Oscarová herečka útočí na Hollywood. Kvůli kritice platových podmínek přichází o role

jaz
1. 3. 2016 12:25
Při slavnostním předávání loňských Oscarů pronesla oceněná herečka Patricia Arquettová děkovnou řeč, ve které vyzvala k rovnému platovému ohodnocení mužů i žen v Hollywoodu. Po roce se na udílení filmových cen svěřila novinářům, že jí oscarová řeč ovlivnila kariéru. O filmové role buď přišla, nebo je vůbec nedostala.
Foto: Reuters

Patricia Arquettová, která zazářila v roli matky ve filmu Chlapectví a za svůj herecký výkon získala Oscara, se potýká s nedostatkem zájmu filmových tvůrců.

Herečka je přesvědčená, že za to může její proslov při předávání loňských Oscarů, kdy zdůraznila, že stále neexistuje rovné platové ohodnocení mužů a žen, a to nejen v Hollywoodu. Informoval o tom server Entertainment Tonight.

Na letošním udílení Oscarů byla dotázána reportérem, jak se jí změnil život po získání zlaté sošky. Herečka si postěžovala, že kvůli svému proslovu přišla o řadu rolí.

"Vím, že byl problém s tím, že jsem řekla pár věcí, které jsou zřejmé. To je ale v pořádku, protože věřím v karmu. Než jsem to řekla, opravdu jsem věděla, že to bude mít následky…," komentovala důsledky svého plamenného projevu.

"Pro každou ženu, která porodila, pro každého daňového poplatníka a občana tohoto národa jsme bojovaly za rovná práva," řekla Arquettová poté, co si převzala Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. "Je čas, abychom měli platovou rovnost jednou provždy a stejná práva pro ženy ve Spojených státech amerických."

"Je tu 33 milionů žen a dětí, které žijí v Americe v chudobě s matkami pracujícími na plný úvazek," poukázala Arquettová na tíživou sociální situaci, která vrhá do chudoby matky samoživitelky.

Patricia Arquetteová nebyla jedinou celebritou, která otevřeně promluvila o nespravedlivém ohodnocování žen. Na stejný problém upozornila po pár měsících další oscarová herečka Jennifer Lawrence na svém blogu.

Herečka Maggie Gyllenhaal loni v květnu poukázala na sexismus panující při výběru hereček do filmových rolí. "Je mi 37 let a nedávno mi řekli, že jsem moc stará, abych hrála milenku pětapadesátiletého muže. Šokovalo mě to. Nejdřív jsem se cítila mizerně, pak jsem byla naštvaná a nakonec jsem se tomu zasmála," prohlásila herečka pro časopis The Wrap.

Kritik Kamil Fila komentuje udílení Oscarů. Mimo jiné ho překvapil výsledek kategorie Nejlepší film a potěšil ho vítěz kategorie Vizuální efekty. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 11 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy