Soud zakázal aktivistovi spekulace o Heleně Vondráčkové. Podle odvolání soudce chyboval

ČTK ČTK
12. 9. 2016 12:34
Krajský soud v Praze chyboval, když předběžným opatřením uložil aktivistovi Janu Šináglovi, aby se zdržel "tvrzení a spekulací" o čtyřech lidech včetně zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího partnera Martina Michala. Šinágl před tím dal na svůj web text o soukromém životě čtveřice, která jej následně zažalovala. U Okresního soudu v Berouně neuspěla, odvolací krajský soud ale návrhu na předběžné opatření vyhověl.
Foto: Jakub Plíhal

Zákaz se týkal tvrzení, případně spekulací o vzájemných vztazích čtveřice, údajné milostné korespondenci a otcovství dítěte jedné účastnice sporu, ve kterém figurovali Helena Vondráčková a jejího partnera Martin Michal.

Podle aktivisty Jana Šinágla soudní rozhodnutí porušilo jeho právo na spravedlivý proces i právo na svobodu projevu. Krajský soud mu vůbec nedal prostor k vyjádření, v čemž spatřují zásadní chybu i ústavní soudci.

"Stěžovatel neměl v průběhu řízení vůbec žádnou šanci oponovat podanému návrhu na vydání předběžného opatření," řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. Nyní musí krajský soud chybu napravit.

Podstatou sporu se ústavní soudci nezabývali, řešili jen procesní pochybení. Aktéři sporu se dnešního vyhlášení nálezu nezúčastnili.

Vondráčková s Michalem se na soudy obracejí velmi často, vedou četné spory s bulvárem, a to s proměnlivými úspěchy. Známý je spor Vondráčkové s publicistou Janem Rejžkem. Ústavní soud se postavil na stranu Rejžka a vyslovil dosud platný právní názor, že veřejně známí lidé musejí snést vyšší míru kritiky.

 

Právě se děje

Další zprávy