Terrymu Jonesovi z Monty Python diagnostikovali demenci, má vážné problémy s řečí

ČTK ČTK
23. 9. 2016 22:30
Britskému komikovi Terrymu Jonesovi ze skupiny Monty Python byla diagnostikována demence, která se v jeho případě projevuje vážnou poruchou řeči. Jones, kterému je 74 let, kvůli své nemoci již není schopen poskytovat médiím rozhovory. Terry Jones mnohokrát navštívil Česko. V roce 1998 přijel na karlovarský festival se svým filmem Žabákova dobrodružství a o šest let dříve na Barrandově natáčel epizodu seriálu Mladý Indiana Jones.
Terry Jones
Terry Jones | Foto: wikipedia

Londýn - Britský komik Terry Jones, jeden ze zakládajících členů slavné skupiny Monty Python, trpí demencí. Forma degenerativního onemocnění, které mu bylo diagnostikováno, se projevuje vážnou poruchou řeči, uvedla v tiskovém prohlášení britská filmová akademie.

Jones, kterému je 74 let, kvůli své nemoci - primární progresivní afázii - již není schopen poskytovat médiím rozhovory, upřesnila akademie. Zároveň oznámila, že akademie se rozhodla udělit Jonesovi ocenění za mimořádný přínos filmovému a televiznímu umění.

Na konci šedesátých let Jones společně s Johnem Cleesem, Michaelem Palinem, Ericem Idlem, Terrym Gilliamem a později i Grahamem Chapmanem založil satirickou skupinu Monty Python, která si svým televizním seriálem bizarních skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus získala mnoho fanoušků po celém světě. Jones, vzděláním historik, poté režíroval kultovní filmy Monty Pythonů - Život Briana, Monty Pythonův Smysl života a společně s Gilliamem snímek Monty Python a Svatý Grál. Pět žijících členů skupiny Monty Python spolu naposled vystoupilo v červenci 2014.

Terry Jones, který v pythonovských snímcích exceloval v ženských rolích, mnohokrát navštívil Česko. Několikrát zavítal do pražského kina Aero, kde uvedl své dílo. V roce 1998 přijel na karlovarský festival se svým filmem Žabákova dobrodružství a o šest let dříve na Barrandově natáčel epizodu seriálu Mladý Indiana Jones.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy