Oscarová herečka útočí na Hollywood. Kvůli kritice platových podmínek přichází o role

jaz
1. 3. 2016 12:25
Při slavnostním předávání loňských Oscarů pronesla oceněná herečka Patricia Arquettová děkovnou řeč, ve které vyzvala k rovnému platovému ohodnocení mužů i žen v Hollywoodu. Po roce se na udílení filmových cen svěřila novinářům, že jí oscarová řeč ovlivnila kariéru. O filmové role buď přišla, nebo je vůbec nedostala.
Foto: Reuters

Patricia Arquettová, která zazářila v roli matky ve filmu Chlapectví a za svůj herecký výkon získala Oscara, se potýká s nedostatkem zájmu filmových tvůrců.

Herečka je přesvědčená, že za to může její proslov při předávání loňských Oscarů, kdy zdůraznila, že stále neexistuje rovné platové ohodnocení mužů a žen, a to nejen v Hollywoodu. Informoval o tom server Entertainment Tonight.

Na letošním udílení Oscarů byla dotázána reportérem, jak se jí změnil život po získání zlaté sošky. Herečka si postěžovala, že kvůli svému proslovu přišla o řadu rolí.

"Vím, že byl problém s tím, že jsem řekla pár věcí, které jsou zřejmé. To je ale v pořádku, protože věřím v karmu. Než jsem to řekla, opravdu jsem věděla, že to bude mít následky…," komentovala důsledky svého plamenného projevu.

"Pro každou ženu, která porodila, pro každého daňového poplatníka a občana tohoto národa jsme bojovaly za rovná práva," řekla Arquettová poté, co si převzala Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. "Je čas, abychom měli platovou rovnost jednou provždy a stejná práva pro ženy ve Spojených státech amerických."

"Je tu 33 milionů žen a dětí, které žijí v Americe v chudobě s matkami pracujícími na plný úvazek," poukázala Arquettová na tíživou sociální situaci, která vrhá do chudoby matky samoživitelky.

Patricia Arquetteová nebyla jedinou celebritou, která otevřeně promluvila o nespravedlivém ohodnocování žen. Na stejný problém upozornila po pár měsících další oscarová herečka Jennifer Lawrence na svém blogu.

Herečka Maggie Gyllenhaal loni v květnu poukázala na sexismus panující při výběru hereček do filmových rolí. "Je mi 37 let a nedávno mi řekli, že jsem moc stará, abych hrála milenku pětapadesátiletého muže. Šokovalo mě to. Nejdřív jsem se cítila mizerně, pak jsem byla naštvaná a nakonec jsem se tomu zasmála," prohlásila herečka pro časopis The Wrap.

Kritik Kamil Fila komentuje udílení Oscarů. Mimo jiné ho překvapil výsledek kategorie Nejlepší film a potěšil ho vítěz kategorie Vizuální efekty. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

Další zprávy