Oscarová herečka útočí na Hollywood. Kvůli kritice platových podmínek přichází o role

jaz
1. 3. 2016 12:25
Při slavnostním předávání loňských Oscarů pronesla oceněná herečka Patricia Arquettová děkovnou řeč, ve které vyzvala k rovnému platovému ohodnocení mužů i žen v Hollywoodu. Po roce se na udílení filmových cen svěřila novinářům, že jí oscarová řeč ovlivnila kariéru. O filmové role buď přišla, nebo je vůbec nedostala.
Foto: Reuters

Patricia Arquettová, která zazářila v roli matky ve filmu Chlapectví a za svůj herecký výkon získala Oscara, se potýká s nedostatkem zájmu filmových tvůrců.

Herečka je přesvědčená, že za to může její proslov při předávání loňských Oscarů, kdy zdůraznila, že stále neexistuje rovné platové ohodnocení mužů a žen, a to nejen v Hollywoodu. Informoval o tom server Entertainment Tonight.

Na letošním udílení Oscarů byla dotázána reportérem, jak se jí změnil život po získání zlaté sošky. Herečka si postěžovala, že kvůli svému proslovu přišla o řadu rolí.

"Vím, že byl problém s tím, že jsem řekla pár věcí, které jsou zřejmé. To je ale v pořádku, protože věřím v karmu. Než jsem to řekla, opravdu jsem věděla, že to bude mít následky…," komentovala důsledky svého plamenného projevu.

"Pro každou ženu, která porodila, pro každého daňového poplatníka a občana tohoto národa jsme bojovaly za rovná práva," řekla Arquettová poté, co si převzala Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. "Je čas, abychom měli platovou rovnost jednou provždy a stejná práva pro ženy ve Spojených státech amerických."

"Je tu 33 milionů žen a dětí, které žijí v Americe v chudobě s matkami pracujícími na plný úvazek," poukázala Arquettová na tíživou sociální situaci, která vrhá do chudoby matky samoživitelky.

Patricia Arquetteová nebyla jedinou celebritou, která otevřeně promluvila o nespravedlivém ohodnocování žen. Na stejný problém upozornila po pár měsících další oscarová herečka Jennifer Lawrence na svém blogu.

Herečka Maggie Gyllenhaal loni v květnu poukázala na sexismus panující při výběru hereček do filmových rolí. "Je mi 37 let a nedávno mi řekli, že jsem moc stará, abych hrála milenku pětapadesátiletého muže. Šokovalo mě to. Nejdřív jsem se cítila mizerně, pak jsem byla naštvaná a nakonec jsem se tomu zasmála," prohlásila herečka pro časopis The Wrap.

Kritik Kamil Fila komentuje udílení Oscarů. Mimo jiné ho překvapil výsledek kategorie Nejlepší film a potěšil ho vítěz kategorie Vizuální efekty. | Video: Kamil Fila
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy