"Rozmazlený spratek" Bieber slaví 20. Jak se stal idolem?

ČTK ČTK
1. 3. 2014 9:56
Kanadský zpěvák slaví dvacet let. Z mladé hvězdy YouTube se během pár let stal popový idol teenagerů, který prodal po celém světě miliony desek.
Justin Bieber
Justin Bieber | Foto: Instagram Justin Bieber

Ottawa/Praha - Pro mnohé je jen symbolem kýčovitosti a povrchnosti populární hudby, tisíce odpůrců po celém světě má i kvůli svým manýrům "rozmazleného spratka". Zejména pro teenagery je ale kanadský popový zpěvák Justin Bieber, který v sobotu 1. března slaví dvacáté narozeniny, idolem současné hudební scény.

Dokáže vyprodat velké koncertní haly a jeho fanoušci, kterým se přezdívá "beliebři", ho masivně podporují i na sociální síti Twitter, kde ho aktuálně sleduje téměř 50 milionů lidí. Tím se mladý Kanaďan řadí na světové druhé místo za americkou zpěvačkou Katy Perry.

Mladý Justin Bieber zpívá písničku Justina Timberlakea
Mladý Justin Bieber zpívá písničku Justina Timberlakea | Video: Youtube

Bieber se narodil v kanadském Stratfordu ve státě Ontario a ve dvanácti letech byl druhý na místní pěvecké soutěži. Svoji kariéru nastartoval přes YouTube, kam začala jeho matka nahrávat videa, na kterých Bieber zpíval hity Stevieho Wondera nebo Michaela Jacksona. Brzy si ho všiml jeho manažer Scooter Braun a Justin odletěl do americké Atlanty za respektovaným R&B zpěvákem a textařem Usherem.

Raketový start kariéry

První album My World 2.0 vydal Bieber v roce 2009 a úspěch zaznamenal se singlem One Time. O dva roky později mu vyšla svátečně laděná vánoční deska Under The Mistletoe, kterou následovalo taneční album Believe (2012).

Justin Bieber - One Time
Justin Bieber - One Time | Video: Youtube

Zatím poslední počin, desku Journals, která se nese ve stylu klasického R&B, vydal zpěvák koncem loňského roku pouze digitálně. "Myslím si, že umím být celkem všestranný - jsem schopný dělat countryovou hudbu a vydat zároveň rapovou nahrávku na internetu," tvrdí o sobě Bieber.

Za svoji krátkou kariéru stihl Bieber získat již několik hudebních cen. V roce 2012 se stal držitelem American Music Awards, kde byl vyhlášen umělcem roku a mohl se radovat i z cen za nejpopulárnějšího popového nebo rockového umělce a za nejlepší popové album roku. Čtyřikrát v řadě si také odnesl cenu pro nejlepšího zpěváka na slavnostním udílení Evropských hudebních cen (EMA) televizní stanice MTV.

Služba vlasti a skandály

Od kanadského premiéra Stephena Harpera obdržel v roce 2012 vyznamenání za službu svojí vlasti při příležitosti 60. výročí intronizace královny Alžběty II. Podle žebříčku časopisu Forbes patřil Bieber v témže roce mezi deset nejlépe placených muzikantů na světě, když si vydělal 55 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy korun).

V posledních měsících ale na sebe tento lamač srdcí mladých dívek upozorňoval četnými skandály a dostál tak své pověsti "rozmazleného spratka". Naposledy ho v lednu letošního roku policie v Miami zadržela kvůli bezohledné jízdě, při níž byl pod vlivem alkoholu, marihuany a léků, a navíc řídil bez platného řidičského průkazu. Krátce předtím házel po domě sousedů vajíčka. Když policisté hledali důkazy svědčící o údajném vandalismu, objevili v jeho domě v Los Angeles kokain. Na krátkou dobu se Bieber dostal i do vězení.

Bieberovy skandály v USA vedly až k tomu, že více než 100 tisíc Američanů podepsalo petici za jeho vyhoštění ze země. Ze zákona se jejich požadavkem bude zabývat Bílý dům. Problémy má však zpěvák i v kanadském Torontu, kde byl obviněn z napadení řidiče limuzíny, ke kterému došlo koncem loňského roku. Velké troufalosti se dopustil i v dubnu loňského roku, když v Nizozemsku do návštěvní knihy muzea Anne Frankové vyjádřil přesvědčení, že tato známá oběť holokaustu by byla jeho fanynkou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy