stojí filmařův rodný dům, na Formanovu. Učinila tak na počest rodičů režiséra Anny a Rudolfa, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech.

Promítal se dokument z roku 2008

Slavnosti, která se v roce 2008 při této příležitosti konala, se režisér osobně zúčastnil. "Dodnes se z tohoto setkání učím," uvedl čáslavský starosta Jaromír Strnad, který tehdy Formanovi předával ceduli s názvem ulice.

Dokument, jenž byl při Formanově návštěvě natočen, mohli zhlédnout návštěvníci kina. Kromě Formana, Strnada či Procházkové v něm účinkují herci Jan Kraus, Ivana Chýlková, Jiří Lábus, Pavel Landovský nebo Eva Holubová. Režisér v dokumentu vzpomíná třeba na to, jak si jako dítě hrál s kamarády s tenisákem fotbal nebo bojoval s kluky z vedlejší ulice.

Šestaosmdesátiletý Forman zemřel minulý pátek v nemocnici v americkém Danbury ve státě Connecticut náhle a po krátké nemoci. Poslední rozloučení se konalo v neděli ve městě Warren, kde umělec žil. Obřad se uskutečnil v úzkém rodinném kruhu.

Držitel dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů Forman se 60. letech minulého století stal představitelem nové vlny českého filmu. Režíroval mimo jiné snímky Konkurs, Černý Petr a Lásky jedné plavovlásky. Od konce 60. let žil v USA. Světový úspěch mu přinesly zejména filmy Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus.

 

Právě se děje

Další zprávy