"Rozmazlený spratek" Bieber slaví 20. Jak se stal idolem?

ČTK ČTK
1. 3. 2014 9:56
Kanadský zpěvák slaví dvacet let. Z mladé hvězdy YouTube se během pár let stal popový idol teenagerů, který prodal po celém světě miliony desek.
Justin Bieber
Justin Bieber | Foto: Instagram Justin Bieber

Ottawa/Praha - Pro mnohé je jen symbolem kýčovitosti a povrchnosti populární hudby, tisíce odpůrců po celém světě má i kvůli svým manýrům "rozmazleného spratka". Zejména pro teenagery je ale kanadský popový zpěvák Justin Bieber, který v sobotu 1. března slaví dvacáté narozeniny, idolem současné hudební scény.

Dokáže vyprodat velké koncertní haly a jeho fanoušci, kterým se přezdívá "beliebři", ho masivně podporují i na sociální síti Twitter, kde ho aktuálně sleduje téměř 50 milionů lidí. Tím se mladý Kanaďan řadí na světové druhé místo za americkou zpěvačkou Katy Perry.

Mladý Justin Bieber zpívá písničku Justina Timberlakea
Mladý Justin Bieber zpívá písničku Justina Timberlakea | Video: Youtube

Bieber se narodil v kanadském Stratfordu ve státě Ontario a ve dvanácti letech byl druhý na místní pěvecké soutěži. Svoji kariéru nastartoval přes YouTube, kam začala jeho matka nahrávat videa, na kterých Bieber zpíval hity Stevieho Wondera nebo Michaela Jacksona. Brzy si ho všiml jeho manažer Scooter Braun a Justin odletěl do americké Atlanty za respektovaným R&B zpěvákem a textařem Usherem.

Raketový start kariéry

První album My World 2.0 vydal Bieber v roce 2009 a úspěch zaznamenal se singlem One Time. O dva roky později mu vyšla svátečně laděná vánoční deska Under The Mistletoe, kterou následovalo taneční album Believe (2012).

Justin Bieber - One Time
Justin Bieber - One Time | Video: Youtube

Zatím poslední počin, desku Journals, která se nese ve stylu klasického R&B, vydal zpěvák koncem loňského roku pouze digitálně. "Myslím si, že umím být celkem všestranný - jsem schopný dělat countryovou hudbu a vydat zároveň rapovou nahrávku na internetu," tvrdí o sobě Bieber.

Za svoji krátkou kariéru stihl Bieber získat již několik hudebních cen. V roce 2012 se stal držitelem American Music Awards, kde byl vyhlášen umělcem roku a mohl se radovat i z cen za nejpopulárnějšího popového nebo rockového umělce a za nejlepší popové album roku. Čtyřikrát v řadě si také odnesl cenu pro nejlepšího zpěváka na slavnostním udílení Evropských hudebních cen (EMA) televizní stanice MTV.

Služba vlasti a skandály

Od kanadského premiéra Stephena Harpera obdržel v roce 2012 vyznamenání za službu svojí vlasti při příležitosti 60. výročí intronizace královny Alžběty II. Podle žebříčku časopisu Forbes patřil Bieber v témže roce mezi deset nejlépe placených muzikantů na světě, když si vydělal 55 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy korun).

V posledních měsících ale na sebe tento lamač srdcí mladých dívek upozorňoval četnými skandály a dostál tak své pověsti "rozmazleného spratka". Naposledy ho v lednu letošního roku policie v Miami zadržela kvůli bezohledné jízdě, při níž byl pod vlivem alkoholu, marihuany a léků, a navíc řídil bez platného řidičského průkazu. Krátce předtím házel po domě sousedů vajíčka. Když policisté hledali důkazy svědčící o údajném vandalismu, objevili v jeho domě v Los Angeles kokain. Na krátkou dobu se Bieber dostal i do vězení.

Bieberovy skandály v USA vedly až k tomu, že více než 100 tisíc Američanů podepsalo petici za jeho vyhoštění ze země. Ze zákona se jejich požadavkem bude zabývat Bílý dům. Problémy má však zpěvák i v kanadském Torontu, kde byl obviněn z napadení řidiče limuzíny, ke kterému došlo koncem loňského roku. Velké troufalosti se dopustil i v dubnu loňského roku, když v Nizozemsku do návštěvní knihy muzea Anne Frankové vyjádřil přesvědčení, že tato známá oběť holokaustu by byla jeho fanynkou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy