Okolo Penna je rušno. Na rozhovor mu prý drogový boss Guzmán kývl kvůli flirtu s herečkou

ČTK ČTK
15. 1. 2016 20:15
Americký herec Sean Penn přiznal, že článek vycházející z jeho rozhovoru s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem nesplnil účel. Herec prý chtěl zahájit vážnou debatu o způsobu, jakým Spojené státy bojují proti drogám. Místo toho se ale všichni jen pozastavují nad tím, že se Penn vůbec dokázal s Guzmánem sejít. Guzmán byl několik měsíců na útěku z vězení, dopaden byl až minulý týden.
Sean Penn u rozhovoru s Joaquínem Guzmánem.
Sean Penn u rozhovoru s Joaquínem Guzmánem. | Foto: Reuters

New York - Americký herec Sean Penn se ve vysílání pořadu 60 Minutes vyjádřil ke svému rozhovoru s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem. Zalitoval, že nesplnil účel - totiž otevřít vážnou debatu o boji proti drogám. Diskutuje se spíš o tom, jak se Pennovi podařilo se s Guzmánem vůbec sejít.

Pennův komenář bude v neděli vysílat americká televizní stanice CBS. Výňatky z rozhovoru byly už zveřejněny.

"Jsme konzumenti (drog), ať se mnou souhlasíte, nebo ne, a to z nás dělá svým způsobem komplice. Vaše děti budou brát drogy, ať patříte k pravici nebo k levici. Lituji, že se kvůli polemice kolem mého článku zapomnělo mluvit o politice vedoucí k boji proti drogám, což byl můj cíl," řekl Penn v rozhovoru.

Penn otiskl svůj článek 9. prosince v časopisu Rolling Stone a od té doby se probírá v médiích, jak je možné, že se ke Guzmánovi dostal a za jakých okolností. Článek je prý k hledanému zločinci shovívavý, takže to dělá dojem, že autorovi šlo o oslavu člověka zodpovědného za životy tisíců lidí v Mexiku.

Flirt s herečkou

Penn v rozhovoru se CBS řekl, že není pravda, že jeho článek pomohl Guzmána dopadnout. "Sešli jsme se 2. října, týdny před jeho zatčením a velmi daleko od místa, kde ho dopadli," prohlásil Penn.

Jestliže mexická vláda tvrdí, že to setkání pomohlo Mexiku drogového bosse dopadnout, pak tím prý chce z Penna učinit terč pro obávaný drogový kartel. Vojsko Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek), zatklo ve státě Sinaloa 8. ledna, tedy šest měsíců po jeho útěku z přísně střežené věznice.

Nejprve se mluvilo o tom, že Guzmán svolil k rozhovoru s Pennem, protože měl zájem o natočení filmu podle svého životního příběhu. Pak se objevila další verze, totiž že podlehl lákadlu, že se bude moci osobně setkat s mexickou herečkou Kate del Castillovou, s níž flirtoval v textových zprávách. Del Castillová údajně při rozhovoru byla.

Guzmán byl v Mexiku odsouzen v 90. letech ke dvaceti rokům za vraždu a obchod s drogami. V lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s nejvyšší ostrahou v dodávce, která vozí prádlo z prádelny. Tehdy byl na útěku 13 let, než byl dopaden v únoru 2014.

Loni v červenci Guzmán uprchl z vězení s nejvyšší ostrahou tunelem dlouhým 1,5 kilometru, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích. Tunelem projel na motorce připevněné ke kolejnici, pak zamířil do státu Querétaro, kde na něj čekal pilot. Ten s ním odletěl na sever do jeho rodného státu Sinaloa. Tam byl také ve městě Los Mochis zadržen.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy