V Čáslavi cítil Miloš Forman kořeny a nikdy na ni nezanevřel, vzpomínala režisérova neteř

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2018 19:27
S Formanem se viděla neteř Blahoslava Procházková naposledy před více než rokem, tehdy za ním přiletěla do USA.
Miloš Forman s cedulí "své" ulice.
Miloš Forman s cedulí "své" ulice. | Foto: ČTK

Čáslav (Kutnohorsko) - Úžasný, upřímný a krásný byl podle příbuzných a lidí, kteří ho dobře znali, čáslavský rodák Miloš Forman. Na slavného režiséra, který před týdnem zemřel v USA, v čáslavském kině nesoucím filmařovo jméno zavzpomínalo několik desítek lidí. Podle neteře oscarového režiséra Blahoslavy Procházkové Forman na rodnou Čáslav nikdy nezanevřel a i po letech si uvědomoval, že je jeho domovem.

"Cítil tady kořeny. Sepjatost, svůj domov. I když Amerika samozřejmě byla taky jeho domovem, protože tam měl kluky a Martinu," řekla Procházková. S Formanem se viděla naposledy před více než rokem, tehdy za ním přiletěla do USA. Režisér měl zrovna narozeniny.

"Říct, že Miloš Forman odešel, to mi - přiznám se bez mučení - vůbec nejde," posteskla si ředitelka kina a divadla Eva Albrechtová. Podle ní patřil k lidem, kteří neodcházejí. Už jen proto, že jeho filmy jsou nesmrtelné a nestárnou. "I když jsme je viděli tolikrát, vždycky ten biják dokoukáme celý," podotkla.

Čáslav v minulosti vzdala hold svému rodákovi i přejmenováním ulice, v níž dodnes stojí filmařův rodný dům, na Formanovu. Učinila tak na počest rodičů režiséra Anny a Rudolfa, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech.

Promítal se dokument z roku 2008

Slavnosti, která se v roce 2008 při této příležitosti konala, se režisér osobně zúčastnil. "Dodnes se z tohoto setkání učím," uvedl čáslavský starosta Jaromír Strnad, který tehdy Formanovi předával ceduli s názvem ulice.

Dokument, jenž byl při Formanově návštěvě natočen, mohli zhlédnout návštěvníci kina. Kromě Formana, Strnada či Procházkové v něm účinkují herci Jan Kraus, Ivana Chýlková, Jiří Lábus, Pavel Landovský nebo Eva Holubová. Režisér v dokumentu vzpomíná třeba na to, jak si jako dítě hrál s kamarády s tenisákem fotbal nebo bojoval s kluky z vedlejší ulice.

Šestaosmdesátiletý Forman zemřel minulý pátek v nemocnici v americkém Danbury ve státě Connecticut náhle a po krátké nemoci. Poslední rozloučení se konalo v neděli ve městě Warren, kde umělec žil. Obřad se uskutečnil v úzkém rodinném kruhu.

Držitel dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů Forman se 60. letech minulého století stal představitelem nové vlny českého filmu. Režíroval mimo jiné snímky Konkurs, Černý Petr a Lásky jedné plavovlásky. Od konce 60. let žil v USA. Světový úspěch mu přinesly zejména filmy Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy