Princezna Charlotte jako byznys. Obchodníkům vydělá miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2015 21:35
Obchody v Londýně se plní suvenýry na počest princezny Charlotty, upomínkové předměty vynesou obchodníkům miliardové tržby.
Foto: Reuters

Londýn - Obchody se suvenýry v Londýně se dnes začaly plnit prvními upomínkovými předměty na počest narození princezny Charlotty. Zájem o ně se ale začal zvyšovat i na internetu.

Charlotte Elizabeth Diana, která je čtvrtá v pořadí v následnictví na britský trůn, se narodila princi Williamovi a jeho ženě vévodkyni Kate v sobotu.

Hrnčířství Prince William v Liverpoolu vyrábí hrnky s portréty rodičů a dvěma anděly a je na nich text "Jako památka na narození princezny Charlotte".

"Hip, hip, hip hurá princezně Charlottě" je zase slogan, který nabízí na svých výtvorech domácím a zahraničním obdivovatelům britské monarchie hrnčířská dílna Emmy Bridgewaterové v Henley na severu Anglie.

Obchodníci s královskými upomínkovými předměty ale očekávají většinu podobné produkce v polovině května, kdy má podle agentury AFP dorazit objednané zboží z Asie. Připomínat novou princeznu pak budou například i různé talíře, lžičky nebo dečky.

Britští odborníci usuzují, že druhý potomek Williama a Kate přinese obchodníkům tržby 60 až 70 milionů liber (2,2 až 2,6 miliardy Kč).

 

Právě se děje

před 25 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy