Poprvé po půl roce. Princezna Kate bojující s rakovinou se ukázala na veřejnosti

ČTK ČTK
15. 6. 2024 13:19
Britská princezna Kate se po skoro šesti měsících ukázala na veřejnosti. V kočáru se v sobotu zúčastnila vojenské přehlídky nedaleko Buckinghamského paláce, uvedla britská média. Jedná se o její první účast na veřejné akci poté, co oznámila, že se léčí s rakovinou.

Kate spolu s manželem a dětmi přijela do Buckinghamského paláce po 11:00 SELČ. Krátce před polednem se zúčastnila královské projížďky kočárem. V jiném kočáře obhlédl nastoupené jednotky i král Karel III. a jeho choť Camilla. Celé ceremonii, která se odehrává v deštivém počasí, přihlížely i stovky příznivců monarchie, politiků a představitelů úřadů. Podle agentury AP se přehlídky účastnilo přes 1000 vojáků, 250 členů vojenských orchestrů a 200 koní.

Účast na přehlídce známé v Británii jako Trooping the Color oznámila Kensingtonský palác v pátek. Ve vzkazu princezna Kate tvrdila, že v léčbě rakoviny dělá pokroky. Neví ale, kdy se bude plně vrátit ke svým veřejným povinnostem. "Dělám dobré pokroky, ale jak ví každý, kdo prochází chemoterapií, jsou dobré i špatné dny," uvedla.

Přehlídka se koná k příležitosti takzvaných ceremoniálních narozenin krále Karla III. V Británii je zvykem slavit narozeniny monarchy druhou červnovou sobotu, a to nezávisle na tom, kdy se skutečně narodil. Současnému panovníkovi bude 76 let letos 14. listopadu.

Britská princezna Kate se po skoro šesti měsících ukázala na veřejnosti.
Britská princezna Kate se po skoro šesti měsících ukázala na veřejnosti. | Foto: Reuters

Princezna Kate nevystoupila na veřejnosti od Vánoc. V lednu postoupila operaci a v březnu dvaačtyřicetiletá členka královské rodiny oznámila, že má rakovinu. Tou trpí i Karel III. Na rozdíl od krále se Kate zcela vzdala svých královských povinností. Její manžel princ William se na jaře také na několik týdnů uchýlil do soukromí, aby mohl pečovat o svou ženu a jejich tři děti.

 

Právě se děje

Další zprávy