Oscarová herečka útočí na Hollywood. Kvůli kritice platových podmínek přichází o role

jaz
1. 3. 2016 12:25
Při slavnostním předávání loňských Oscarů pronesla oceněná herečka Patricia Arquettová děkovnou řeč, ve které vyzvala k rovnému platovému ohodnocení mužů i žen v Hollywoodu. Po roce se na udílení filmových cen svěřila novinářům, že jí oscarová řeč ovlivnila kariéru. O filmové role buď přišla, nebo je vůbec nedostala.
Foto: Reuters

Patricia Arquettová, která zazářila v roli matky ve filmu Chlapectví a za svůj herecký výkon získala Oscara, se potýká s nedostatkem zájmu filmových tvůrců.

Herečka je přesvědčená, že za to může její proslov při předávání loňských Oscarů, kdy zdůraznila, že stále neexistuje rovné platové ohodnocení mužů a žen, a to nejen v Hollywoodu. Informoval o tom server Entertainment Tonight.

Na letošním udílení Oscarů byla dotázána reportérem, jak se jí změnil život po získání zlaté sošky. Herečka si postěžovala, že kvůli svému proslovu přišla o řadu rolí.

"Vím, že byl problém s tím, že jsem řekla pár věcí, které jsou zřejmé. To je ale v pořádku, protože věřím v karmu. Než jsem to řekla, opravdu jsem věděla, že to bude mít následky…," komentovala důsledky svého plamenného projevu.

"Pro každou ženu, která porodila, pro každého daňového poplatníka a občana tohoto národa jsme bojovaly za rovná práva," řekla Arquettová poté, co si převzala Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. "Je čas, abychom měli platovou rovnost jednou provždy a stejná práva pro ženy ve Spojených státech amerických."

"Je tu 33 milionů žen a dětí, které žijí v Americe v chudobě s matkami pracujícími na plný úvazek," poukázala Arquettová na tíživou sociální situaci, která vrhá do chudoby matky samoživitelky.

Patricia Arquetteová nebyla jedinou celebritou, která otevřeně promluvila o nespravedlivém ohodnocování žen. Na stejný problém upozornila po pár měsících další oscarová herečka Jennifer Lawrence na svém blogu.

Herečka Maggie Gyllenhaal loni v květnu poukázala na sexismus panující při výběru hereček do filmových rolí. "Je mi 37 let a nedávno mi řekli, že jsem moc stará, abych hrála milenku pětapadesátiletého muže. Šokovalo mě to. Nejdřív jsem se cítila mizerně, pak jsem byla naštvaná a nakonec jsem se tomu zasmála," prohlásila herečka pro časopis The Wrap.

Kritik Kamil Fila komentuje udílení Oscarů. Mimo jiné ho překvapil výsledek kategorie Nejlepší film a potěšil ho vítěz kategorie Vizuální efekty. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy