Okolo Penna je rušno. Na rozhovor mu prý drogový boss Guzmán kývl kvůli flirtu s herečkou

ČTK ČTK
15. 1. 2016 20:15
Americký herec Sean Penn přiznal, že článek vycházející z jeho rozhovoru s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem nesplnil účel. Herec prý chtěl zahájit vážnou debatu o způsobu, jakým Spojené státy bojují proti drogám. Místo toho se ale všichni jen pozastavují nad tím, že se Penn vůbec dokázal s Guzmánem sejít. Guzmán byl několik měsíců na útěku z vězení, dopaden byl až minulý týden.
Sean Penn u rozhovoru s Joaquínem Guzmánem.
Sean Penn u rozhovoru s Joaquínem Guzmánem. | Foto: Reuters

New York - Americký herec Sean Penn se ve vysílání pořadu 60 Minutes vyjádřil ke svému rozhovoru s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem. Zalitoval, že nesplnil účel - totiž otevřít vážnou debatu o boji proti drogám. Diskutuje se spíš o tom, jak se Pennovi podařilo se s Guzmánem vůbec sejít.

Pennův komenář bude v neděli vysílat americká televizní stanice CBS. Výňatky z rozhovoru byly už zveřejněny.

"Jsme konzumenti (drog), ať se mnou souhlasíte, nebo ne, a to z nás dělá svým způsobem komplice. Vaše děti budou brát drogy, ať patříte k pravici nebo k levici. Lituji, že se kvůli polemice kolem mého článku zapomnělo mluvit o politice vedoucí k boji proti drogám, což byl můj cíl," řekl Penn v rozhovoru.

Penn otiskl svůj článek 9. prosince v časopisu Rolling Stone a od té doby se probírá v médiích, jak je možné, že se ke Guzmánovi dostal a za jakých okolností. Článek je prý k hledanému zločinci shovívavý, takže to dělá dojem, že autorovi šlo o oslavu člověka zodpovědného za životy tisíců lidí v Mexiku.

Flirt s herečkou

Penn v rozhovoru se CBS řekl, že není pravda, že jeho článek pomohl Guzmána dopadnout. "Sešli jsme se 2. října, týdny před jeho zatčením a velmi daleko od místa, kde ho dopadli," prohlásil Penn.

Jestliže mexická vláda tvrdí, že to setkání pomohlo Mexiku drogového bosse dopadnout, pak tím prý chce z Penna učinit terč pro obávaný drogový kartel. Vojsko Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek), zatklo ve státě Sinaloa 8. ledna, tedy šest měsíců po jeho útěku z přísně střežené věznice.

Nejprve se mluvilo o tom, že Guzmán svolil k rozhovoru s Pennem, protože měl zájem o natočení filmu podle svého životního příběhu. Pak se objevila další verze, totiž že podlehl lákadlu, že se bude moci osobně setkat s mexickou herečkou Kate del Castillovou, s níž flirtoval v textových zprávách. Del Castillová údajně při rozhovoru byla.

Guzmán byl v Mexiku odsouzen v 90. letech ke dvaceti rokům za vraždu a obchod s drogami. V lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s nejvyšší ostrahou v dodávce, která vozí prádlo z prádelny. Tehdy byl na útěku 13 let, než byl dopaden v únoru 2014.

Loni v červenci Guzmán uprchl z vězení s nejvyšší ostrahou tunelem dlouhým 1,5 kilometru, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích. Tunelem projel na motorce připevněné ke kolejnici, pak zamířil do státu Querétaro, kde na něj čekal pilot. Ten s ním odletěl na sever do jeho rodného státu Sinaloa. Tam byl také ve městě Los Mochis zadržen.

 

Právě se děje

Další zprávy