Potvrzeno. Harry a Meghan vyrazí na podzim do Afriky. Navštíví JAR, Angolu i Malawi

Foto: Reuters
mdan mdan
28. 6. 2019 13:00
Vévodové ze Sussexu ve čtvrtek potvrdili, že na podzim vyrazí na své africké turné. Bude to jejich první cesta od narození syna Archieho Harrisona, kterému v době cesty bude půl roku. Mluvčí britské královské rodiny uvedl, že Harry s Meghan a Archiem navštíví Jihoafrickou republiku, Angolu, Malawi a Botswanu. Návštěva souvisí s jejich působením ve vedení Commonwealthu, Commonwealthském fondu a řadě charitativních organizací.

"Vévoda a vévodkyně se nemohou dočkat, až se s vámi všemi setkají a budou pokračovat v upozorňování na to, jak zásadní dopad má práce lokálních komunit v rámci Commonwealthu i mimo něj," píše se na oficiálním instagramovém účtu vévodů ze Sussexu. Další detaily o cestě kromě zemí, kam pojedou, zatím nebyly zveřejněny. 

Spekulace o africké cestě Harryho a Meghan se objevily již na konci dubna a spustil je britský deník The Sunday Times. Cestu na africký kontinent údajně navrhli příslušníci královského dvora. Bývalý britský velvyslanec v USA David Manning prý páru doporučil, aby se zapojil více do mezinárodní politiky, pokračoval v charitativní činnosti a posílil svou roli v Commonwealthu. 

Pozorovatelé britského královského dvora před dvěma měsíci tvrdili, že africké turné by pomohlo upevnit specifickou roli prince Harryho i jeho ženy, vévodkyně Meghan.

Uklidnění mediálního humbuku

Hovořilo se také o uklidnění situace mezi párem vévodů z Cambridge (princ William a vévodkyně Kate) a vévodů ze Sussexu a v neposlední řadě i o uklidnění veřejného mínění, jež lační po neustálém přísunu nejnovějších informací ze života páru.

Meghan s Harrym se také po narození svého prvního potomka nechali slyšet, že dítě hodlají chránit před mediálním humbukem a chtějí, aby Archie Harrison vyrůstal v soukromí.

Odborník na královské rody Kamil Rodan ze Slezského zemského muzea v Opavě v rozhovoru před časem řekl, že africká cesta může být snahou dvora umožnit vévodům alespoň na pár měsíců normální způsob života. "Přece jenom v Evropě je více novinářů, kteří se budou denně zajímat o to, co jejich dítě jí, jak se chová a podobně. V Africe taková hitparáda nebudou," uvedl historik. 

V době afrického turné bude chlapci půl roku a stane se tak nejmladším členem britské královské rodiny, který vyrazil do zahraničí. Podobné cesty královské rodiny však nejsou příliš výjimečné, princ William a vévodkyně Kate vzali svého nejstaršího syna George s sebou do Austrálie a na Nový Zéland, když mu bylo osm měsíců.

Rodan již v květnu tipoval, že se Harry s Meghan vydají do Jihoafrické republiky, protože monarchie k ní vždy zaujímala srdečný postoj.

Vévodové navštívili Afriku několikrát, oslavili zde i narozeniny Meghan

Do Commonwealthu patří celkem 19 afrických zemí včetně Jihoafrické republiky, Nigérie, Ugandy nebo Ghany.

Princ Harry je v současné době ambasadorem Commonwealthu, prezidentem Commonwealthského fondu a neziskové organizace African Parks, podporující ochranu přírodního dědictví v řadě afrických států. V roce 2004 strávil část roku v Lesothu, kde založil jednu ze svých charit. Botswanu zase kdysi označil za svůj druhý domov. 

Vévodkyně Meghan převzala letos od královny patronát nad Asociací commonwealthských univerzit a je také viceprezidentkou Commonwealthského fondu. Stejně jako její manžel má také ona řadu zkušeností s charitativní činností, například v roce 2016 strávila nějaký čas ve Rwandě, kde se zabývala vzděláním dětí a jejich přístupem k pitné vodě. 

Oba dva navštívili africký kontinent již několikrát, v roce 2017 zde například oslavili 36. narozeniny vévodkyně. A letos v únoru absolvovali oficiální návštěvu Maroka. 

Video: Podívejte se, jak se Harry a Meghan chlubili narozením syna Archieho

Harry a Meghan se poprvé pochlubili novorozeným synem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Evropské státy se chystají převzít své občany ze syrských věznic

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podle britského listu The Guardian se chystají podobný krok učinit i další evropské země. Turecko zahájilo 9. října ofenzívu na severu Sýrie a ve čtvrtek ji po dohodě s USA na 120 hodin pozastavilo s podmínkou, že se kurdští bojovníci musejí stáhnout z dohodnutého prostoru u hranice. Právě Kurdové střeží tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými.

Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy